top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

İlhan İrem’e alkışlarla vedaTürk müziğinin efsane ismi İlhan İrem, son yolculuğuna uğurlandı. Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende, duayen sanatçıya, sevenleri alkışlarla veda etti.


İSTANBUL - Böbrek yetmezliği nedeniyle İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede 67 yaşında hayatını kaybeden duayen sanatçı İlhan İrem, bugün son yolculuğuna uğurlandı.


İlhan İrem için ilk tören vasiyeti üzerine Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlendi.(FOTO: SÖZCÜ)

Törene, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve çok sayıda seveni katıldı.(FOTO: SÖZCÜ)

Sanatçının Türk bayrağına sarılı cenazesi AKM sahnesine getirildi. Bu sırada ailesi, dostları ve sevenleri İlhan İrem’i dakikalarca alkışladı.

Törende İrem’in meslektaşları ve arkadaşları usta sanatçıya veda konuşmaları yaptı.(FOTO: SÖZCÜ)

Usta sanatçı, Bebek Camii’nde düzenlenen törenin ardından da Aşiyan Mezarlığı’nda toprağa verildi.


“ÜÇ VASİYETİ VARDI”


Hansu İrem, eşi İlhan İrem’in üç vasiyeti olduğunu söylemişti: “Tabutunun Türk bayrağına sarılmasını istemişti. Atatürk Kültür Merkezi’nde bir tören yapılmasını istiyordu. Bir diğer vasiyeti de Aşiyan Mezarlığı’nda toprağa verilmekti.”

“HER ŞEY BAMBAŞKA OLABİLİRDİ”

İlhan İrem, SÖZCÜ’den Gökmen Ulu’ya 2017 yılında verdiği röportajda şunları söylemişti:

“Her şey bambaşka ve pırıl pırıl olabilirdi. Hayatımız, sanatımız, ilişkilerimiz, sokaklarımız, doğamız, sahillerimiz, eğitim sistemimiz, siyasetimiz maalesef giderek bir batağa saplandı. Oysa yüz yıl önce geleceğin ufkuna bir gökkuşağı çizilmişti. Gerilemeyi ilerleme diye topluma zerk eden zihniyet, türlü karalamalarla gerçekleri ekseninden kaydırarak, kendi ufukları kadar bir gelecek çizmeye başladı. Güzellikler karartıldığı için insanlar yetinmeyi öğrendi. O yüzden bazı istisnalar dışında, artık bütün kavramlar sahtedir. Bu kıyamet ortamında mucizevi bir şekilde yetişen aydınlık fikirli insanlar ve onların çağdaş eserleri, çölde açan çiçekler gibi…”


Kaynak: Sözcü/Fırat Fıstık

82 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page