top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

İstanbulimpro, Uluslararası Doğaçlama Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil edecek 

İSTANBUL -Bu yıl ilk kez düzenlenecek Uluslararası Doğaçlama Olimpiyatları’nda (ImproEM 2024) ülkemizi temsil edecek tiyatro topluluğu İstanbulimpro oldu. 2024 yılı Nisan ve Mayıs aylarında Münih’te yapılacak olimpiyatlara toplam 18 ülke katılacak. Her ülkeden bir tiyatro topluluğunun yarışacağı ImproEM 2024’ün finali ise mayıs ayında gerçekleşecek.

 

Türkiye’de profesyonel doğaçlama tiyatronun öncülerinden İstanbulimpro Tiyatrosu, Uluslararası Doğaçlama Olimpiyatları’nda ülkemizi temsil etmeye hak kazandı. UEFA EURO Futbol Şampiyonası öncesinde, 2024 yılı Nisan ve Mayıs aylarında, Almanya’nın Münih kentinde doğaçlama tiyatro alanında ilk defa gerçekleştirilecek yarışmaya, toplam 18 ülkeden tiyatro topluluğu katılacak. Türkiye’nin olimpiyat temsilcisi İstanbulimpro 24-28 Nisan 2024 tarihleri arasında gerçekleşecek grup maçlarında İtalya ve Lichtenstein ekipleriyle karşılaşacak.

 

ImproEM 2024 kapsamında her ülke bir tiyatro topluluğu tarafından temsil edilecek, kazananlar seyirci puanları ve jüri değerlendirmeleri ile belirlenecek.  Nisan ayında gerçekleşecek üç haftalık grup karşılaşmaları sonucunda finale kalan topluluklar, mayıs ayında final gösterileri için tekrar Münih’te bir araya gelecek. 

 

Olimpiyatlara katılan takımlar müsabakaların yanında ülkeler arası diyaloğu güçlendirmek amacıyla Münih’teki eğitim kurumlarında ve yerel sahnelerde temsiller ve atölyeler de gerçekleştirecek. 

 

ImproEM tarafından düzenlenen ve Stiftung Fußball & Kultur EURO 2024, Alman Hükümeti, Münih Kenti Sanat, Kültür, Eğitim ve Spor Departmanları tarafından desteklenen bu projede ülkemizi İstanbulimpro ekibinden Koray Tarhan, Zeynep Özyurt Tarhan ve Deniz Çeküç temsil edecek. 

 

İstanbulimpro Hakkında

 

Türkiye’nin ilk profesyonel doğaçlama tiyatro topluluklarından İstanbulimpro, doğaçlama oyun çalışmalarının yanında müzik, dans, resim, heykel, sinema gibi farklı alanlarda ürün veren sanatçılarla disiplinlerarası gösteriler ve atölyeler de gerçekleştiriyor. İnteraktif karşılaşlamaları oyuncu-seyirci boyutundan çıkartıp, farklı disiplinlerden sanatçıların etkileşimine açık, özgür yaratıcı alanlar yaratmayı amaçlayan İstanbulimpro, kurulduğu 2008 yılından bu yana ulusal ve uluslararası pek çok festivalde yer aldı. Amsterdam, Belgrad, Berlin, Chicago, Cleveland, Ljubljana, Londra, Los Angeles, Pekin, Portland, San Francisco, Selanik, Tallinn ve Viyana’da gerçekleştirilen organizasyonlarda Türkiye’yi temsil etmiş olan İstanbulimpro, bu sefer dünyada ilk defa gerçekleştirilen Doğaçlama Olimpiyatları yolcusu olarak Münih’e gidiyor.

33 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page