• HaberciGazete

'İktidarın yeni bir hikâyesi yok, dini istismara sarıldı'
Bu akşam, Halk TV'de İnan Demirel'in sunduğu "Asıl Mesele" programının konukları Sosyal Antropolog Tayfun Atay, CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, siyaset bilimciler Seren Selvin Korkmaz ve Dr. Onur Alp Yılmaz, Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın partisinin eski belediye başkanlarıyla yaptığı toplantıda eski Kayseri Belediye Başkanı, eski bakan Mehmet Özhaseki'nin konuşmasını irdeledi. Özhaseki konuşmasında şarkıcı Mustafa Ceceli'nin "Kâbe'den telefon ettiğini ve kısa boylu, esmer insanların Kâbe tavafı sırasında ellerini kaldırarak Recep Tayyip Erdoğan'a dua ettiğini" iddia etmiş ve konu siyasetçilerle birlikte din adamlarının da tartışmasına neden olmuştu.Halk TV'nin "Asıl Mesele" programında Sosyal Antropolog Tayfun Atay, Kabe'den telefon etmek, telefon açmak gibi bir tutumun dünya işlerini unutup kendisini tamamen Allah'a vermek Allah'a yakın olmak zorunluluğu ve tutumu ile çeliştiğini, bunun bir anlamda Allah'a şirk koşmak olarak da nitelendirilebileceğini söyleyerek başladı konuşmasına. Ceceli'nin Özhaseki ile muhabbetinden seçime giden bir ülkenin dünyevi olanı ön plana alan, dini olanı tahrif etme çabasına giren bir tutumu sergilediğini dile getiren Atay "Bunun adı, uzun yıllardır söylediğim gibi dinbazlıktır" dedi. Tayfun Atay konuşmasını şöyle sürdürdü: "Türkiye'de 20 yıllık iktidarın asıl zararı dinedir. Hukuk, medya, üniversitede gibi bütün bu alanların nasıl ihya edileceği, nasıl hayata döndürüleceği, sağaltılacağı çok önemli bir sorunlar seti olarak karşımızda duruyor; ama bunlara çözüm bulacak yerde, dini konular gündeme getiriliyor, o alanda

çaba harcanıyor."

Halk TV'de İnan Demirel'in yönetiminde yayımlanan "Asıl Mesele" programında Siyaset Bilimci Seren Selvin Korkmaz; Ceceli'ye adfedilen bu görüntülerin yeni olmadığını, Adalet ve Kalkınma Partisinin hikâyesini kaybettiği için, Refah Partisi geleneğinden gelen davasını kaybettiği için, oradan ayrılan siyasal İslam adıyla da olsa daha modern anlayışla dünyaya yönelen iyi bir iktidarın bugün "hikâyesini kaybettiğini" dile getirerek şöyle dedi: "Bugünkü gelinen nokta ciddi bir duruma işaret ediyor, zamanında belli bir noktaya kadar başarılı bir iktidar vardı, bugün pek çok ankette istikrarlı biçimde oy kaybedildiği görülüyor, bunun temelinde yeni bir hikâye olmaması, yeni bir vaatte bulunulamaması, ekonomik durumun iyice kötüleşmesi yatıyor."


