top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

İYİ Partili Akalın: Ülkemizden beyin göçü hızlandı
İYİ Parti Edirne Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Akalın, Türkiye'den yurtdışına her geçen gün artan bir akademisyen göçü olduğunu ve bu durumun çözümü için akademik zamların şart olduğunu belirtti. Prof. Dr. Akalın, pek çok akademisyenin daha iyi yaşam standartları ve çalışma koşulları arayışıyla yurtdışına gittiğini ve hayatlarına orada devam etmek istediklerini ifade etti.


İYİ Partili Prof. Dr. Akalın, "Örnek vermek gerekirse; ABD'de akademisyenlerin başlangıç maaşı Türkiye’nin yaklaşık 10 katı. Dolayısıyla mali açıdan daha iyi koşulların peşinde olan birçok akademisyenimiz, kariyerlerine yurtdışında devam etmeyi seçiyor." dedi.


Bunun yanı sıra, Prof. Dr. Akalın'ın belirttiği gibi, bir akademisyen yurtdışına taşındığında hayat standartları ve çalışma koşulları neticesinde ortalama verimliliği yüzde 28 artış gösteriyor. Yurtdışı ile bağlantılı çalışan akademisyenlerin verimi ise yaklaşık yüzde 10 artıyor.

Buna karşılık, Türkiye’ye dönen akademisyenin verimi, yaşadığı çalışma koşulları neticesinde yüzde 10 düşüyor. Akalın, bu durumun ülkenin akademik çevrelerindeki sorunların bir göstergesi olduğunu ifade etti.


Milletvekili Akalın, "Ülkemizde bilime katkı sunan bir çok meslek erbabı yetiştirmeye çalışan akademisyenlerin, ülkemizde kalmaları için öncelikle mali ve sosyal hakları ivedilikle düzeltilmeli, çalışma koşulları da gerekli verimlilik esasına göre düzenlenmelidir." diyerek çözüm önerilerine vurgu yaptı.

Prof. Dr. Akalın'ın bu çarpıcı açıklamaları, ‘’Türkiye'deki bilim ve araştırma alanındaki bu beyin göçü sorunu sadece akademisyenleri değil, tüm toplumu ve gelecekteki nesilleri etkiliyor. Dolayısıyla, bu sorunun çözümü, sadece üniversitelerin ve akademisyenlerin değil, tüm toplumun ve politika yapıcıların sorunudur. Akademisyen göçün önüne geçmek için acilen akademik zamların yapılması gerekiyor.’’diyerek bu sorunun çözülmesi için gerekli adımların hızla atılması gerektiğinin altını çizdi.

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page