top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Kılıçdaroğlu yüzbinlere seslendi: "Bize katılın. Türkiye değişime hazır!"Yargıtay'ın CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezasını onamasının ardından Bursa'da yapılması planlanan "Milletin Sesi" mitingini İstanbul'a alan CHP, bugün Maltepe'de yurdun her yerinden gelen örgüt yöneticileri ve yurttaşların katılımıyla büyük bir etkinlik düzenledi. Halkın, esnafın ve sivil toplum kuruluşlarının da düşüncelerini ifade etme olanağı bulduğu mitingde konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ülkede uzun zamandır değişim rüzgârlarının estiğini belirterek iktidarın "Uzun süredir söyleyecekleri elle tutulur hiçbir şey kalmadı artık. Uzun zamandır değişim rüzgârları esiyor. Türkiye değişime hazır, bize katılın" dedi.
CHP'nin Milletin Sesi Mitingi'ne yurdun her yerinden yerel yöneticiler, örgüt temsilcileri ve yurttaşlar saat 14.00'ten itibaren katılmaya başladı. Üst düzeyde olan güvenlik önlemleriyle Maltepe Etkinlik Alanı'nı dolduran yüzbinlerce kişiyi önce parti yönetim kadrosundan alanda bulunanlar selamladı. Ardından İstanbul'daki ilçe belediye başkanları ve Ankara'dan, Adana ve Mersin'den gelen büyükşehir belediye başkanları sahneye çağrıldı. Bu sırada Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu büyük alkış aldı.
Kemal Kılıçdaroğlu merakla beklenirken, esnaf, çiftçi ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler içinde bulundukları durumla ilgili düşüncelerini dile getirdiler. Gezi Davası tutuklularının aileleri adına kürsüde konuşulurken 'Hak, hukuk, adalet' ve 'her yer Taksim her yer direniş' sloganları yükseldi. Gezi aileleri "Gücünü özgürlük ve eşitlikten alan, dayanışmayı büyüttüğümüz ama en çok da umudumuzu geleceğe taşımamıza vesile olan Gezi Direnişi'nin adalet talebini bugün bir kez daha bu meydana taşıyarak demokrasiye güç veren herkese merhaba." diyerek başladıkları konuşmada "Bu adalet talebi gelecek güzel günler içindir. Bu adalet talebi, kentlerimizin yağmalanmadığı, kamu kaynaklarımızın yok edilmediği, derelerimizin özgür aktığı geleceğimiz içindir. Bu adalet talebi, yargının bağımsız olduğu, yaşama sahip çıkan seslerin duyulduğu, mesleklerinin gereğini yapan hak savunucularının tutsak edilmediği bir ülke içindir" ifadelerini kullandı.


Yurttaşların arasında bulunan ve sahneden onların söylediklerini dinleyen Kemal Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu'nun kürsüye çıkmasıyla alanda coşku zirve yaptı.

Saatler 19.10'u gösterirken konuşmasına başlayan Kılıçdaroğlu, "Silivri korkusu olmadan konuşmak istiyorsanız, Harp Akademisi öğrencileri serbest bırakılsın istiyorsanız, eğitime ve sağlığa güzel bir bütçe ayrılsın istiyorsanız, 128 milyar doların kime satıldığını öğrenmek istiyorsanız, ödediğiniz vergilerin nereye gittiğini öğrenmek istiyorsanız, asgari ücretli açlığa mahkum olmasın istiyorsanız bize katılın. Çocuklarınızın geleceğini düşünürseniz bize katılın" dedi.

Sık sık sloganlarla ve alkışlarla kesilen konuşmasında Kılıçdaroğlu şöyle dedi: "İktidar değişti, hak hukuk geldi diye yetinmeyeceksiniz. Bir hata gördüğünüz zaman eleştirmekten çekinmeyeceksiniz. Biz kazanacağız, söz veriyoruz, biz kazanacağız. Ülkemiz ağır bir buhranın içindedir. Bu ekonomi adaletsiz yönetimin sonucudur. Enflasyon yükseldi, onlar emeklilere tek bir zammı dahi çok görüyor. En değerlilerimizi kaybediyoruz, gençlerimiz yurtdışına gitmek istiyor. 550 bini gitti bile. Onların hamasi söylemlerinden de, yalanlarından da bıktık. Ağızlarını açtıklarında 2053, 2071, Almanya bizi kıskanıyor, maddelerde gizli anlaşmalar var. Bunlar yalan. Uzun süredir söyleyecekleri elle tutulur hiçbir şey kalmadı artık. Uzun zamandır değişim rüzgarları esiyor. Türkiye değişime hazır.


