top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Küçükçekmece'den 3 haber“VINCENT VAN GOGH İLE BİRLİKTE ZEYTİN AĞAÇLARI GÖLGESİNDE” AKSM’DE


Küçükçekmece Belediyesi, 3.Uluslararası Masal Festivali kapsamında “Vincent Van Gogh ile Birlikte Zeytin Ağaçları Gölgesinde” belgesel anlatımlı resim sergisini sanatseverlerle buluşturdu.

Modern sanatın en ünlü temsilcilerinden Vincent Van Gogh’un intihar etmeden çok kısa bir süre önce yaptığı 15 adet ‘Zeytin Ağacı’ yapıtını gümünüz çağdaş sanatçıları yeniden resmetti. Atakent Kültür ve Sanat Merkezi’nde sergilenen eserlere sanatseverler büyük ilgi gösterdi.

Güney Özkılınç: Küçükçekmece’nin hikâyesiyle genel hikâyeyi birleştirmek istedik

Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç, ‘’Bu yıl Masal Festivali’nin üçüncüsünü yapıyoruz ve temamız Ağaç Gölgesinde Masallar. İlçemizde sadece konser, tiyatro yapalım istemedik. Amacımız ilçenin hikâyesiyle genel hikâyeyi birleştirmek. Ayrıca Küçükçekmece’yi envanterlemek istedik ve bu doğrultuda ilçemizle ilgili 6 envanter planı, 20’ye yakın ise basılı eserimiz oluşturduk. Masal Festivali’nin açılışını bu sergi ile müjdeliyoruz. Sergide emeği geçen 17 sanatçımıza tek tek teşekkür ediyorum, çok güzel bir sergi oldu’’ dedi.

Hasan Hüseyin Nas: Çalışmamda sanatçı ile bağ kurmaya çalıştım

Sergide ilk kez bir eserini sanatseverlerin beğenisine sunan Hasan Hüseyin Nas, ‘’Van Gogh’un yaşamının son dönemini geçirdiği Saint-Rémy'de gördüğü tedavi sırasında resmettiği zeytin ağaçları yalnızca bir ağaçtan ibaret değil, içerisinde kişisel hikâyesini de barındırıyor. Bu sebeple sıra dışı ve ilham verici. Çalışmamda zeytin ağaçlarının gövdelerine sadık kalarak sanatçı ile bağ kurmaya çalıştım ve kendi bakış açımla resmettim’’ dedi.


Günümüz Çağdaş Sanatçıları Zeytin Ağaçları’nı yeniden yorumladı

Küçükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen Masal Festivali’nin bu yılki teması ağaç olarak belirlendi. Bu sebeple bir araya gelen 15 ressam, dünyaca ünlü ressam Van Gogh’un en bilinen eserlerinden biri olan Zeytin Ağaçları tablosunu yeniden yorumladı.

Sanatçılardan Orhan Alkaya, Seren Ceren Asyalı, Elif Aydemir, Nazan Azeri, Fırat Bingöl, Pınar Bora, Burçin Erdi, Serhat Gökçaylar, Deniz Gökduman, Devabil Kara, Serdal Kesgin, Gülen Kesova, Hasan Hüseyin Nas, Tülin Onat, Deniz Pireci, Şevket Sönmez ve Melihat Tüzün’ün resimleri adeta zeytin ağaçlarının yağmalanmasına tepki niteliğindeydi. Ayrıca ressamlar eserlerinde zeytin ağacının bolluğun, adaletin, sağlığın, refahın ve barışın sembolü olduğuna değinerek zeytinin insanlık için önemini kendilerine özgü anlatım dili ve tekniğiyle sundu.

“Vincent Van Gogh ile Zeytin Ağaçları Gölgesinde” resim sergisi Atakent Kültür ve Sanat Merkezi’nde 15 Haziran’a kadar ziyaret edilebilir.


3. ULUSLARARASI MASAL FESTİVALİ ‘MASALİSTANBUL’ BAŞLADI
Küçükçekmece Belediyesi’nin ‘Ağaç Gölgesinde Masallar’ temasıyla 3.sünü düzenlediği Uluslararası 'Masalİstanbul’ Festivali, Göl Kenarı Amfi Tiyatro’da başladı. Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleştirilen masal yürüyüşüyle başlayan festivalin ilk gününde yapılması planlanan Manuş Baba konseri, Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde, teröristlerle çıkan çatışmada 5 askerimizin şehit olması nedeniyle iptal edildi.Başkan Kemal Çebi: Festivalimizin uluslararası ün kazanmasından gurur duyduk

