• HaberciGazete

Kudret Arslan: Seçilmiş yönetimlerin plan yapamamasına karşıyım. Ayrıca...Ataşehir Belediye Meclisi 1.Başkan Vekili Kudret Arslan bugün Ataşehir'de faaliyet gösteren basın mensuplarıyla bir araya gelerek önemli açıklamalarda bulundu. Arslan, BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni Alâettin Bahçekapılı'nın sorusu üzerine, demokratik ülkelerde seçilmiş olmanın esas olduğunu, bu nedenle seçilmiş yönetimlerin elinden imar planı yapma hakkının alınmasına ya da yönetimin yerine kayyum atanmasına prensip olarak karşı olduğunu dile getirdi. Arslan ayrıca, yerel meclislerde genel siyasi konuların tartışılmasının doğru olmadığını, bu nedenle Ataşehir Belediye Meclisi'nde üyelere müdahalesinin yanlış değerlendirilmemesi gerektiğini de belirtti. Aslan, iktidarın erken seçime cesaret edemeyeceğini, içinden geçmekte olduğumuz pandemi ve ekonomik durgunluk koşullarında erken seçimin iktidar için "yıkım" olacağını belirterek önceki Cumhurbaşkanlarından Süleyman Demirel'in bir sözünü anımsattı: "İktidarlar tencere ile gelir, tencere ile gider."Ataşehir Beledi Meclisi 1. Başkan Vekili Kudret Arslan, Ataşehir'de faaliyet gösteren yerel basına hem kendisinin hem de Belediye Başkanı Battal İlgezdi'nin ayrı bir değer verdiğini ve yaptıkları işin öneminin bilincinde olduklarını ifade ettiği toplantıda “Sizler Ataşehir ile ilgili tüm gelişmeleri yerinde takip ederek haber yapıyorsunuz. Meclis Başkanı olduktan sonra sizlere daha iyi bir şekilde hizmet etmeye gayret gösteriyoruz. İnşallah bundan sonra 2,5 yıla yakın bir zaman içerisinde istediğimiz olacak. Meclisimizde bizimle ilgili sıkıntılarınız olursa bana gelip söylemeniz yeterli. Benim elimden gelen bir şey varsa Belediye Başkanımız Sayın Battal İlgezdi ile istişare ederek sizinle ilgili bir sıkıntı varsa aracı oluruz." dedi. Salgın koşulları nedeniyle istenildiğinde bir araya gelinemediğini, bunun da bazı önemli günlerin kaçırılmasına yol açtığını belirterek "basın haftası" nedeniyle toplantıya katılan gazeteciler adına Gazete Ataşehir İmtiyaz Sahibi Derya Arslan’a çiçek takdim etti.

Kudret Arslan, sorular üzerine Meclis'te genel siyasi konuların konuşulmasını doğru bulmadığını, bu nedenle üyelerin böylesi konulara girmesini Meclis yasasına dayanarak engellemeye çalıştığını belirterek, "ben her siyasi kanat içinde yıllarını geçirmiş biriyim, şimdi CHP'liyim ve bu doğrultuda görüş belirtmek, davranmak durumundayım. AK Parti içinde uzun yıllar çalıştım, neyin neden nasıl yapıldığını çok iyi bilirim" ifadelerini kullandığı toplantıda Bahçekapılı'nın sorularını da yanıtladı.


Arslan, demokratik ülkelerde seçilmiş olmanın esas olduğunu, bu nedenle seçilmiş yönetimlerin elinden imar planı yapma hakkının alınmasına ya da yönetimin yerine kayyum atanmasına prensip olarak karşı olduğunu dile getirdi. "Dikkat ederseniz, yönetimi kaybettikleri yerlerde yerel yönetimlerin imar planı yapma yetkisine hemen müdahale ediyorlar, merkeze, bakanlıklara bu hakkı veriyorlar. Ataşehir'de zaten bakanlıkların res'en imar planı yapma uygulamasını 1990'lardan beri uyguluyorlar, Finans Merkezi'nin sınırlarının belirlenmesinde, imar planının yapılmasında da bunu açıkça gördük, bunlar ekonomik değil, siyasi kararlardır. Doğru bulmuyorum" diyen Arslan, "bu düşüncem doğrultusunda seçilmiş yerel yönetimlerin yerine kayyum atanmasını da doğru bulmuyorum. Şayet sakıncalı bir durumu varsa, aday olma aşamasında karar verecek Yüksek Seçim Kurulu'nda adaylıklarını kabul etmeyeceksin, seçildikten sonra görevden almayacaksın" ifadelerini kullandı.


Haber ve görseller: BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni Alâettin BAHÇEKAPILI

38 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör