top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

İYİ Parti'den 2 haber


Meral Akşener Balıkesir’de esnaf gezdiİYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, önceki gün Balıkesir’in Gönen ilçesinde esnaf ziyaretleri gerçekleştirdi. Kahvehanede vatandaşlarla konuşan Akşener, hayat pahalılığı ile ilgili şikâyetleri dinledi.


Büyükşehir ve Gönen belediyeleri için adaylarına oy isteyen Akşener, daha sonra girdiği bir işyerinden alışveriş yaptı. Bir vatandaşın kahve ikramını kırmak istemeyen Akşener, programının yoğun olduğunu söyledi, kahve içmeye tekrar geleceğine dair söz verdi. Vatandaşların ilgi gösterdiği Akşener, daha sonra kendisine eşlik eden Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Turhan Çömez ve partilerle birlikte Bandırma ilçesine geçti, burada düzenlenen Ege konserine katıldı.

Akşener burada yaptığı konuşmada “Bandırma Belediye başkan adayımız Orhan Can kardeşim tıp doktoru, Turhan Çömez kardeşim tıp doktoru. Doktorlara ‘Defolun gidin’ denilen bir dönemde ikisi de Türkiye’ye dönüp, hizmet etmek isteyen kardeşlerim. Sizlere emanet ediyorum, sizleri de Allah’a emanet ediyorum” ifadelerini kullandı. 
 Ali Coşkun: "Ataşehir Belediyesi'nde kimse işten çıkarılmayacak!"


  

İSTANBUL/ATAŞEHİR- İYİ Parti Ataşehir Belediye Başkan adayı Ali Coşkun, DİSK Genel İş Sendikası Kadıköy Şube yöneticileriyle bir araya geldi.

DİSK Genel İş Anadolu Yakası 1’nolu Şube Başkanı Nazan Gevher Çamay’ın ve 3’nolu Şube Başkanı Özer Ersan Değirmenci’nin konuk ettiği Ali Coşkun, sendikaların kendi yönetimde belediyeye karşı işçinin haklarını savunan değil, sadece denetleyen sıfatında olacağının vurgusunu yaptı. Ali Coşkun, şu an Ataşehir Belediyesi’nde üç kademeli olarak uygulanan maaş politikasının yaşam koşullarıyla örtüşmediğini belirttiği konuşmasında mevcut Ataşehir Belediyesi çalışanlarının da içlerini rahatlatacak sözü verdi: “Göreve geldiğimde değil son bir ayda, değil son üç ayda işe alınanlar, 15 senedir orada çalışan, işini doğru yapan herkes görevine devam edecek. Aksine, yapacağımız projelerle Ataşehir’de yaşayan işsiz komşularımızı işe alacağız. Ataşehir Belediyesi yönetim görevine geldiğim günden, görevimin son gününe kadar belediyeye karşı işçinin haklarını savunmaya gerek olmayan bir sistemle tanışacaksınız. İşçilerin oylarıyla seçtiği hiç kimse aynı işçinin yaşam koşullarını daraltan kişi olmayacak.

  

İYİ Parti Ataşehir Belediye Başkan adayı Ali Coşkun, DİSK Genel İş Sendikası Kadıköy Şubesini ziyaret etti. 3’nolu Şube Başkanı Özer Ersan Değirmenci’nin açıklamalarıyla başlayan konuşma Ali Coşkun’un sendikalarla birlikte yapacağı fikir danışmanlığı projesini anlatmasıyla devam etti. Özer Ersan Değirmenci konuşmasında şunları kaydetti: “Biz işçiler olarak belediye başkan adaylarımızdan beklentilerimiz çalışma alanlarımızın, fiziki düzeninin yaşam koşullarına uygun olarak düzenlenmesi ve ekonomik koşullarının da günümüz şartlarını karşılar nitelikte olmasını sağlamalarıdır. Sendika olarak böyle bakıyoruz. Onun dışında belediye başkanlarının kendi işleyişleri vardır. Biz işçiler olarak 40 saat çalışıyoruz haftada. AKP’li belediyelerde çalışan işçi arkadaşlarımız ise 45 saat çalışıyor. Hükümet bu konuda bir düzenleme yapacaktı. Ama biz zaten toplu sözleşmede bu konunun düzenlenmesini yapmıştık. Uzun zamandır 40 saat çalışıyoruz. Bizim talebimiz bu sürenin düşürülmesi üzerine… Dünya artık dört gün çalışmayı tartışıyor. İşçilerin sorunları belli, ekonomik ve çalışma yaşamındaki aksaklıklar.”