‘Masalİstanbul’un açılış programında Küçükçekmecelilere seslenen Belediye Başkanı Kemal Çebi, “Bu yıl 3.sünü gerçekleştirdiğimiz festivalimizin ana teması Ağaç Gölgesinde Masallar… Bu temayla doğaya ve doğa sevgisine dikkat çekerken tüm insanlığı bu unsurlara da daha fazla değer vermeye davet ederek, farkındalık oluşturmayı hedefledik. Masal Festivalimizle hayatında hiç masal dinlememiş çocuklara masal kamyonu ile ulaşmış, masalların büyülü yolculuğuna onlarla birlikte çıkmıştık. 3. Uluslararası Masal Festivalimizin açılışını sizlerin büyük ilgisiyle gerçekleştirmekten mutluluk duyuyorum. Açılış programımızdaki konserimizi iptal ettik. Pençe- Kilit Operasyonu bölgesinde çıkan çatışmada 5 askerimizin şehit olması, hepimizi derinden üzmüştür. Canlarını bu vatan uğruna feda eden kahraman şehitlerimize ve onların maneviyatına saygı ve minnet duyuyoruz. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabır diliyorum. Ağaç Gölgesinde Masallar 3. ‘Masalİstanbul’ festivalimizde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. 5.UCLG Kültür 21 Uluslararası Ödülleri’ne ilk kez aday olduk ve bu yarışmada finale kaldık. Festivalimizin uluslararası ün kazanmasından gururluyuz. Küçükçekmecemizin ve ‘Masalİstanbul’un dünyanın farklı şehirlerine tanıtılması ve örnek teşkil etmesini diliyorum. Yaz mevsimini karşılamaya hazırlandığımız şu günlerde festivalde anlatılan ağaç masallarının, umudumuzu bir ağacın gökyüzüne uzanan güçlü gövdesi gibi ayağa kaldırmasını, barışa, kardeşliğe ve dayanışmaya vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.Masal yürüyüşüyle başladı, 5 gün boyunca sürecek

Festival Yönetmeni Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç, “Bu yıl ki festivalimizin teması Ağaç Gölgesinde Masallar. Festival kapsamında Seyir Parkı, her akşam masal anlatıcılarını ve sizleri ağırlayacak. Masal kamyonumuz ve masal bisikletimiz 5 gün boyunca mahalleleri gezecek. Kültür merkezlerimizde de etkinliklerimiz olacak” diye konuştu.

Seiba Uluslararası Hikâye Anlatıcılığı Merkezi ile ortaklaşa düzenlenen festivalin sanat yönetmeni Nazlı Çevik Azazi de 3. Masal İstanbul Festivali’ni gerçekleştirmenin heyecanını yaşadıklarını ifade ederek, emeği geçenlere teşekkür etti.

‘Masalİstanbul’un açılış programında alanında uzman masal anlatıcıları, Küçükçekmecelileri masalların dünyasında keyifli bir yolculuğa çıkardı.Başkan Kemal Çebi, açılış programında festivalde emeği geçenlere plaketlerini takdim etti.

Uluslararası masal anlatıcıları konuk oluyor

Festivalde 5 gün boyunca yerli ve yabancı masal anlatıcıları, müzisyenler, edebiyatçılar, clown ve pandomim sanatçıları ilçenin 19 farklı noktasında Küçükçekmecelilerle buluşarak, katılımcıları masal yolculuğuna çıkaracak. Seiba Uluslararası Hikaye Anlatıcılığı Merkezi ile ortaklaşa gerçekleştirilen festivalde yerel masal anlatıcılarının yanı sıra İtalyan, Fransız ve Güney Koreli alanında uzman anlatıcılar da Küçükçekmece’ye konuk olacak.


19 MAYIS SATRANÇ TURNUVASI’NDA ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU


Binlerce öğrenciyi farklı spor dalları ile buluşturan Küçükçekmece Belediyesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında satranç turnuvası düzenledi. Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde düzenlenen yarışma satranç severleri bir araya getirdi.

Farklı yaş gruplarından 49 katılımcının kıyasıya rekabetine sahne olan turnuva sonrasında dereceye girenler için ödül töreni gerçekleştirildi.


49 lisanslı satranç oyuncusu mücadele etti


19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Satranç Turnuvası; Küçükçekmece Belediyesi, Satranç İl Temsilciliği ve Küçükçekmece Satranç İlçe Temsilciliği iş birliği ile düzenlendi. Turnuvada A kategorisinde 13, B kategorisinde ise 36 lisanslı satranç oyuncusu olağanüstü performans sergiledi. Çekişmeli ve heyecanlı geçen turnuvada en küçüğü 7, en büyüğü ise 68 yaşında olan 49 oyuncunun puanları ulusal ve uluslararası puanlama sistemine göre hesaplandı.

Küçükçekmece Belediyesi tarafından her iki kategoride birinci olan Asım Turan ve Umut Balık’a tablet ve birincilik kupası, ikinci olan İnanç Vefa Kızıltaş ve Bekir Emrah Özdinç’e bluetooth kulaklık ve ikincilik kupası, üçüncü olan İbrahim Erol Karaseki ve Mustafa Elmas’a ise akıllı bileklik ve üçüncülük kupası hediye edildi. Ayrıca turnuvanın en küçük yarışmacılarından Rana Betül Topçu ve Duru Kayar’a katılımlarından dolayı madalya ve hediyeleri verildi.

Asım Turan: Küçükçekmece Belediyesi sayesinde bir ödülüm daha oldu

Turnuvada A kategorisinde yarışan ve birinci olan yarışmacılardan Asım Turan, ‘’Yarışma çok güzeldi, rakiplerim güçlüydü. 21 yaşındayım ve 10 senedir satranç oynuyorum. Türkiye ikinciliği ve İstanbul birinciliklerim var. Küçükçekmece Belediyesi sayesinde bir ödülüm daha oldu, bana bu imkânı sağladıkları için emeği geçen herkese çok teşekkür ederim’’ dedi.

Rana Betül Topçu: Tabletle oynamak yerine satranç oynamayı tercih ediyorum

Turnuvanın en küçüğü olan Rana Betül Topçu, ‘’Ben tabletle oynamak yerine satranç oynamayı tercih ediyorum. Çünkü satranç çok zevkli. Bana bu oyunu abim öğretti daha yeni başladım. Satranç oynamayı çok seviyorum ve bugün burada çok eğlendim. Sadece bir tur kazandım ama önemli olan eğlenmekti” dedi.
13 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page