top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Kanlı darbe girişiminin üzerinden 6 yıl geçti15 Temmuz kanlı darbe girişiminin üzerinden 5 yıl geçti. Yıl dönümü nedeniyle tüm yurtta ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde anma törenleri düzenlenecek. 15 Temmuz 2016 gecesi ve 16 Temmuz sabahı, FETÖ terör örgütünün düzenlediği kanlı darbe girişimine karşı sokağa çıkan halkın direnişi, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü personelinin gerçekleştirdiği operasyonlar sonucunda askerî darbe girişimi bastırıldı ve askerler silahları ile birlikte teslim oldu. Olaylar sonucunda 104'ü darbe yanlısı asker olmak üzere 300'den fazla kişi hayatını kaybetti, 1491 kişi yaralandı, farklı rütbelerden 8036 asker gözaltına alındı. Yargı ve sivil siyaset mensupları dahil olmak üzere toplam gözaltı sayısı 22 Temmuz tarihi ile birlikte 10 bini buldu. Bunun yanı sıra askerî, idari ve adli kurumlarda birçok kişi görevden alındı. Girişimin ardından başlatılan tasfiye süresince; Nisan 2018 itibarıyla, 160 bin kişi gözaltına alındı, FETÖ/PDY üyesi suçlamasıyla 50 bin kişi tutuklandı ve 152 bin kamu personeli görevlerinden ihraç edildi. Darbe girişimini izleyen dört yıllık sürede 289 dava açıldı, karara bağlanan 275 davada toplamda 4 bin 130 sanık hüküm giydi.


BUGÜNKÜ PROGRAM


Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından, 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü nedeniyle “Türkiye Aşkına” temasıyla Türkiye genelinde ve yurtdışında 9 bin anma etkinliği düzenlenecek. AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Ankara ve İstanbul’da düzenlenecek etkinliklere katılarak konuşma yapacak.


Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün 6. yıldönümünde “Türkiye Aşkına” temasıyla ülke genelinde ve yurtdışında anma etkinlikleri düzenlenecek. AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, akşam saatlerinde İstanbul Saraçhane Meydanı’nda, '15 Temmuz Demokrasi Milli Birlik Günü' programına katılarak bir konuşma yapacak. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı koordinasyonunda düzenlenen etkinlikler kapsamında Türkçe ve İngilizce film, video, klip ve belgeseller de gösterilecek. İstanbul’da Saraçhane, Beşiktaş, Üsküdar ve İstanbul Havalimanında, Ankara’da Ulus Meydanı, Kentpark AVM önü, Kızılay Meydanı, İzmir’de Konak Meydanında led ekranlarda 15 Temmuz gösterimleri yapılacak. New York’ta da 15 Temmuz’a dikkat çekmek amacıyla mobil led gösterileri düzenlenecek. Basın İlan Kurumu tarafından Marmaray Yenikapı İstasyonu'nda 15 Temmuz ve Manşetler Sergisi düzenlenecek. 81 İLDEKİ CAMİLERDE SELA OKUNACAK Etkinlikler kapsamında Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve TCDD işbirliği ile giydirilen, 'Türkiye Aşkına' temalı 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Treni de Ankara’dan İstanbul-Söğütlüçeşme Tren Garı için dün akşam hareket etti.

İletişim Başkanlığı tarafından ayrıca İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Konya, Kayseri, Gaziantep, Sivas, Trabzon, Kahramanmaraş, Erzurum’da üç gün sürecek fotoğraf sergileri düzenlenecek. Diğer taraftan Diyanet İşleri Başkanlığı koordinasyonu ile bugün tüm camilerde selalar okunacak. Bugün ayrıca Galata Kulesi, Haydarpaşa Garı, Atatürk Kültür Merkezi'nde video mapping gösterisi gerçekleştirilecek. TRT1’de Şafak Vakti filmi, TRT Müzik ekranlarında Fahir Atakoğlu ile 15 Temmuz Destanı Konseri yayımlanacak.46 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page