Kollarımızı sıvayıp hemen çalışmak, ekonomiyi yeniden inşa etmek zorundayız. Kul hakkı yiyenlerin kim olduğuna bakmadan kafalarına inmek zorundayız. Biz 5'li çetelerin kurduğu düzeni bozacağız. Bunlara, mafyalara, baronlara ses çıkarmayanlar, iyilikte yarışan belediyelerimize baskı kuruyorlar. Ama belediye başkanlarımız, bütün kumpasları aşarak halka hizmetlerini sürdürüyor. İki kadın gazeteci, sadece işlerini yaptıkları için tehdit ediliyor. Kendini derin devlet olarak ilan edenlere olur da bu onurlu gazetecilerin tırnağına zarar gelirse siz kendinizi unutun.


Ben suçla mücadeleye inanıyorum. Bunların hepsini toplumdan söküp atmaya inanıyorum. Ülkeye gelen sığınmacıların ülkelerine geri gönderilmeleri gerektiğine inanıyorum. Bu sınırları koruyamayanlar devleti yönetemezler. Devletimiz artık bu yükü taşıyamıyor. Bu nedenle gitmek zorundalar. Davulla, zurnayla, kardeşçe göndereceğiz. Biz ırkçılığa karşıyız. Asla bu temiz milletin alnına bir kara leke sürülmesine asla izin vermeyeceğiz. OBİT teşkilatını kuracağız. Suriye'ye Ortadoğu'ya barış getireceğiz. İlkemiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Yurtta Barış Dünyada Barış' ilkesidir. Herkese, 84 milyona 'Ülke elden gidiyor, birlikte mücadele etmek zorundayız' diyorum. Tıpkı Atatürk'ün önderliğinde kazandığımız gibi, eski tartışmaları bir tarafa bırakıp mücadele etmek zorundayız. Türkiye'ye gelen kaçakların özellikle Afganların ve Suriyeli sığınmacıların ülkelerine geri gönderilmesine inanıyorum. Yol geçen hanına dönen bu sınırları koruyamayanlar devleti yönetemezler. Biz birlikte iktidar oluyoruz. Ve ben iktidar olduğumuzda asla değişmeyeceğim, ben neysem oyum! Kibar olmayı, dinlemeyi, anlamayı değiştiremem. İyi insan olmayı zayıflık olarak gösterenler, bir yüzükle yola çıkıp bugün milletin celladı haline geldiler. Kendi celladınızı seçmeyin. Vicdanımızı dinlemek zorundayız. CHP'de geçmişte şöyle yaptı böyle yaptı diyorlar. Evet hatalar oldu. Biz hatalarımızdan ders çıkarmasını bilen bir partiyiz. Allah şahidimizdir ki kendimizi geliştirmek için çok çaba harcıyoruz. Tam anlamıyla mükemmel olmasak da mükemmel bir göreve talibiz. İşsizlere iş sağlamak, hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bölgesinde saygın bir ülkeyi yeniden inşa etmek. Bu söylediklerimize inanıyorsanız, akıllı bir ekonomi yönetimi istiyorsanız, Silivri korkusu olmadan konuşmak istiyorsanız, Harp Akademisi öğrencileri serbest bırakılsın istiyorsanız, eğitime ve sağlığa güzel bir bütçe ayrılsın istiyorsanız, 128 milyar doların kime satıldığını öğrenmek istiyorsanız, ödediğiniz vergilerin nereye gittiğini öğrenmek istiyorsanız, asgari ücretli açlığa mahkum olmasın istiyorsanız bize katılın. Çocuklarınızın geleceğini düşünüyorsanız bize katılın."

Kılıçdaroğlu, eşiyle birlikte sahneden yurttaşlara karanfiller atarak mitingi tamamladı.Haber ve görseller: BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni Alâettin Bahçekapılı

38 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page