Siyaset Bilimci Seren Selvin Korkmaz insanların siyaset sorunlarına çözüm üreten bir AKP yerine bugün sorunlarla ilgilenmeyen bir iktidarla karşılaştıklarını, AKP'nin sorunlara çözüm bulma misyonunu kaybettiğini ve bugün toplumun temel kaygısının inancından dolayı dışlanmak olmadığını, aidiyet bulma özelliğinin de yitirildiğini iddia ederek şöyle devam etti: "Bugün AKP ciddi şekilde dağılmış bir parti görünümü sunuyor. O yüzden bu kitleyi tutmak için bu tip hikâyelere ihtiyaç duyuyorlar."Halk TV'nin programında CHP İstanbul Milletvekili İstanbul Turan Aydoğan da "bu olayı nasıl yorumluyorsunuz" sorusuna "Allah akıl fikir versin diyorum" diyerek başladı ve şöyle sürdürdü: "Bu konuşmanın tesadüf mü, yağcılık mı olduğuna da bakmak gerekir. Bu olayı anlatan kişinin ezik olduğunu da göz önüne almalıyız. Bu konuşmanın yeniden seçilemeyen eski belediye başkanlarının toplantısında yapıldığını, Özhaseki'nin bu olayı orada anlattığını da göz önüne almamız gerekiyor. O toplantının başka vahim durumları da var: Cumhurbaşkanı bu toplantıda eskiden o kentlerin Şehremini olan Belediye başkanlarından 'bana milletin oyunu getirin' diyemiyor, ailenizin oyunu getirin diyor; bu bir çaresizliktir. Bugün AK Parti içerisinde Tayyip Bey'den başka kimse söz söyleyemiyor, kimse fikir üretemiyor. Atay Bey'in söylediği gibi şirk koşma diye nitelendirilebilecek bir durum var ortada. Duran, geriye kayan arabaya takoz koyma diye nitelendirilebilecek bir durumdur bu."

Halk TV'nin "Asıl Mesele" programında konuşan CHP İstanbul milletvekili Turan Aydoğan "Bugün TÜİK'in rakamlarıyla oynadığı verilere göre bile 10 milyona yakın işsiz var Türkiye'de. ÜFE ile TÜFE arasında 60 puanlık bir fark ortaya çıktı. Bu geleceğimizin de olmadığını gösteriyor. Dış ticaret açığının büyüyor. Merkez Bankası swablar çıkıldıktan sonra eksiye düştü. 20 yıllık bu iktidar döneminde kız çocuklarının 5/4'ü erkek çocuklarının 5/3'ünün demir eksikliği gösterdiğini de göz önüne alırsak böyle sivri akıllılar çıkarak toplumu inandırmaya çalışırlar." dedi. Aydoğan söyle sürdürdü konuşmasını: "Halkımız şunu görsün; hiç kimse Tanrısal bir güce sahip değildir, herkes insandır. Aslında geldiğimiz noktadaki enflasyon halkın cebine iktidarın elini soktuğunu bilmek gerekir ve bu iktidarın yapabileceği bir şey kalmadığını gösteren bir durumdur."

Halk TV'nin "Asıl Mesele" programında konuşan Doktor Onur Alp Yılmaz, Cumhurbaşkanının ülke için otoriterleşmediğini, önce kendi partisi içinde otoriterleştiğini, Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan gibi siyasetçileri kendinden uzaklaştırarak AKP'nin kabiliyetli kadroları yerine sadakatli kadrolar göreve getirildiğini, bütün geldikleri konumu bir lidere borçlu olan bu kadroların dolayısıyla gelinen noktada bir alternatif çözüm üretme yeteneklerinin bulunmadığını dile getirerek şöyle dedi: "Bugün gelinen noktada Adalet ve Kalkınma Partisi'nin tamamen araçsallaşmış bir parti olma özelliği taşıdığı, içeriye önerebildikleri herhangi bir alternatif çözüm bulunmadığından yeni bir hayal yazmaya çalışıyorlar. AKP'ye şunu sormak gerekir madem ki cumhurbaşkanı İslam dünyasının lideridir, madem İslam ümmeti birbirinin kardeşidir, İslam kardeşliği altında çözüm bulmaya Kürtlerle başla, Kürtleri ikna etmeye çalış, neden seçim öncesi İmralı'dan mektup getirip ondan medet umulur. Son olarak da şunu söylemek isterim AKP'nin taklit etmeye çalıştığı Osmanlıcılığın sürecine baktığımızda halife de olan Osmanlı padişahlarının hiçbirinin hacca gitmediğini de göz önüne almak gerekir diye düşünüyorum."


İnan Demirel'in sunduğu "Asıl Mesele" programına katılan Sosyal Antropolog Tayfun Atay, CHP İstanbul Milletvekili Tuhan Aydoğan, siyaset bilimciler Seren Selvin Korkmaz ve Doktor Onur Alp Yılmaz daha sonra Türkiye'nin içinde bulunduğu öteki sorunları da tartıştılar.


Haber ve görseller: BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni Alâettin Bahçekapılı

63 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör