top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Kocaeli’de deprem gibi patlama, yaralılar varKocaeli Derince Limanı'nda bulunan Toprak Mahsülleri Ofisi'ne (TMO) ait silolarda patlama meydana geldi. Olay nedeniyle 3'ü ağır 12 kişi yaralandı. Bölgede deprem korkusu yaşatan patlamanın nedeni ise buğday tozu sıkışması olarak açıklandı


Kocaeli’nin Derince Liman’ında Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) silolarında saat 14.35 sıralarında gemiden buğday yükleme yapıldığı sırada patlama meydana geldi.

Patlamanın ardından bölgeye itfaiye, AFAD, polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. İlk gelen bilgilere göre patlama bölgesidne bulunan 12 kişi yaralandı.

DEPREM KORKUSU YAŞANDI

Patlamanın ardından çıkan yangını söndürmek için ekiplerin başlattığı çalışma devam ediyor. Patlama sesi körfezin birçok kesiminden duyulurken birçok vatandaş deprem oluyor korkusuyla kendini sokağa attı.YARALILAR HASTANEYE SEVK EDİLDİ

Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün olay yerinde yaptığı açıklamada, ekiplerin çalışmalarını sürdürdüğünü kaydederek, “Şu anda yaralıları tespit edip hastaneye ulaştırmakla meşgulüz. İncelemeler yapılıyor, elimizde tam net bilgiler yok ama yaralı 3-4 arkadaşımızı hastaneye gönderdik. Ekiplerimizle olayı takip ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün

“PATLAMA ÇOK ŞİDDETLİYDİ”

Patlamanın tahıl silosunda meydana geldiğini aktaran Aygün, “Tabii teknik bir olay, izahatını bizim anlatmamız veya bilmemiz mümkün değil. Arkadaşlar inceledikten sonra bilgilendirme yapılacak. Yangın yok, sıkışmadan kaynaklı patlama oldu ama şiddetli patlamaydı. Belediye binasında oturduğum yerden bile bunu hissettim.” diye konuştu.“BUĞDAY TOZU KAYNAKLI SIKIŞMA”

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Derince Limanı’ndaki patlamayla ilgili olarak şunları söyledi:

“Toprak Mahsulleri Ofisi silolarında buğday tozu kaynaklı olduğunu düşündüğümüz bir sıkışma nedeniyle patlama olduğunu değerlendiriyoruz. İlk andan itibaren UMKE ekiplerimiz, sağlık, AFAD, arama kurtarma ve itfaiye ekipleri bölgeye sevk edildi. Arkadaşlarımızı süratle olay yerinden kurtardık ve en kısa sürede sağlık teşkilatlarına gönderdik. Şu ana kadar 10 yaralımız var ikisinin durumunun ağır olduğunu söylemem gerekir. Diğer yaralılarla ilgili takipler yapılıyor. Patlama nedeniyle oluşabilecek tehlikelere karşı güvenlik ekiplerimiz gerekli tedbirleri alıyorlar. Enkaz altında kimsenin olmadığını da belirtmek istiyorum. Buğday tozu sıkışması dışında bir patlamada emare söz konusu değil. Konunun uzmanları çok yönlü bakıyorlar.”

“GÖÇÜK ALTINDA KALAN 1 VATANDAŞIMIZ KURTARILDI”

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada da “Bugün, saat 14.50 sıralarında, liman bölgesinde bir patlama meydana gelmiştir. Patlama sonucunda meydana gelen yangına; AFAD, emniyet, jandarma, itfaiye ve 112 ekipleri tarafından müdahale edilmektedir. Patlama sonucunda göçük altında kalan 1 vatandaşımız kurtarılmıştır. Sağlık Afet ve Koordinasyon Merkezi Birimi’nden alınan bilgiye göre; olayda 10 vatandaşımız yaralanmış olup, an itibarıyla can kaybı bulunmamaktadır” ifadelerine yer verildi.

“13 SİLO PATLADI”

TMO, sosyal medya hesabından konuya ilişkin yaptığı paylaşımda şunları kaydetti: “TMO Derince Silosu’nda 14.45 dolaylarında bir patlama meydana gelmiştir. Patlama nedeniyle 13 silo kuyusu ve müştemilatı yapılarında hasar meydana gelmiştir. Patlamanın toz sıkışması nedeniyle olabileceği değerlendirilmekte olup detaylı teknik inceleme sonucunda sebebi netleşecektir.” (DHA-AA)

Kaynak: www.sozcu.com.tr

6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


bottom of page