top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Korkut Akın yazdı:Üsküdar Belediyesi kul hakkına tecavüz ediyor


KORKUT AKIN YAZISI...

İnançlı Müslümanlar, kul hakkı yemenin hemen bütün günahlardan çok daha affedilmez olduğunu kabul eder. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen (@hilmiturkmen34), kul (sadece kul olsa iyi, Üsküdarlıların ve yolu Üsküdar’dan geçenlerin) hakkını yiyor. Bugün yaşayanların yediği gibi uzun yıllar sonra yaşayacakların da hakkını yiyor.Kaldırımlar, belediyeler tarafından hizmet amaçlı vatandaşın kullanımına açılmış yaya yollarıdır. Kentin eski semtlerinde (Üsküdar’da olduğu gibi birçok merkez ilçede de görüldüğü üzere) yapılaşma yoğunluğu nedeniyle kaldırım yapmak mümkün olmadığı için oralarda sorunlar yaşanıyor. Ama Üsküdar Belediye Başkanı (@hilmiturkmen34) ilçenin yeni yapılaşan yerlerinde kaldırım yapmadığı (yaptırmadığı ve daha da kötüsü, itiraz edenlere “onların arazisi, diledikleri gibi kullanırlar” dediği) için yaşanması muhtemel ölümlü/yaralanmalı ve maddi kazalarda suç ortağıdır.


Derya Sokak üzerinde yapılan (diğer binaların neredeyse iki katı yüksekliğe erişen, bitişik nizam -Acıbadem’de tüm binalar müstakil- inşa edilen) Acıbadem Konakları hem yanındaki binalar içeri çekilmişken ileri çıkmış hem de kaldırımı yok ederek rant elde ediyor. (@hilmiturkmen34) kim bilir neler karşılığı bu haksızlığa, bu hırsızlığa göz yumuyor. Bir de şimdi pişkin pişkin oy istiyor bizlerden.Üsküdar Acıbademliler, Derya Sokak’ın özellikle sabah akşam ve okul çıkışlarında ne kadar yoğun trafiğe sahne olduğunu yaşayarak biliyor. O yolun üzerine hem ışığı kesecek kadar yüksek hem sokağa tecavüz ederek kaldırımları üzerinde bir okul çocuğunun bile geçemeyeceği (bir de direk yeri açmışlar, iyiden iyiye sokağa inmemiz, kazaya kurban gitmemiz için) kadar daralttı.


Aynı sokakta, hemen yanındaki iki bina muhtemel bir yol genişletmesi için içeri çekilmiş ama Acıbadem Konakları (Gülistan Sokak’ı da) çalarak yola çıkmış durumda.


Peki, Üsküdar Belediyesi (www.uskudar.bel.tr) , ilgilileri, yetkilileri görmüyor mu bu tecavüzü ve hak gaspını, kul hakkını? Hilmi Türkmen (büyük olasılıkla) rüşvet aldığı için görmezden geliyor, ama ya mühendisler, daire müdürleri, yetkili olanlar? Onlar da mı kul hakkı yemeyi kendilerine hak görüyor?Acıbadem Konakları yükselirken kaldırımları çaldığını ileri sürerek inşaat yetkililerine söyledim. Duymazdan geldiler, Belediyeye yazdım “kendi alanları istediklerini yapabilirler” cevabı aldım. Acıbadem Konakları’nda yaşayacak 340 hanede yaşayacaklar da dâhil kaldırımsız bırakıldı. Dahası yolun genişleme ihtimali de yok edildi.


Hilmi Türkmen’in bu ilk tecavüzü değil. Validebağ Korusuna da moloz dökerek orayı ranta açmak istemiş, ama vatandaşın iki yıl nöbet tutması ve kararlı duruşuyla amacına ulaşamamıştı.


Ya Hilmi Türkmen (@hilmiturkmen34) ya da yarıştığı CHP adayı Sinem Dedetaş (@sinem.dedetas) birkaç gün sonra ilçemizin belediye başkanı olacak. İkisinin de boynunun borcudur bu kul hakkını yedirmemek. Bir müteahhit (birtakım vaatlerle veya çıkarlar karşılığı) vatandaşın yaşama hakkını elinden almamalı; biz onun için gidiyoruz sandık başına, onun için oy veriyoruz sizlere.

102 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page