top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

İmamoğlu Ataşehir'de söz verdi: İstanbul yeşillik, kültür ve sanat başkenti olarak anılacakİSTANBUL- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün Ataşehir'de iki tesisin açılışını yaptı. İmamoğlu Atatürk Mahallesi'ndeki Bahçe Market ve Esatpaşa'daki Spor Kompleksi'ni hizmete açarken yaptığı konuşmalarda İstanbul'un daha yeşil, kültür ve sanata değer veren, imar sorunu çözümlenmiş bir kent olarak anılacağını ifade etti.İmamoğlu Ataşehir'in Atatürk Mahallesi'nde 7000 metrekare alan üzerine kurulu 600 metrekare kapalı alanı 500 çeşit çiçeği, bahçe aletleri ve 750 çeşit dış mekân bitkisi barındıran bahçe marketin açılışı sırasında yaptığı konuşmada bu tip alanların alışveriş olanağı sağlamasının dışında sosyal yakınlaşmayı da sağladığını dile getirerek İstanbul'da yeşil alanları çoğaltmak için gayret ettiklerini ifade etti.

İmamoğlu aynı duyguların kitapçılarda da yaşanabileceğini kitaplara dokunmanın onları karıştırmanın en azından arka yazılarını okumanın insanın ufkunu açabileceğini, bu bağlamda İstanbul Büyükşehir Belediyesinin İstanbul Kitapçısı adıyla hizmete sunduğu mekanlara da kitapçılara da büyük önem verdiklerini dile getirdi.
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu İstanbul'un dünyanın en güzel kentlerinden biri olduğunu, İstanbul'un daha önceki problemli uygulamalara rağmen hala dünyanın en güzel kentlerinden biri durumunda bulunduğunu, bu kenti sanatın, kültürün, yeşil alanların bolluğunun başkenti olarak anılacak duruma getirmeye gayret ettiklerini vurgulayarak şöyle dedi:

" Biz bu kentin her adımını her alanını güzelleştirirken sizlerle beraber o duyguyu beslemek ve doğru adımlar atmak istiyoruz, bütün İstanbulluları bu anlamda dinlemek istiyoruz Onun için internet sitemizde İstanbul'un bütçesini oluştururken hangi yatırımları yapmalıyız diye İstanbulluların görüşlerine başvuran bir bölüm açtık; İstanbullular ne istiyorlarsa hangi planları varsa, hangi istekleri varsa bunları bize iletebilirler, bütçemizi öyle oluşturacağız." İmamoğlu Ataşehir'in yanı başında yükselmekte olan Uluslararası Finans Merkezi yapılarına işaret ederek uygulamayı eleştirdi ve şöyle dedi:"Binaları yaparak Ankara'dan buraya Merkez Bankası'nı, devlet bankalarını taşımak ve Finans Merkezi oluşturmak... Tamam İstanbul Finans Merkezi olsun, kültür başkenti de olsun, sanatın da başkenti olsun, her konuda üstün olsun; ama Finans Merkezi bina ile olmaz, ekonomiyi yönetmek, Saray yapmakla olmaz, liyakatli kişileri oralara oturtmazsanız başarıya ulaşamazsınız, bunları yapmak liyakatli kişileri görevlendirmekle, seçmekle mümkün. Akşam sabah zam yapmanın sebebi her gün hayatın pahalılaşmasının sebebi bunlardır. Elbette dünyada bazı zorluklar var, elbette dünyada maliyetlerin artışı oluyo; ama o değil tek başına siz oradan en az hasarla nasıl sıyrılmanız gerektiğini, ekonomiyi nasıl iyi hale getirebilirsiniz işte bu binalarla değil, içine aklı başında insanları koyarak bir çözüm bulabilirsiniz. Bu bakımdan ülkemizin yeşil alanlara parklara ihtiyacı olduğu kadar liyakatlı insanların şans bulduğu güzel bir sürece de ihtiyacı var."İmamoğlu konuşmasının devamında İstanbul'daki 39 ilçenin hepsine eşit hizmet götürmeye gayret ettiklerini eski dönemde imar planları yapılmayan 30'a yakın ilçenin imar sorununu kısa sürede çözdüklerini, bunların arasında Ataşehir'in de bulunduğunu şimdiki yönetimin O kötü uygulamaların dışında iyi uygulamalar yapmanın gayreti içerisinde bulunduğunu dile getirerek şöyle dedi:

"Gayretimizin temelinde özgürlüğümüz var ve sizlerle her zaman yüz yüze olabilme azmimiz var, her zaman yan yana bulunabiliyoruz, sınırlarımız yok, eğer sınır koyarsanız kendinizi her şeye muktedir görürseniz bir bakmışsınız insanlardan kopmuşsunuz insanları çevrenize toplayamıyorsunuz. Biz her olanak bulduğumuzda vatandaşların arasındayız onlarla yüz yüze, el eleyiz, gönül gönüleyiz."

