top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

İstanbul Finans Merkezi sonunda açıldıİSTANBUL- Yapılış sürecinde aksaklıklar yaşanan ve açılış tarihi sürekli ertelenen İstanbul Finans Merkezi, bugün, Cumhurbaşkanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle açıldı.Planlandığında Ataşehir İlçesi sınırları içinde gösterilen, sonradan sınır değişikliği ile Ümraniye sınırlarına alınan ve yapım süreci sürekli aksayan, açılış tarihi ötelenen İstanbul Finans Merkezi bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı törenle açıldı. Törende yaptığı konuşmada, "İFM ile Türkiye yıllardır dışlandığı alanda artık ben de varım diyebilme iradesi ve cesareti göstermiştir" diyen Erdoğan, 14 Mayıs seçimlerine ilişkin de iddalı mesajlar verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın törendeki konuşmasından satır başları şöyle:

İSTANBUL'UN ÖNÜNDE YENİ FIRSATLAR AÇIYOR New York, Londra gibi asırlık merkezlerin yanı sıra Dubai gibi sonradan dahil olan merkezler de bulunuyor. Belirgin şekilde batıdan doğuya doğru kayan bir finans merkezi var. Bu da İstanbul’un önünde yeni fırsatlar açıyor.

HEDEFİMİZİ YUKARIYA TAŞIDIK Hedeflerimizi bir adım daha yukarıya taşıdık. Hem coğrafi hem de ticari köprü görevi üstlenen İstanbul’un günümüz finans sektöründe de aynı yapıyı kurabileceğini hedefliyoruz. KİMLERLE MÜCADELE ETMEDİK Kİ İstanbul’u dünyanın sayılı finans merkezlerinden bir tanesi haline getireceğiz demiştik ve getirdik. Kimlerle mücadele etmedik ki, kimlerle kavga etmedik... Ne yapmadılar ki... Hepsi için aynı şeyi söylediler. Türkiye’de finansın tarihinde neler olduğunu bunlar bilmiyor. Tarihte İstanbul, nasıl bu ülkenin finans merkeziyse şimdi yeniden bu finans merkezi olma görevini üstleniyor, hayırlı olsun. DÜNYANIN EN PRESTİJLİ MERKEZİ 65 milyar TL yatırım ile ülkemizin ve dünyanın en prestijli merkezini hayata geçirdik. 600 milyon TL değerindeki fonu projemizdeki çevre dostu yeşil binalar ile kullanıyoruz. TÜRKİYE 'BEN DE VARIM' DEDİ İFM ile Türkiye yıllardır dışlandığı alanda artık ben de varım diyebilme iradesi ve cesareti göstermiştir. Türk ekonomisinin finans sektörünün lokomotifliğinde hızla büyütecek bu merkezin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. SANDIĞIN RENGİNDEN EN UFAK ŞÜPHE DUYMUYORUM 14 Mayıs'ta inşallah bir kez daha milli irade tecelli edecek, milletimiz Türkiye Yüzyılı'nı başlatacaktır. Meydanların dilini okuyan bir siyasetçi olarak, sandığın renginden en ufak bir şüphe duymuyorum. Seçim dönemleri siyasetçilerin kantara çıktığı günlerdir. Herkesin heybesinde ne varsa ortaya döktüğü zamanlardır. Millet bu dönemde siyaset kurumuna kulak kesilir, herkesin ufku hakkında bir kanaat getirir.

BÖYLE BİR SAFSATA GÖRMEDİM Muhalefetin Türkiye'yi yönetebilecek hiçbir vizyonunun olmadığı ortaya çıkmıştır. Tespitlerimiz haklı çıkaracak pek çok örnek var. IMF reçetelerini teslim olma gibi abuk sabuk vaadi burada konuşmaya gerek duymuyorum. 300 milyon dolar İngiltere'den getirecekmiş. Demek ki tefecilerle görüştü belli sözler aldı. Şimdi burada finans sektörünün önde gelenleri var. Böyle bir şey mümkün mü? 20 yıllık Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık yaptım. Hiçbir döneminde böyle bir safsata görmedim. Ama bu zavallı hayatında bir SSK var ki bunu da bu batırdı.

DÜNYAYA MEYDAN OKUYORUZ Şimdi Şehir Hastanelerimizde biz dünyaya meydan okuyoruz. Fakat Bay Bay Kemal, yap işlet devret nedir bunu öğrenelim diyor. Ben mi öğreteceğim, kitapları karıştır öğren. Ülkeye geride milyarlarca dolar borç takarak nasıl ortadan kaybolduklarını bu millet unutmaz. KAPALI KAPILAR ARDINDA PAZARLIK YAPTILAR Yedili masanın etrafında olanlar var ya onlardan bir tanesi de Davos'tayız. Davos'ta Kahn IMF'in başında, onla görüşme yapıyoruz. Kendisine dedim ki, ikide bir adamları gönderiyorsunuz ve bunlar Türkiye'yi idare etmek adına konuşuyorlar, taksitlerinizi alıyor musunuz? Türkiye'yi idare etmek bana aittir. 23,5 milyar dolar IMF'e borcumuz var. 2013'e kadar IMF'e ödemeleri yaptık, bitirdik, daha sonra ne oldu. Şu anda CHP'nin sözcüsü zat ve bir de ortağı olan bir ara hazinin başında olan zat kapalı kapıların ardında otellerde oturup IMF adına pazarlık yaptılar. IMF'den destek almadan bu işi yürütemeyeceksiniz diye.

