top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Küçükçekmece haberleri...KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ ‘AİLE AKADEMİSİ’NE EV SAHİPLİĞİ YAPTI


UZMANLARDAN RAMAZAN AYINDA DOĞRU BESLENME ÖNERİLERİ: “MİDE SAĞLIĞINIZ İÇİN SAHURDA KAHVALTI YAPIN, İFTARDAN SONRA YÜRÜYÜN”İSTANBUL - Küçükçekmece Belediyesi, Aile Akademisi söyleşileri kapsamında sağlıklı beslenme konusunda alanında uzman isimleri Küçükçekmeceli kadınlarla buluşturdu. ‘Kadın Eşitlik Merkezi’ ev sahipliğindeki programda Neonatolog Çocuk Sağlığı ve Yenidoğan Uzmanı Profesör Doktor Asiye Nuhoğlu, Diyetisyen Öznur Cılız ve Diyetisyen Doçent Doktor Sabiha Zeynep Aydenk Köseoğlu doğru beslenmenin temel ilkeleri, püf noktaları ve kritik evreleri ile ilgili önemli bilgiler verdi. Uzmanlar, bu yıl Ramazan ayında yaklaşık 15 saati yemek yemeden geçirecek olan oruç tutacak kişiler için dengeli beslenme ve bağışıklık sistemini korumaya yardımcı olacak beslenme önerilerinde bulundu.

Diyetisyen Öznur Cılız: İftardan sonra en az yarım saat yürüyün

Normal beslenme rutinin dışına çıkıldığı, öğün sayısının azaldığı Ramazan ayında doğru beslenmenin mide ve vücut sağlığı için çok önemli olduğuna dikkat çeken Diyetisyen Öznur Cılız, “İftardan sonra mutlaka en az yarım saat yürüyüş yapılması gerekiyor. Günlük su tüketimini karşılayabilmek için sahurdan ve iftardan sonra 3,4 bardak su tüketilmesini çok önemsiyoruz” dedi.

“Sahurda kahvaltı ile beslenin”

Diyetisyen Cılız, Ramazan’da doğru beslenme ile ilgili olarak, “Özellikle sahurda tüketilen yiyecekler açlık ve susuzluk hissi, hazımsızlık ve mide yanması gibi problemlere sebep oluyor. Bu yüzden sahurda özellikle kahvaltı tarzında beslenmeli; yumurta, peynir, tam tahıllı ürünler ve bol yeşillikli salatalar tüketmeli. İlerleyen saatlerde mutlaka bir porsiyon meyve tüketilmeli. Ayrıca komposto, kefir, ayran gibi uzun süre tok tutan içeceklerde tercih edilebilir. İftarı açarken ise hurma ve su öneriyoruz ardından hafif bir çorba içip 15 dakika beklenmeli. Daha sonra doyuruculuk oranı yüksek olan baklagiller, sebzeler ve et- tavuk balık ürünlerinden oluşan ana yemeklere geçilebilir” önerilerinde bulundu.

Bilinçsiz vitamin, mineral ve takviye kullanımına dikkat!Gereksiz vitamin mineral ve takviyeler kullanmanın bazen bilinenin aksine faydadan çok zarar verebileceğine dikkat çeken Doçent Doktor S. Zeynep Aydenk Köseoğlu ise “ Bu tür takviyeler, mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalı. Çünkü herkesin yaşı, cinseyite, mesleği, kronik rahatsızlığı ve bünyesi farklıdır. Beslenme ile ilgili doğru bildiğimiz pek çok yanlış var. Kişilerin, bol bol sebze, meyve, süt ürünleri, et, tavuk, balık tüketerek, yeterli miktarda su içtikten sonra kararlı ölçüde cips, çikolata gibi zararlı olarak bilinen yiyecekleri yemesinde de bir sakınca yok” diye konuştu.Prof. Dr. Asiye Nuhoğlu: Amacımız sağlıklı nesiller ve sağlıklı bir toplum oluşturmak

Prof. Dr. Asiye Nuroğlu ise kendilerine ev sahipliği yapan Küçükçekmece Belediyesi’ne teşekkür ederek, ‘’Aile Akademisi olarak amacımız; ülkemizin geleceği olan bebeklerimizin hayata iyi bir başlangıç yapması ve onların bedensel, ruhsal ve bilişsel açıdan en üst düzeyde yetişmesi yani sağlıklı nesiller ve sağlıklı toplumlar oluşturmak. Yaklaşık 14 aydan beri kadınlara, çocuklara ve toplumlara yönelik çeşitli programlar yürütüyoruz. Bugünkü organizasyon için bize destek olan başta Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum’’ dedi.


KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ’NDEN İHTİYAÇ SAHİBİ OKULLARA 30.000 KİTAP DESTEĞİİSTANBUL - Küçükçekmece Belediyesi, 58. Kütüphaneler Haftası kapsamında ‘Kitap Kardeşliğinde Buluşuyoruz’ kampanyası ile kitap dağıtım töreni düzenledi. Bir yıl boyunca, Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü tarafından toplanan 30 bin kitap, Türkiye’nin her bölgesinden ihtiyaç sahibi öğrencilere gönderilmek üzere Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nden yola çıktı.Kemal Çebi: Hedefimiz önümüzdeki yıl da 30 bin kitabı öğrencilerimize ulaştırmak

Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi törende ‘’Hiç kuşkusuz kitaplar bireylerin hayal gücünü, yaratıcılığını, sorunlara yaklaşma ve baş etme yöntemini ve kişisel gelişimini doğrudan etkiler. Kamu ve özel kuruluşlarla, vatandaşlarımızla, kitaplıklarda ve depolarda hapsedilmiş, unutulmuş pek çok kitabı ihtiyaç sahibi öğrencilerimize kavuşturmanın mutluluğu içerisindeyiz. Bize kitap bağışında bulunarak yardımcı olan herkese çok teşekkür ediyorum. Bugüne kadar 125 bin kitap yardımında bulunduk ve hedefimiz önümüzdeki yıl da 30.000 kitabı toplamak ve öğrencilerimize ulaştırmak. Tek isteğimiz kitapsız, kütüphanesiz tek bir il ve tek bir okul kalmasın’’ diye konuştu.

248 kolideki 30 bin kitap yola çıktı

Belediyede çalışan görevli personellerin, STK’ların, muhtarların ve öğrencilerin çalışmaları ile toplanan kitapların tasnifleri yapıldı. Kampanya kapsamında ilkokullarda 9 bin kitaptan oluşan 50 koli; ortaokullarda 7 bin 480 kitaptan 54 koli; liselerde 6 bin 920 kitaptan oluşan 74 koli ve yetişkinlerde 6 bin 600 kitaptan oluşan 70 koli olmak üzere toplamda 248 kolideki 30 bin kitap, Türkiye’nin dört bir yanındaki ihtiyaç sahibi okullara ve ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırılmak üzere yola çıktı.Proje kapsamında bugüne kadar 45 farklı ilde 117 okula toplam 125.000 kitap desteğinde bulunuldu. Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen törene katılan Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi ve Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürü Sedat Gazi, en çok kitap okuyan öğrencilere de ödüllerini taktim etti.12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page