İmamoğlu 23 Haziran'da İstanbul büyükşehir belediye başkanlığına seçilişinin yıl dönümünü Yenikapı'daki alanda kutlayacaklarını bütün İstanbulluları bu törenlere davet ettiğini, orada İBB'ye bağlı şirketlerin ne gibi hizmetler yaptıklarını yakından görebileceklerini ve işleri denetleyebileceklerini dile getirerek konuşmasını sonunda şunları söyledi:

" Ataşehir kurulduğundan beri gözde bir ilçe oldu, bu gözde ilçe olmasından ötürü işte bir yeri kopardılar başka ilçeye bağlama çabasına girdiler, bir başka araziyi elinden alma çabasına girdiler, bir parktan verilen ismi kaldırdılar, bunların hepsini görüyoruz yaşıyoruz; ama bunları da düzelteceğiz. Çok çalışıyoruz, bakın Finans Merkezi kuruyorlar ama metrosunu bile başlatamadılar biz göreve geldiğimizde neredeyse sıfır düzeyindeydi biz aldık Metroyu başlattık Ataşehir-Ümraniye hattını çok hızlı biçimde yapıyoruz bütün imkansızlıklara rağmen bütün engellemelere rağmen. İnşallah dönemimiz bitmeden bu bölgeye bu hizmeti sunmak istiyoruz. Yine geldiğimizde tümden durmuş olan Bostancı-Dudullu Metro hattını bu yılın sonunda açıyoruz şu anda 1700 kişi yerin altında Bostancı-Dudullu metrosunu bitirmeye çalışıyor."İmamoğlu Metro hatlarının yapımında yüklenicilerin de kendilerinin de zorda olduğunu; ama bu zorluğun ancak bir bölümünün dünyadaki gelişmelerden kaynaklandığını asıl zorluğun ülkemizdeki döviz kurlarının yükselişinden kaynaklandığını bunun da Merkezi yönetimin uyguladığı ekonomik politikaya dayandığını dile getirdiği konuşmasını şöyle tamamladı:

"Yalnız metro hattı da getirmekle kalmıyoruz Bostancı'da 100.000 metrekarelik bir Parkı yurttaşlarımıza hediye edeceğiz yine Ataşehir sınırlarında Kozyatağı'nda bölgeye dağılacağınız 3000 araçlık otoparkı bitireceğiz, buralara park edenler 6-7 metro istasyonuna bağlantı imkanı bulacak. Ayrıca bu bölgedeki bazı Metro duraklarımızda bilim sanat merkezleri oluşturacağız hizmetlerimize devam ediyoruz. İstanbullular en büyük yeşil alanlarla 75 milyon metrekare yeşil alandan sorumluyuz. Bunu daha da artıracağız İstanbul'a kişi başı düşen yeşil alanları artırmanın gayretindeyiz. Yeniden güzelliklerle huzurla anılan bir kent oluşturmanın gayreti içerisindeyiz."Ataşehir Atatürk Mahallesi'ndeki Bahçe Market'in açılışına CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, CHP Ataşehir İlçe Başkanı Celal Yalçın, Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, Ağaç, Peyzaj A.Ş. Genel Müdürü Ali Sukas, siyasi parti ve STK yöneticileri ile muhtarlar ve vatandaşlar da katıldı.

Törende "hoşgeldiniz" konuşması yapan Ataşehir Belediye Başkanı İlgezdi “Biz 10 yıl boyunca Ataşehir’de ne İBB Başkanını, ne de İBB’nin bir yatırımını gördük. Oysa 17 mahalleden oluşan ilçemizin 13 mahallesinde imar planları yoktu. Bu planlar, nihayet Ekrem başkanımız sayesinde çıktı. Bu hizmette emeği geçen diğer siyasi parti grup başkan vekillerine de buradan, bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Bugün de burada Bahçe Marketimizi, mutlulukla yurttaşlarımızın hizmetlerine sunuyoruz. Ardından da Esatpaşa’da spor tesisimizin açılışını gerçekleştireceğiz. İBB Ataşehir’de başka yatırımlar da yapacak. Örneğin İçerenköy’e bir spor kompleksi kazandırılacak. Kısmet olursa, bu dönem bitmeden diğer yatırımların açılışlarını da hep beraber yapacağız. Sayın başkanımıza ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Ataşehirimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. “ dedi.Bahçe Market’in ardından 12 bin 463 metrekarelik alan üzerine kurulu Esatpaşa Spor Tesisi’nin de açılışı yapıldı. Tesise gelen başkanları Ataşehir Amatör Spor Kulüpleri Birliği Başkanı ve Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Ekrem Köse ile Amatör Kulüpler Birliği yöneticileri ve amatör sporcular karşıladı.

Esatpaşa Spor Tesisi’ni gezen başkanlar sporcu çocuklarla tanışıp, onlara başarılar dilediler. İmamoğlu ve İlgezdi daha sonra U12 yaş grubu futbol karşılaşmasını izledi.

Açılışı yapılan Esatpaşa Spor Tesisi’nde;

• 5 bin 800 metrekarelik futbol sahası,

• 350 seyircilik tribün,

• 125 metrekarelik fitness alanı,

• 525 metrelik yürüyüş parkuru,

• 380 metrekarelik çocuk oyun alanı,

• Sporcu ve hakemler için giyinme ve dinlenme odaları ile

• İdari hizmet binası yer alıyor.

Amatör Futbol Kulüpleri'nin futbol karşılaşmalarına sahne olacak tesiste ayrıca her yaştan sporseverler için açık hava aletleri de bulunuyor. Ataşehirliler alanda hem spor yapabilecekler hem de oturma mekânlarında çocukları ile keyifli vakit geçirebilecekler.

Haber ve görseller: BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni Alâettin Bahçekapılı


52 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page