top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Kadıköy bölgesi hava kirliliğinde rekor mu kırıyor!GÖZTEPE ve D-100 (E 5) HAVA KİRLİLİĞİ KONUSUNDA  REKORLAR KIRIYOR! 

İSTANBUL - "Kadıköy’ün merkezinde beton santralleri olduğunu biliyor muydun? Artan yapılaşma ve trafik ile birlikte hava kirliliğinin limitleri aştığı Kadıköy’ün Göztepe semtinde insanlar her gün kanserojen madde solumak zorunda kalıyor." iddiasıyla duyarlı yurttaş Remzi Çelik tarafından sosyal medya platformu change.org'ta başlatılan kampanyada ilginç bilgiler var: Halk Sağlığı konusu olan bu konuyu  ilgili kurumların acilen çözmesi gerekiyor.


D100 karayolu üzerinde yerleşik olan İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE AİT hava kalitesi izleme istasyonu  yıllardır alarm vermektedir. Erken ölümlere ve kanser dahil pek çok sağlık sorununa neden olan  ince partikül maddeler (PM2.5, PM10), karbondioksit oranları Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği limitlerin çok üzerinde çıkmakta ülke sıralamasında Göztepe ilk sıralara  girmektedir.

Son dönemde bunun ana nedeni, Avrasya tünelinden çoğu fosil yakıtlı 40.000 araçlık( bazen 90 bin) araç trafiğinin neden olduğu kirlenme, emisyonların getirdiği hava kirliliğidir.

Diğer kirlilik  nedenleri;

A) Yoksullaştırılan, doğalgaz faturasını ödeyemeyen halka, popülist politikalarla  dağıtılan kalitesiz kömürün yakılması ,

B)  D100’ün her iki tarafında Beton santrallerinin yıllarca Halkın Sağlığı ile oynaması ,bu konuda hiçbir denetimin ve önlemin olmayışı ,sorumlu kurumların sorumsuz davranması , halkın değil şirket çıkarlarının  korunması

C) Fikirtepe kent suçu  nedeniyle Kuzey rüzgarlarının kenti ,kentin havasını temizlemesinin artık  mümkün olmayışı.

Sonuçta kenti yönetenlerin, bu  HALK SAĞLIĞI KONUSUNA duyarsız kalışı en büyük etkendir.

Kamu kurumları, bu anlamda suç işlemektedir. Halk Sağlığı konusu göz ardı edilerek, firmaların karları uğruna , kurallar, yönetmelikler, yasalar uygulanmamaktadır .

Son dönemde Medipol Hastanesi’nin yanına yapılmak istenen yönetmeliklere aykırı mekanik otopark bölgedeki trafik akışını çok daha zorlayacak Acıbadem, Koşuyolu, Hasan Paşa Göztepe trafiğini çok daha sıkıştıracak bir yapı olacaktır bu konuda Acıbadem ve Koşuyolu halkı direniş göstermektedir.Bu yasa dışı yapının mahalle yaşamına, halk sağlığına vereceği zararın sorumlusu bu yatırımı rant’a çeviren şirketler ve göz yuman, izin veren  kent kamu yöneticileri olacaktır.

Kirli hava sınır tanımaz, bıçakla kesilmiş gibi hareket etmez, Göztepe ve D-100 üzerindeki hava kirliliği rüzgarla Kadıköy’e  dağılıyor, zehirlenme, tüm Kadıköy’ün sorunudur. 

Trafik günün her saatinde Bostancı’dan Avrasya tüneline kadar tıkanmakta dur-kalklarla ve araç  egzozlarının yarattığı emisyon/ ısıyla Göztepe, Bostancı, Kozyatağı,19 Mayıs, Acıbadem ,Koşuyolu ,Rasim paşa Hasanpaşa, Selimiye, Barbaros, Eğitim mahallesi, Dumlupınar, Fikirtepe ,Merdivenköy  mahallelerinde yaşayan tüm insanların sağlığı üzerinde büyük tahribat yapmaktadır. Bu konuda söz konusu mahallelerin muhtarlarının bir araya gelip farkındalık yaratacak girişimlerde bulunmaları gerekir .

Bu konuda kamuoyu, kamu kurumları harekete geçirilmelidir.

Yapılacakların bir kısmı şunlar olmalı ;

  • Bostancı’dan Avrasya’ya kadar olan kirlilik şeffaf bir şekilde ölçülmeli mobil istasyonlarla tarama yapılmalı ve günün her saatinde olan bu hava kirlilik indeks değeri (HKİ) halkla paylaşılmalıdır,

  • Trafik  yükünü arttıracak her türlü yeni yapıya izin verilmemelidir,

  • Medipol bitişiğindeki otopark yapılmamalıdır,

  • D100 arter’in her iki tarafına yapılaşma yasağı getirilmelidir arter artık bu yükü taşıyamaz

  • Tek çift plaka yöntemi ile trafik yoğunluğu azaltılmalıdır,

  • Hafriyat kamyonlarının tekerlek temizliği ve tente kapatması kontrol altına alınmalıdır,

  • Beton Santrali kurulmamalıdır

Bu konuda ciddi bir eylem planı yapılmalıdır. HAVA KİRLİLİĞİ ÖLDÜRÜR!

Tüm ilgili yöneticileri bu konuda önlem almaya çağırıyoruz!

60 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page