top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

İmamoğlu Yenikapı'dan seslendi: Halkın iradesi karşısında hiçbir güç durumaz!


3 yıl önce yenilenen yerel seçimde rakibi AKP adayı Binali Yıldırım'a 800 bin oy farkı atarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan, CHP'li Ekrem İmamoğlu, bu akşam Yenikapı'da düzenlenen 23 Haziran Demokrasi Şenliği'nde yaptığı konuşmada, önemli mesajlar verdi. İmamoğlu, "halkın oyuyla seçilen ister muhtar olsun, ister belediye başkanı olsun, ister milletvekili, ister cumhurbaşkanı olsun, hiçbir güç halkın tercihi karşısında duramaz" dedi.

İBB, demokrasi tarihine geçen 23 Haziran seçimlerinin üçüncü yılını İstanbullularla birlikte kutluyor. Saat 14.30'da başlayan ‘Demokrasi Şenliği’nin adresi Yenikapı Etkinlik Alanı oldu. Pek çok renkli gösteri düzenlenen programlarda; Evdeki Saat, Mavi Gri, BEGE, Reynmen ve DJ Ersin sahne aldı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ünlü sanatçı Edis'in sahneye çıkmasından önce bir konuşma yaptı. İmamoğlu konuşmasında demokrasinin bütün yurttaşlar için taşıdığı öneme vurgu yaparak, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün "Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir' sözünü üç kez dile getirdi. İmamoğlu "halkın oyuyla seçilen ister muhtar olsun, ister belediye başkanı olsun, ister milletvekili, ister cumhurbaşkanı olsun, hiçbir güç halkın tercihi karşısında duramaz" dedi.

''İstanbul'u geliştirmek Türkiye'yi geliştirmektir. İstanbul'u umutlandırmak Türkiye'yi umutlandırmak demektir'' diyen İmamoğlu, ''Bu ülkenin önünde çok büyük bir fırsatlar var. Türkiye'nin rekabet gücünü ve refahını arttırmak birlikte olursak mümkün'' ifadelerini kullandı.

İmamoğlu ''Sizler, 23 Haziran günü muazzam bir demokrasi iradesi sergilediniz. Kışkırtmalara kapılmadan sandığa gittiniz, demokrasiyi rayından çıkarmak isteyenlerin karşısında durup demokrasiyi rayına yerleştirdiniz. Cumhuriyetimizi kuran değerli fikri demokrasi tarihine bir kez daha yazdınız: Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Bu rejim ne kadar baskıcı olursa olsun demokrasiye inanmış insanların değişimi gerçekleştirebileceğini kanıtladınız. Türkiye'yi yönetenler uzunca bir süredir, çözüm üretemiyor. Ülkemizin iç huzuru sancılı günler geçiriyor. Yaşamakta olduğumuz bu kriz ekonomik kriz ile iç içedir. Ne yazıktır ki liyakatı bozanlar bu krizi her geçen gün daha da derinleştiriyor. Bu millet bunu hak etmiyor," dedi.''İstanbul'u üreten bir kent haline getiriyoruz"


"İş başına geldiğimiz ilk günden beri maruz kaldığımız her sıkıntıya rağmen, İstanbul'da başardıklarımız ortada" diyen İmamoğlu şöyle devam etti:

Kararlı bir şekilde çalışıyoruz. Hep birlikte başaracağız. Dünya tarihinde ilk kez 10 metroyu birden şehre yapıyoruz. Yeşil alanları büyütüyoruz. İnsanlarımıza iş buluyoruz. On binlerce üniversiteli gencimize eğitim desteği veriyoruz. Tarihimizde ilk kez kreşler açıyoruz. Bu zor zamanlarda milyonlarca hanenin yanında oluyoruz. İstanbul'u aynı zamanda üreten bir kent haline getiriyoruz.

İstanbul'u geliştirmek Türkiye'yi geliştirmektir. İstanbul'u umutlandırmak Türkiye'yi umutlandırmak demektir. Bu ülkenin önünde çok büyük bir fırsatlar var. Türkiye'nin rekabet gücünü ve refahını arttırmak birlikte olursak mümkün. Sanayide, tarımda, hizmetlerde köklü yapısal dönüşümlere ihtiyaç var. Kamu politikalarında eğitimde ve yatırım anlayışında köklü değişiklikler yapacağız. Bunları bu düzende olamayacağı aşikar.


"Ezici çoğunluk değişimi istiyor"
O gün yaklaşıyor. Bu ülke vatandaşlarının ezici çoğunluğu değişimi istiyor. Hepimizin kaygıları yerini umuda bıracak. Her kim ki kendisini seçimle başa getirmiş yurttaşlardan üstün görüyorsa günü gelir boyunun ölçüsünü alır. Milletin iradesi karşısında hepimizin haddimizi bileceğiz.

Demokrasilerde iktidarın sahibi halktır. Özgür ve eşit yurttaşlar olarak bu ülkenin sahibi olmayı öğretti bize. Hepimizin en önemli ihtiyacı ülkenin kutuplaştırılmasının önüne geçmek. Bu büyük millet çoğunluğun yönetme hakkı olduğunu biliyor. Bunu yapacak olanlar sizlersiniz. Değerli gençler, kendinize güvenin. Yanınızda olacağız.''

İmamoğlu'nun konuşmasının ardından sanatçı Edis sahne aldı.


İBB dönüş için önlem aldı...

Demokrasi Şenliği’ne katılan vatandaşların dönüşü için; Beşiktaş Meydanı, Mecidiyeköy İETT Peronları, Atatürk Kültür Merkezi önü, Gaziosmanpaşa İETT Peronları, Kağıthane İETT Peronları, Bağcılar Meydan, Hacıosman Metro, Kadıköy Rıhtım İETT Peronları, Üsküdar Sahil İETT Peronları ve Beykoz Ortaçeşme İETT Peronları’na 23.00 ile 24.00 arasında otobüsler kaldıracak. Metro İstanbul; M1 (Yenikapı-Atatürk Havalimanı) , M2 (Yenikapı- Hacıosman), M7 (Mecidiyeköy – Mahmutbey)metroları ile T1 (Kabataş-Bağcılar) ve T4 (Topkapı - Mescid-i Selam) tramvay hatlarındaki seferlerini gece 01.00’e kadar uzatacak. Şehir Hatları, Yenikapı’dan 23.30’da Üsküdar’a, 23.45’te de Kadıköy’e ek seferler yapacak.

37 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page