BU MİLLETE ÇOK ÇEKTİRDİLER Ekonomide sıkıntı varmış, yok, biz gayet iyi yolumuza devam ediyoruz. MB'nin de döviz rezervi 22,5 milyar dolardı. Başbakanlık dönemimde 135 milyar dolara çıkardık. 2013'te IMF ile ilişiği kestik, merkezin döviz rezervi arttı, şu anda da ihtiyacımız yok. Ülke hazinesi tam takır olduğu için IMF'den alınan borçlarla memur emekli maaşlarının ödendiğini bu millet unutmaz. SHP, CHP dönemleriydi, millete çok çile çektirdiler çok. Geçmişte SSK'yı nasıl batırdığını, millet bunların ülkeyi nasıl soyup soğana çevirdiğini asla unutmaz. 90'lardaki popülist söylemlerin ülkeyi nasıl çöküşe götürdüğünü bu millet unutmaz. BUNU BİLESİN BAY PROFESÖR Beni üzen bir şey daha var. Her şeyden önce yol yenebilen meta değildir, bunu bilesin bay profesör. Yol yenmez ama yol sayesinde üretim olur. Üretici mahsulünü satar, turist seyahat eder, nakliyeci malzeme taşır. Yol sayesinde yatırım gelir, sanayi gelişir, istihdam oluşur. 85 milyon birbirine kavuşur, helal rızk götürür. Ekonominin, üretimin, sanayinin belkemiğidir. Yol medeniyettir diyoruz. 25 yıldır ülkemizin ulaşım altyapısına yatırım yapıyoruz. Beyefendiler şunu bilmesi lazım, bu domates de patates de bu yollardan gidiyor. Yollar olmasaydı tüketicinin olduğu yere ulaştıramazdık. BAY BAY KEMAL'İN İL İL DOLAŞMASINI KOLAYLAŞTIRDIK Yol yaparak otoyol yaparak 31 havalimanı inşa ederek Bay Bay Kemal ve ortaklarının özel uçakla il il dolaşmasını kolaylaştırdık. Gelince uçakları satacakmış. Uçak kiralıyorsun, onunla gidiyorsun. Demek ki kiralayacak imkanları var. Onunla seyahatleri yapıyor. Bu millet kendi uçaklarını inşallah bunlara asla devretmeyecek.Bakan Kurum: İstanbul finansın merkezi oluyorİstanbul Finan Merkezi'nin açılışında Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önce Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de konuştu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum açıklamasında Finans Merkezi hakkında bilgi verirken " Burada her türlü finans toplantılarının yapılacağı, seminerlerin verileceği finans merkezine İstanbul’umuz kavuşmuş olacak. 100 bin kişiye hizmet veren finans sektörümüzde otoparklarımız bölgedeki sorunu çözecek." dedi.


Bakan Kurum, Ümraniye, Kadıköy hattında bağlantı planlandığını, orada finans merkezinin altında bir metro hattının inşasının yürüdüğünü dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü: "Altında 26 bin 500 araç kapasiteli bir otoparkımız var. Bölgemizin ihtiyaçlarını giderecek camisiyle, yeşil alanları ile okul alanları ile her türlü sosyal donatıyı içinde barındırıyor. Tabi bu eserimizin tasarımda da bir yüzü Kapalıçarşı’ya, Topkapı Sarayı’na Batı’ya bakarken diğer yüzü Anadolu’muza Ulu Cami’mize kadim Anadolu Doğu’ya bakmaktadır. Ticaretin kalbi her detayı ince ince hesaplanmış bu detaylar üzerinden hesaplamalar yapılmış. Tarihimizin, geleneklerimiz ile bezenmiş finansımızın kalbi atacaktır. 14 Mayıs’ta aziz milletimizle eser siyaseti diyeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızı, Cumhur İttifakımızı rekor oylarla destekleyecek 15 Mayıs sabahına uyanacağız. Bizi bekleyen depremzede kardeşlerimiz var. Mazlum coğrafyadaki kardeşlerimiz var. Dün 77’nci gününde 100 bin konutun temelini atan Türkiye. Bugün finansın merkezi için açılışını yapan, öğleden sonra yine Fikirtepe’de milyonlarca kardeşimizi ilgilendiren doğrudan 60 bin kardeşimize hak sahipliği sürecini yürüttüğümüz töreni yapıyoruz."

Bakan Nebati "İFM i5 yıl içinde milli gelirimizi 130 milyar dolar katkı yapacak"Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de İstanbul Finans Merkezi Açılış Töreni’nde yaptığı açıklamada, "2036 yılı itibarıyla, İFM’nin ülkemizin toplam finansal hizmet ihracatını yaklaşık 3 kat arttıracağını ve 15 yıl içerisinde Gayri Safı Yurt İçi Hasılaya yapacağı toplam katkının da yaklaşık 130 milyar dolar olacağını öngörüyoruz" ifadelerini kullandı.


Nebati "küresel iddialar taşıyan bir sektörel kümelenme projesi olan İstanbul Finans Merkezi’nin, ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Ekonomimize sunacağı önemli katkıların yanında önümüzde yepyeni fırsatlar ve geniş ufuklar açacağına da gönülden inanıyorum." dedi.Haber ve görseller: BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni Alâettin Bahçekapılı

37 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page