top of page
  • HaberciGazete

KESK Trabzon: Halktan, emekçiden yana BÜTÇE istiyoruz!TRABZON - KESK Trabzon Şubeleri üyeleri, bugün Trabzon Defterdarlığı önünde bir basın açıklaması yaparak "Halktan, emekten yana Geçim Bütçesi İstiyoruz" dedi. Basın açıklamasında ayrıca dün İstanbul Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nce YSK üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na verilen cezanın hukuksuz ve kabul edilemez olduğu da ifade edildi.


"Artık Yeter Geçinemiyoruz, Halktan, emekten yana Geçim Bütçesi İstiyorum" afişi açarak taleplerini ve görüşlerini açıklayan KESK Trabzon Şubeler Platformu üyeleri, devlet bütçesinin; bir yıl içinde elde edilecek gelirlerle yapılması planlanan giderleri gösteren bir tahmin cetveli olduğunu vurgulayarak "diğer bütçelerden farkı vergidir. Karşılıksız bir gelir olan vergiyi yalnızca kamu kesimi tahsil edebilir. Devlet bütçesinin diğer bütçelerden bir başka farkı da yasaya dayanmasıdır. Devlet bütçesi; hükümete bir yıl içinde toplanacak gelirleri toplama ve öngörülen harcamaları verilen limitler içinde (ödenek) yapma yetkisi veren bir yasadır." denildi.


“Enflasyondan işsizliğe, yoksullaşmadan ekonomik durgunluğa kadar hayatlarımızı her alanda kâbusa çeviren kapsamlı kriz bitmek bilmiyor. Maaşlarımız her geçen gün eriyor.” denilen KESK Trabzon Şubeler Platformu basın bildirisinde daha sonra şu hususlara değinildi:-- Gelir adaletsizliğinin derinleştiği “Senenin ortasında ek bütçe yapıp hem gelirleri hem giderleri bire bir daha katladılar. Ancak gelir vergisi dilimlerini bir kuruş bile artırmadılar. Kamu Emekçileri olarak birkaç ay içinde ikinci vergi dilimine girdik. Önemli bir bölümümüz ise üçüncü vergi dilimine girdi. İşin özü gelir vergisinde asgari ücret muafiyeti ile kaşıkla verdiler, ama hepimizi gelir vergisi ile dilim dilim soymaya devam ettiler.

-- TBMM’de görüşülmeye devam eden; 2023 yılı bütçesi de bize gösteriyor ki; siyasi iktidarın tercihleri her zaman olduğu gibi yine sermayeden, savaştan, ranttan, israftan yanadır. Daha şimdiden önümüzdeki yıl bütçeden kim ne kadar pay alacağı belliyken siyasi iktidar seçim ekonomisi ile göz boyamaya çalışıyor.

-- Siyasi iktidar taleplerimizi ele alırken bile emekçileri ayrıştırmaya ve yoksulluğa mahkûm etmeye devam ediyor.

--- Kamuda sözleşmelilere kadro verileceği yandaş medya tarafından her gün ballandıra ballandıra anlatılırken, kamuda güvencesiz çalışma biçimlerini kimin yaygınlaştırdığı hiç konuşulmuyor.

--- Emeklilikte yaşa takılanların talepleri ile alay edenler EYT’lilerin talepleri ile ilgili olarak ekonomimize darbe girişimidir diyenler aniden EYT savunucusu olabiliyor.

--- Yıllarca açlık sınırı altında belirlenen asgari ücretle emekçileri açlığa mahkûm edenler aylar öncesinden asgari ücretle ilgili yüksek artış yapacaklarını ilan ederken işverenleri de uyarmış oluyorlar.

--- Her geçen gün bilimsel akıldan uzaklaşan iktidar ekonomi yönetimini dini referanslara havale etmiştir. Kendisine meşruiyet kaynağı olarak gördüğü siyasal İslamcılığı ve tarikat siyasetini rıza üretmenin aracı olarak kullanmaktadır. Arka bahçesi olarak gördüğü tarikatlarda açığa çıkan taciz tecavüzlere bakışta da gördüğümüz üzere, arka bahçesi olarak gördüğü bütün yapılarla birlikte ülkeyi ekonomik, toplumsal ve ahlaki olarak uçuruma sürüklemektedir.


KESK Trabzon Şubeler Platformu'ndan Metin Serdar'ın okuduğu basın bildirisinde daha sonra dün, Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nce YSK üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla 2 yıl 7 ay 15 gün ceza verilen ve siyasi yasak getirilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen ceza, iktidarın yargı üzerinden siyasete müdahalesi olarak nitelendi ve "Kayyum politikası gibi milyonlarca insanın iradesine açık müdahaledir. İstanbul seçimlerini kaybetmeyi hâlâ hazmedemediklerinin göstergesidir. Hukuksuzluğu kabul etmiyoruz!" denildi.

KESK Trabzon Şubeler Platformu üyeleri basın bildirisinin son bölümünde 2023 Bütçesinden Taleplerini sıraladı. Bunlar:

✓ Mali kayıplarımızın, yaşanan gerçek hayat pahalılığı ve yoksulluk sınırında yaşanan artış temel alınarak telafi edilmesi,

✓ Vergide adaletin sağlanması, az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınması, Gelirlerimizin güvence altına alınmasını istiyoruz.

✓ Tükettiğimiz her şeyden alınan dolaylı vergilerin düşürülmesi,

✓ Gelir vergisi birinci dilim oranının %15 ten %10’a düşürülerek, yoksulluk sınırına kadar olan maaşların - ücretlerin birinci vergi diliminde sabitlenmesi, Vergi dilimi soygununun son bulmasını istiyoruz.

✓ Kar, faiz ve servet gelirlerine tanınan ayrıcalıkların kaldırılması, belli bir servet düzeyinin üzerindeki zenginlerden servet vergisi alınması,

✓ Toplumsal cinsiyete duyarlı bir bütçenin hayata geçirilmesi

✓ Kamu hizmetlerinin tasfiyesine, özelleştirmelere, Kur Korumalı Mevduat (KKM) sistemine aktarılan hazine garantilerine son verilmesi, Kur korumalı mevduat sahiplerine yani sermaye söz konusu olduğunda anında ek bütçe yaparak milyarları aktaran siyasi iktidar, konu emekçiler olduğunda 2023 bütçesinden de görüleceği gibi kulaklarını tıkamaya devam ediyor.

✓ Kamu hizmetlerine ve yatırımlarına bütçeden ayrılan payın artırılması,

✓ Her türlü güvencesiz istihdama son verilmesi,

✓ Engelli yurttaşların erişebilirlik sorununun çözülmesini, engellilere yönelik kamu hizmetlerinin geliştirilmesi.

✓ Açlık sınırı altında asgari ücret ve yoksulluk sınırı altında maaş ödemesinin son bulmasını istiyoruz.


Trabzon Defterdarlığı önünde basın bildirilerini açıklayan KESK Trabzon Şubeler Platformu üyeleri son olarak şöyle dedi:

"Emekçiler olarak taleplerimizin 2023 yılı bütçesinde karşılanmasını,

Siyasi iktidarı bir kez daha uyarıyoruz!

Halktan emekçiden yana bütçe talebine kulaklarını tıkayanlar bilmelidir ki; tarihteki yerleri hazırdır, tarihteki yerlerine gönderecek olanlar da yok saydıkları emekçi halk kesimleri olacaktır.

Bizden çaldıklarınızı geri alacağız! Biz kazanacağız!"


Haber: BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni Alâettin Bahçekapılı
67 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page