top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Küçükçekmece'den iki sanat, bir ekonomi haberi
PARANIN DEĞİL, SEVGİ VE DAYANIŞMANIN GEÇTİĞİ TEK MARKET: HALK MARKETİSTANBUL - Küçükçekmece Belediyesi, ihtiyaç sahiplerinin temel gıda ve hijyen ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla örnek bir projeye imza atarak, QUDRA 2 Programı ve Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu desteği ile “Sosyal Market” projesini hayata geçirdi. Sosyal Market’in ilk fiziksel mekânı olan Küçükçekmece Belediyesi Halk Market’i Fevzi Çakmak Mahallesi’nde açıldı. İhtiyaç sahipleri; ‘paranın değil sevgi ve dayanışmanın geçtiği market’ olarak nitelendirilen Halk Market’ten, tanımlı limitlerde ücretsiz alışveriş yaparak, temel gereksinimlerini karşılayabilecek.

Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi’nin açılışını yaptığı, QUDRA 2 Programı ve Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu desteğiyle hayata geçirilen Halk Market’in açılışına, mahalle muhtarları, meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.Başkan Çebi: Küçükçekmecelilerin yüzünü güldürmeyi amaçlıyoruz

Başkan Kemal Çebi, “Hayatım boyunca, sosyal demokrasinin en etkili alanlarından biri olan yerel yönetimlerin sosyal adaleti sağlayıcı, toplumcu, eşitlikçi bir belediyecilik anlayışıyla ele alınması gerektiğini savundum. Bu anlamda Sosyal Market Projemiz, dayanışma ağlarının güçlendirilmesi, sürdürülebilir tüketim alışkanlıklarının kazanılması, kentte eşitlik ve kent adaletinin sağlanması için atılmış önemli bir adımdır. Sosyal Market Projesi, Küçükçekmecelilere eşit fayda sağlamak, sosyal dayanışmayı ön planda tutarak hemşerilerimizin müşterek ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir hizmet modeli olarak tasarlandı. Projemizin uygulanma mekânı olan Küçükçekmece Belediyesi Halk Market’ten sosyal hizmet uzmanlarımızın tespit ettiği, gerçekten ihtiyacı olan aileler alışveriş yapacak. İnsanların böyle marketlere, sosyal yardımlara ihtiyacı olmasın isterdik ama ne yazık ki ihtiyaç var. Biz bu projeyle dayanışma içerisinde olmaya çalışıyoruz. Çocuklarımız yatağa aç girmesin, biz tok yatıyorsak onlar da tok yatsınlar istiyoruz. Bütün derdimiz budur. Küçükçekmecelilerin yüzünü güldürmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz ” diye konuştu.

Tanımlanan puanlarla, keyfinde ve yerinde alışveriş imkânı

Her türlü gıda ve hijyen malzemelerinin yer aldığı Halk Market’ten, ihtiyaç sahipleri, sosyal inceleme sonrası kendilerine tanımlanan kredilerle alışveriş yapacak. İlk etapta marketten Fevzi Çakmak, Sultanmurat, Kemalpaşa, Gültepe ve Yeşilova Mahallesi’ndeki dar gelirli olduğu tespit edilen vatandaşlar faydalanacak.Vatandaş, gıda kolisi yerine Halk Market’ten istediğini alacak

Küçükçekmece Belediyesi, Halk Market’le birlikte dar gelirli vatandaşlara düzenli olarak verdiği gıda kolisi desteğini rafa kaldırıyor. Bunun yerine vatandaşlara, belirlenen kredi limitleri ölçüsünde, kendi ihtiyaçlarını, önceliklerini kendilerinin belirleyeceği, keyfinde ve yerinde alışveriş yapabilme imkânı sağlanıyor. İlçedeki, diğer mahallere ise yardım kolisi desteği sürecek.

Küçükçekmece Belediyesi’nin geçtiğimiz yıllarda hayata geçirdiği ve dayanışmanın gücüyle her geçen gün büyüyen Gıda Bankası çalışmalarını da Halk Market üzerinden sürdürecek.

