top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

İdris Küçükömer, Hasan Doğan, Mehmet Moğultay
Bugün 5 Temmuz. İdris Küçükömer, Hasan Doğan ve Mehmet Moğultay'ın ölüm yıldönümleri.

BRT Yayın Grubu olarak bu değerlerimizi saygıyla anıyoruz.

İdris Küçükömer kimdir?1925 yılında Giresun'da doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdi. Sonra aynı okulda akadamisyen oldu. Profesörlüğe yükseldi ama üniversite senatosu akademik kariyerini onaylamadı. Bu işlem, Danıştay tarafından iptal edildi. Profesörlüğü 1976 yılında onaylandı. 1960 sonrasında Yön'de yazdığı yazılarla tanındı. Ant dergisindeki yazıları ve 'Düzenin Yabancılaşması' adlı kitabı tartışma yarattı. Milliyet gazetesindeki açık oturumlarda dönemin yerleşik yargılarını sorguladı. 1973 yılında on yıllık bir suskunluğa büründü. Daha sonra Yeni Gündem yazılarıyla tekrar ortaya çıktı. 5 Temmuz 1987 tarihinde İstanbul'da vefat etti.


Hasan Doğan kimdir?14 Şubat 2008 tarihinde Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığına seçilen Hasan Doğan, 15 Mart 1956'da Kastamonu'nun Abana ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini İstanbul'da yapan Hasan Doğan, 1979 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünü bitirdikten sonra 1979-1980'de İngiltere'de lisan eğitimi aldı. 1981-1988 arası Koç Holding bünyesindeki Beldesan firmasında pazarlama koordinatörü olarak görev alan Hasan Doğan, 1988 yılında kurucusu olduğu Ramsey'in genel müdürlüğü görevini üstlendi. Aysel Doğan ile evli olan ve Zeynep ile Selim adlı iki çocuğu bulunan Hasan Doğan, Ramsey Giy. San. Tic. A.Ş yönetim kurulu üyeliği, Gürmen Giy. San. Tic. A.Ş yönetim kurulu üyeliği, Kip-Teks Konf. İmalat Paz. San. Tic. A.Ş yönetim kurulu başkanlığı, Star Medya Yayıncılık yönetim kurulu üyeliği görevlerini de yürüttü Levent Bıçakcı'nın Futbol Federasyonu başkanı olduğu dönemde başkanvekili olarak da görev yapan Hasan Doğan'ın bunun dışında, İstanbul Sanayi Odası Meclisi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sanayi Konseyi, Boks Federasyonu Yönetim Kurulu üyelikleri bulunuyordu. Hasan Doğan, Muğla'nın Bodrum ilçesinde geçirdiği kalp krizi sonucu 5 Temmuz 2008 Cumartesi günü hayata gözlerini yumdu.

Mehmet Moğultay kimdir?


1945 yılında Tunceli'de doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. 1969-1987 tarihleri arasında serbest avukatlık yaptı. 1987-1999 yılları arasında TBMM 18'inci, 19'uncu ve 20'nci dönemlerinde İstanbul milletvekili seçildi. Sosyaldemokrat Halkçı Parti ve CHP'de Genel Sekreter Yardımcısı, MYK üyesi ve Parti Meclisi üyesi seçildi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi, TBMM Başkanvekili ve TBMM Hesaplarını İnceleme Komisyonu Başkanı olarak da görev yaptı. 1991-1995 yılları arasında 49. ve 50. DYP-SHP koalisyon hükümetlerinde ve sonrasında CHP ve SHP'nin, CHP adı altında birleşmesiyle DYP-CHP koalisyon hükümetinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı görevlerinde bulundu. 5 Temmuz 2017 tarihinde ABD'de vefat etti.

39 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page