top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Kütüphanecilik uzmanı Aydın İleri ölüm yıldönümünde etkinliklerle anıldıVefatı yazın dünyasında büyük üzüntüye neden olan kütüphanecilik bilimi uzmanı Aydın İleri, ölümünün 1. yılında İstanbul Maltepe Gülsuyu'ndaki mezarı başında anıldı. Ayrıca İleri'nin aramızdan ayrılışının yıldönümü nedeniyle Aydın İleri anısına İzmir'in Bergama ilçesinde çocuklara yönelik şenlik düzenlendi.Aydın İleri, vefatının 1'inci yıl dönümünde anıldı. Geçen sene koronavirüs nedeniyle 44 yaşında yaşamını yitiren kütüphanecilik bilim uzmanı Aydın İleri, vefatının 1'inci yıl dönümünde dün İstanbul Maltepe'teki Gülsuyu Mezarlığı'nda kabri başında anıldı. İleri, yaşama vedasının 1'inci yıl dönümünde dün saat 10.00'da İstanbul Maltepe'deki Gülsuyu Mezarlığı'nda kabri başında anıldı. İleri'nin yakın arkadaşı, krttv.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Cihan Güner; sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Özledim, çok. Canım Aydın, bir yıl oldu göçeli.. Unutursam kalbim kurusun" ifadelerini kullandı. İBB Şehir Tiyatroları Müdür Yardımcısı Oytun Askeroğlu, Güner'in paylaşımını alıntılayarak "Senden sonra kimseye ‘ciğerim’ diye seslenmedim. Unutmadık seni. Unutmayız…" dedi.


Bergama'da etkinlik...


Yazar Aydın İleri anısına Bergama’da "Çocuk Kitapları Şenliği" düzenlendi. Şenliğin organizatörlerinden Mehmet Gönenç, "Aydın’ı anmanın en iyi yolunun çocukları kitaplarla buluşturmak" olduğunu söyledi.


İzmir’in ilçesinde Bergama’da Çocuk Kitapları Şenliği 20 Ocak'ta başladı. Etkinlik, Geçen yıl koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren araştırmacı-yazar Aydın İleri anısına düzenlendi. İleri’nin hayatını kaybetmesinin birinci yılı anısına düzenlenen şenlik üç gün sürdü.

Odeon Pergamon Kültür Sanat Alanı’nda yapılan şenlikte kitap takasından, söyleşilere çok sayıda etkinlik gerçekleştirildi. Şenlikte minik okurlar sevdiği yazarlarla tanışıp kitaplarını imzalatma şansı da buldu.


Şenliği düzenleyen kişiler arasında yer alan eski Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, “Aydın İleri ile beraber Bergama Belediyesi’nde çalışırken biz yer yıl böyle kitap şenliği yapıyorduk. Aydın organize ediyordu. Bergama Belediyesi daha sonra bunu devam ettirmedi. Biz bu yıl hem Aydın’ın anısını yaşatmak istedik hem de böyle etkinliklerin yalnızca yerel yönetimin değil, buradaki demokrasi gönüllüleri ve Aydın’ın dostları tarafından sürdürülebileceğini göstermek istedik. Aydın’ı en güzel anma yolunun çocukları kitapların etrafında bir araya toplamanın olduğunu düşündük. Bu Aydın’a verilebilecek en güzel hediye” dedi.

Aydın İleri’nin kitabı ve okumayı çocuklara sevdirmek için çaba gösterdiğini dile getiren Gönenç, “İnanıyorum ki Aydın sayesinde birçok çocuk kitaplarla dost oldu. Bizde onun anısını bu şekilde sürdürmeyi hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.
Fotoğraf: Alâettin Bahçekapılı


AYDIN İLERİ HAKKINDA

Aynı zamanda SOL Parti İstanbul Üyesi olan Aydın İleri, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kütüphanecilik Anabilim dalında lisans eğitimini, 2011’de de Marmara Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.Aydın İleri’nin 2006 yılında yayımlanan ‘Eşekle Gelen Aydınlık’ isimli bir araştırma inceleme kitabı, 2010 yılında yayımlanan ‘Olimpos Öyküleri’ isimli ortak öykü kitabı, ‘80’lerde Çocuk Olmak’ ve ‘90’lar Çocuk mu Genç mi?’ isimli kitap çalışmalarında bir deneme-anısı, bulunuyor. İleri'nin Bisiklet Öyküleri adlı bir yapıtı daha var.

İleri, BirGün Kitap ve BirGün Pazar’a yazılarıyla katkı sunuyordu.

77 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page