Başvurular, Sosyal Hizmet Uzmanları tarafından inceleniyor

Küçükçekmece Belediyesi Halk Market’ten sosyal hizmet uzmanları tarafından incelemeler yapıldıktan sonra ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen aileler yararlanabiliyor. Burada alışveriş yapan vatandaşların maddi durumları sıklıkla incelemeye tabii tutularak, güncelleniyor. İhtiyaç sahibi vatandaşlar başvurularını Küçükçekmece Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, 444 4 360 numaralı İletişim Merkezi, Çözüm Merkezi veya sosyal medya kanalları üzerinden gerçekleştirebilir.
AYŞE KULİN, KÜÇÜKÇEKMECELİ KADINLARLA BULUŞTU, ‘VEDA’YI ANLATTI
İSTANBUL - Küçükçekmece Belediyesi’nin ‘Çekmecemde Kitap Var’ söyleşilerinin bu ayki konuğu Gazeteci-Yazar Ayşe Kulin oldu. Kendine has tarzı, sürükleyici kalemiyle Türkiye'nin en çok okunan kadın yazarları arasında yer alan Ayşe Kulin, Küçükçekmeceli kadınlarla buluşarak, “Veda- Esir Şehirde Bir Konak” kitabı üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdi. Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen söyleşi öncesi, Küçükçekmece Belediyesi tarafından yaklaşık 500 kadına ünlü yazarın ‘Veda’ kitabı hediye edildi.‘Veda’da içinde büyüdüğüm evi anlattım

“Veda- Esir Şehirde Bir Konak” kitabında içinde büyüdüğü evi anlattığını ifade eden Ayşe Kulin, “Veda’da tanıdığınız bütün insanlar benim ailem. Kapaktaki Ahmet Reşat, anneannemin babası. Behice Hanım, nenemdir. Bana pek az insana nasip olan bir şey nasip oldu. Osmanlı denen kişiyi canlı olarak gördüm, kucaklarında büyüdüm. Yazarlar genelde ilk kitaplarında eteklerindekini dökerler. Ben Osmanlı ile Cumhuriyet arasında bir köprü gibi kaldım, aralarında büyüdüm. Türkiye’de şöyle bir şey var. Osmanlı çok kötüdür… Osmanlı çok kötü olsa, 600 sene devam etmezdi. Osmanlı mükemmeldir… Osmanlı mükemmel olsaydı batmazdı. Okuduğunuz kitap, bir sosyal tarihtir. Yani bu kitapta ezber edilenlerin dışına çıkarak, değişik bir açıdan tarihi değerlendirdim” diye konuştu.

“Okuyun, öğrenin, gücünüzü bilin”

Söyleşide kadınlara “okuyun, öğrenin, gücünüzü bilin” sözleriyle seslenen Ayşe Kulin, “Kitapta Osmanlı’daki kadınların iyi kötü bilinçli olduğunu, evlerinde yemek yapmaktan başka bir şeyler de yapabildiklerini okuyorsunuz. Osmanlı döneminde bile eylem yapan kadınlar var. Ben din kitaplarında Peygamberimizin eşi Hatice Hanım’ın kervanları olduğunu, peygamberimizin onun yanında çalıştığını da okudum. Demek ki Peygamber zamanında kadınlar tüccar olabiliyormuş. Adını taşıdığım Ayşe, peygamberin son eşi, devesine binip savaş idare etmeye çalışıyor. İnanmayın duyduğunuz safsatalara. Bir parça okumakla, öğreniliyor. Okuyun, çalışın. Bu bilgiler her yerde bulunuyor. Gücünüzü bilin. Bu kitapta, kadınların Kurtuluş Savaşı’ndaki önemli rolü de anlatılıyor. Kadınların kürsülerde hakları için savaşmaları var” ifadelerini kullandı.

“Kitaplardan uyarlanan diziler, reytinge göre şekilleniyor”

Ayşe Kulin, televizyona kitaplardan uyarlanan dizilerin reytinge göre şekillendiğini söyleyerek, “ Bana böyle teklifler geldi. Birkaç tane kitabım da uyarlandı. Ancak, pek hevesli değilim bu konuya. Çünkü dizilerde, halk kimi sevdiyse ona yüklenip, sevmedikleri oyuncuyu kenara atıyorlar. Benim diziye uyarlanan kitaplarımdan bir tanesi Köprü idi. Fırat üzerinde bir köprünün yapılışı ve bir bürokratı anlatıyordu. Köprüye biraz baktım. Köprüyle tek ilişkim Ayşe Kulin yazdı kısmıydı. Köprüyle hiçbir ilişkim kalmamıştı” dedi.

‘Veda’ tiyatroya uyarlanacak“Veda” kitabının tiyatroya uyarlanacağını söyleyen Ayşe Kulin, oyunun başrolünü ünlü oyuncu Nevra Serezli’nin oynayacağını dile getirdi.

