top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Korkut Akın yazdı: Bizim yüzümüz, bizim duygumuzKorkut Akın yazısı : Masketeknik 1 Bizim yüzümüz, bizim duygumuz

İki yıldır sadece bizde değil, bütün dünyada insanlar maske takmaya başladı, Covid-19 pandemisi nedeniyle. Herkes “banka soyguncusu” gibi dolaşıyor sokakta, bakkalda, işyerinde. Maske sadece koruyucu değil gizleyici de… Kimsiniz, kimle görüşüyorsunuz, mimikleri ile neler söylüyor gibi önemli ve gerekli ayrıntıları gizliyor maske. Bir küçük ayrıntıyı anımsatmakta yarar var: Anadolu’da elini ayağını sımsıkı saran kundak nedeniyle bebekler, dertlerini gözleriyle anlatmak zorunda kalır(dı). Buna da bağlı olarak gözler çok şey anlatır. Bakışlar alabildiğine güçlüdür, onların anlamı da...
Baran Çelik, ilk sergisini maskelerle açtı Schneider Tempel Sanat Merkezinde. Köpük, polyester, PVC, ahşap, metal, kağıt gibi karışık medya kullanılarak yapılmış maskelerden oluşan sergide içten içe kendinizi görüyorsunuz her bir maskede. Tabii ki, duruma, konuma, koşullara göre hepimiz yüzümüzü değerlendiriyoruz. Baran Çelik de, yoğun bir çalışmayla onları bir araya getirerek bizi bizle yüzleştiriyor.Çocukluğundan beri maske ile ilgilendiğini, her zaman bir nedenle muhakkak maske yaptığını belirten Çelik’in ilk sergisinin maske olması olağan bir şey. Şöyle diyor: “Maske insanın bütün kişiliğine kısa süreli bir alternatiftir. İnsan yüzü birbirimizi tanımladığımız görseldir. Neredeyse bütün duygularımızı yüzümüz ile ifade ederiz. İnsanlar insan ruhunu yüz bölgesiyle tanımlar, yakınlarını yüzleriyle hatırlar. Bunu geçici olarak değişmez, katı ve insana kısmen benzeyen bir sahtelikle kapatmış oluruz; sanki canlı bir insanı yok edip tekrar getiririz.”

1998 doğumlu sanatçı, kendi özgün sitili olan maske sanatını uzak dünyaların sözcüsü olarak görüyor. Acaba kendisi yüzünü yapay bir şeyle örtüyor mu? Bu sorunun yanıtı yok, doğal olarak. Kim kendisinin “rol” yaptığını, gizli saklı işler peşinde koştuğunu dile getirir ki! Hoş “banka soyguncusu” bile “gizli saklı” yaptığını maskesiyle kanıtlamış olmuyor mu?


Sergide yer alan maskelerin her biri bambaşka anlamlar yüklenmiş, bambaşka mesajlar veriyor, almak isteyene… Her bir maskesine kendince hayal dünyasının ürünü isimler veren Baran Çelik, “ben oyum ki…” etiketleriyle her maskenin aslında arkasındaki duyguyu, düşünceyi, içeriği, insanı ve insanın umudunu yansıtmış.

Yine yenilemek gerekir ki, her bir maskeyle kendinizi bulacak, her bir maskenin etikette yazılı adıyla bambaşka dünyalara açılacaksınız. Maske takıp takmamak size kalmış.


Masketeknik1 Baran Çelik

Modern Maske Sanatı Sergisi 12 Ekim – 7 Kasım 2021 Schneider Tempel Sanat Merkezi (Felek Sk. N:1 Karaköy / İstanbul)


130 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page