top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

İlhan Ocaklı: 'Salgın, deprem ve yaz Şile'ye ilgiyi artırdı, nüfusumuz 2 milyona yaklaştıİSTANBUL - İstanbul'un Karadeniz kıyısındaki ilçelerinden Şile'nin Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, yaz aylarında nüfusu artan Şile'nin son yıllarda yaşanan salgın ve depremin etkisiyle nüfusunun katlandığını ve 2 milyona yaklaştığını açıkladı. İstanbul'un turistik ilçelerinden olan Şile'de balıkçılık, tarım, hayvancılık ve orman işçiliğinin gelişmekte olduğunu, Şile Bezi için alınan coğrafi işaretten sonra, şimdi aynı işaretin Kestane Balı ve Şile Palamut'u için de alınmasına gayret gösterildiğini vurgulayan Ocaklı, Şile'nin marka değerine yakışır hizmetleri yerine getirmek için çalıştıklarını ifade etti.


Bugün Tvnet'te yayımlanan Haber Merkezi programında Cüneyt Özdemir'in sorularını yanıtlayan Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, İstanbul'un ilk coğrafi işaretli ürünlerinden biri olan Şile Bezi için yeni yatırımlar planladıklarını, kestane balı ve Şile palamutu için de coğrafi işaret almaya çalıştıklarını vurguladı. Salgın ve deprem nedeniyle Şile'nin yaz aylarında artan nüfusunun daha da arttığını ve 2 milyona yaklaştığını ifade eden Ocaklı, deprem bölgesinde ilk andan itibaren vermeye başladıkları yemek hizmetini hâlâ sürdürdüklerini, 47 bine yakın depremzedeyi Şile'de misafir etmeye devam ettiklerini belirttiği konuşmasında "depreme en sağlan zemine sahip bir ilçeyiz. Bu nedenle de çekim merkezi durumundayız" dedi.


Ocaklı sözlerini şöyle sürdürdü: " 787 km²'lik bir araziye sahibiz. Deprem öncesinde pandemi vardı, sokağa çıkma yasağından dolayı Apartmanda yaşayan insanlar bunaldılar ve kendilerine çıkış noktası olarak Şile'yi gördüler. O zaman başlayan süreç depremle beraber yoğun bir şekilde arttı, depremde de özellikle beklenen İstanbul depremi insanlarda tedbir alma konusunda da yine Şile'yi önemli hale getirdi. Dolayısıyla biz de buralarda bunun planlaması noktasından iyi bir hizmet veriyoruz, arkadaşlar ciddi bir mesai harcıyorlar. Dolayısıyla bu konuda da İstanbul'da depremde zemin noktasında en sağlam yerlerden bir tanesiyiz ve bunu koruyarak, iyi yöneterek bu süreci yönetmeye çalışıyoruz. Arsa fiyatları arttı bölgede ama çok katlı binalara izin vermiyoruz. Daha çok köylerimizde villa konseptinde mütevazi, bahçeli evlerimizin yapımı devam ediyor."

Ocaklı, Şile'de yazlıkçıların geride bıraktığı hayvanları korumak için Patihane adıyla bir barınak yaptıklarını, Şile'ye gelecek kişilerin Anadolu yemek kültürünün pekçok ürünüyle karşılaşabileceğini, ama mançalı böreğin ve bulgurlu böreğin yöreye özgü olduğunu belirten Ocaklı, yakında yağlı güreş ve palamut festivalleriyle Şile'ye hareket kazandırmaya çalışacaklarını da sözlerine ekledi.


Haber ve görseller: BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni Alâettin Bahçekapılı
10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page