Söyleşi sonunda kitaplarını imzalayan Kulin’e, Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç teşekkür ederek, çiçek takdim etti.“SARP” SERGİSİ GÜZEL SANATLAR AKADEMİSİ’NDE KAPILARINI ARALADIİSTANBUL - Küçükçekmece Belediyesi Güzel Sanatlar Akademisi, özel gereksinimli olan down sendromlu 13 yaşındaki Sarp Elifoğlu’nun resim merakını tutkuya dönüştürme serüvenini anlattığı “Sarp” isimli resim sergisine ev sahipliği yaptı. Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü kapsamında kapılarını aralayan sergide Sarp Elifoğlu, ilk kişisel sergisini deprem bölgesindeki özel gereksinimli çocuklara armağan ettiğini dile getirdi.21 Mart’a özel 21 resim çalışması 15 Nisan’a kadar görülebilir

Art of İst Atölye ve Türkiye Down Sendromu Derneği ile iş birliğiyle gerçekleştirilen serginin açılışına Sarp Elifoğlu’nun yanı sıra Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç, Türkiye Down Sendromu Derneği Eğitim Koordinatörü Seniha Salihoğlu, Art of İst Atölye Eğitmeni Zeren Turgay Demir ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Sergide, Art of İst Atölye’de 2 yıl boyunca birebir resim eğitimi alan Sarp’ın farklı tarz ve tekniklerle yorumladığı 21 adet akrilik üstü tuval tablosunun yanı sıra eserlerin yapılış anlarının hikayeleri de yer alıyor.

Sarp Elifoğlu : Eksiğimiz yok, fazlamız var… İstersek yapabiliriz

İlk sergisini açmanın heyecanını yaşayan Sarp Elifoğlu, deprem bölgesinde yer alan 800 down sendromlu bireye dikkat çektiği konuşmasında, “13 yaşındayım. Jimnastik, basketbol, futbolla ilgilenmeyi ve resim yapmayı çok seviyorum. Çalışmalarımı deprem bölgesindeki down sendromlu çocuklara armağan ediyorum. Bizim eksiğimiz yok. Fazlamız var. İstersek yapabiliriz” diye konuştu.


Sarp’ın Annesi: Fırsat verildiğinde yapabiliyorlar

Sarp’ın ilk kişisel sergisinin açılışına şahit olmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren annesi Rüyam Elifoğlu, “Oğlumuz ile kendisi olduğu için, +1 kromozomlu olduğu için gurur duyuyoruz. 13 senedir onu desteklemeye devam ediyoruz. Bu çocuklar fırsat verildiğinde yapıyorlar. Ona destek olmaya devam edeceğiz. Bu projeyi gerçekleştirmek için bize alan açan Küçükçekmece Belediyesi yetkililerine ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadeleriyle duygularını dile getirdi.

Zeren Demir: 2 yıllık çalışmamızın meyvesini alıyoruz

Art of İst Atölye Kurucusu Zeren Turgay Demir ise, “Sarp ile çoğu birebir olmak üzere özel ve grup atölyelerimizde gerçekleştirdiğimiz yaklaşık 2 yıllık bir çalışmanın meyvesini bu sergi ile alıyoruz. Yaşıtlarının kısa zamanda sıkıldığı resim atölyelerinde Sarp saatlerce öğrenmek için çaba sarf edip keyif alarak tutkuyla resim yaptı. Şimdi de kendisi gibi down sendromlu bireylerin de eğer isterlerse her şeyi başarabileceklerini bu sergiyle göstermiş oluyor” dedi.Güney Özkılınç: Özel çocuklarımızı desteklemeye devam edeceğiz

Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç, “Güzel Sanatlar Akademimizde güzel işler yapmaya devam ediyoruz. Bu merkezde 30 branşta sanat dersleri gençlere, kadınlara, çocuklara verilmekte ama 2021 yılından itibaren de özel eğitime ihtiyacı olan çocuklara da birebir eğitimler veriyoruz. Hem hocamız Zeren Hanım, hem de Sarp’ın bu akademinin öğrencisi olması bizi sevindiriyor. Sarp’ı tebrik ediyor, onda emeği olan hocamızı ve Sarp’ın ailesini de yürekten kutluyorum” diye konuştu.

Sergi, 15 Nisan’a dek Güzel Sanatlar Akademisi’nde görülebilir.9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page