 

 

 

Başkan Değirmenci’nin ardından konuşan Disk Genel İş  Sendikası Anadolu Yakası 1’nolu Şube Başkanı Nazan Gevher Çamay ise taşeron işçilerin yaşattığı zorluğa dikkat çekerek şunları söyledi: “Öncelikle belediye başkan adaylığınız hayırlı olsun. DİSK Genel İş Sendikası adına buradayız. Ne yazık ki ülkenin ekonomik koşullarından en çok etkilenenler işçiler oluyor. Ama belediye işçilerinin çok ciddi sorunları var. Daha önce de sizinle görüştüğümüzde anlatmıştım. 2018’de kanun hükmünde geçen özlük haklarıyla ilgili bir sorun var. AKP’nin taşeronlaştırmaya çalıştırdığı politika belediye işçilerini çok yakından etkiledi. Sendikalaştığımızda ise bu sorunların bir kısmına çözüm bulunabiliyor. Fakat kadrodan ya da taşerondan çıkılamıyorsa bu sorun devam ediyor demektir. Dolayısıyla bu sorunu sizin aracılığınızla İYİ Parti’ye söylemiş olalım. Meclisin bunun gündeme gelmesi ve hızlı bir şekilde karar alması gerekiyor. Bence belediye işçilerinin en önemli sorunlarından biri bu. Belediye işçilerinin diğer sorunu ülkedeki ekonomik koşulların yarattığı sendikasızlaşma, sendikalarına müdahale... Asla ve asla DİSK Genel İş Sendikası bu duruma sessiz kalmayacak. Emekçiye mutlaka dokunulması gerekiliyor. Çalışma koşullarının düzenlenmesi gerekiyor."

 

“MAAŞLARI KOŞULLARA UYGUN HALE GETİRECEĞİZ. BELEDİYENİN BÜTÇESİNİ BUNA GÖRE AYARLAYACAĞIZ”

 

 

 

Sendika başkanlarının konuşmaların ardından söz alan Ali Coşkun ise Ataşehir Belediyesi’nin üç kademeden oluşan maaş politikasını eleştirdi ve ekledi, "Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Şu andaki maaş politikasını doğru bulmuyorum. Bu maaşlar yeterli değil. Olaya öncelikle maaştan başlayacağız. İşten çıkarma olmayacak. Maaşları koşullara uygun hale getireceğiz. Belediyenin bütçesini buna göre ayarlayacağız. Mesai saatlerini, fiziki şartları sizler gibi sendikalarla fikir istişareleriyle, koşulları sağlayacağız. Gerek sendikalara bağlı gerek diğer belediye çalışanlarımızın yanı sıra işe yeni alım yapacağız. Liyakat esasıyla iş alımlarını gerçekleştireceğiz.” dedi.

 

“ATAŞEHİR BELEDİYESİ’NDE  PERSONELİN HEM FİZİKİ ŞARTLARI DÜZENLENMİŞ, HEM MESAİ SÜRELERİ SOSYAL HAYATLARINI KISITLAMAMIŞ, GÜLER YÜZLÜ BİR PERSONELLE 17 MAHALLEYE HİZMET EDECEĞİZ”

 

Personel seçiminde herhangi bir şart ve ayrıştırma yapmaksızın iş alımı yapılacağını ifade eden Başkan Ali Coşkun, “A partisi, B partisi demeden, işini doğru yapan, Ataşehirli vatandaşa hizmeti doğru ve en iyi bir şekilde ulaştıran herkes  bizimle çalışacak. Ataşehir Belediyesi’nde  personelin hem fiziki şartları düzenlenmiş, hem mesai süreleri sosyal hayatlarını kısıtlamamış, güler yüzlü bir personelle 17 mahalleye hizmet edeceğiz.  Bizler tüm mahallelerde trafiğe kapalı caddeler yapacağız. Bunları ihale yoluyla yapmayacağız.

 

“ATAŞEHİR BELEDİYESİ GÖREVİNE GELDİĞİM GÜNDEN GÖREVİMİN SON GÜNÜNE KADAR BELEDİYEYE KARŞI İŞÇİNİN HAKLARINI SAVUNMAYA GEREK OLMAYAN BİR SİSTEMLE TANIŞACAKSINIZ”

 

 Belediyenin kendi şartlarıyla oluşturacağımız caddeler sadece bir iki mahallede olmayacak. Kimse kendi mahallesinden sosyalleşmek adına veya alışveriş yapmak için başka bir mahalleye gitmek zorunda bırakılmayacak. O caddelerde belediyenin imkanlarıyla kurulacak olan alanların hepsi yine Ataşehir’de ikamet eden komşularımız tarafından işletilecek. Hem işçi sayımızı artırarak ilçenin işsizliğine çözüm bulacağız. Hem de özellikle gençlere, kadınlara iş fırsatı sağlamış olacağız.

 

 

“İNSAN ODAKLI YAPACAĞIMIZ SOSYAL BELEDİYECİLİK ANLAYIŞINA HİZMET EDECEĞİMİZ BİR YÖNETİM BİÇİMİNDE BELEDİYE İŞVEREN DEĞİL İŞ ORTAĞI OLACAK”

 

Sendikalarla yürütmek istediğim yol ise bu çalışma sistemlerinin, koşullarının diğer ilçe belediyelerine örnek olacak nitelikle hazırlamanın yolunu birlikte bulabilmek. İnsan odaklı yapacağımız sosyal belediyecilik anlayışına hizmet edeceğimiz bir yönetim biçiminde belediye işveren değil iş ortağı olacak. Sendikalar ise koşulları denetleyen, birimler haline gelecek. Ataşehir Belediyesi görevine geldiğim günden görevimin son gününe kadar belediyeye karşı işçinin haklarını savunmaya gerek olmayan bir sistemle tanışacaksınız. Sizlere bunun teminatını veriyorum. İşçilerin oylarıyla seçtiği hiç kimse aynı işçinin yaşam koşullarını daraltan kişi olmayacak."

109 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page