top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Kurbanlık alırken nelere dikkat etmeli? Nereye bağışlamalı?KURBANLIK ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 9 DETAY: UZMAN İSİM TEK TEK AÇIKLADI

Kurban Bayramı'nın başlamasına sayılı günler kala, kurbanlık hayvanlar pazar alanlarında yerlerini almaya başladı. Bu kapsamda uzman isimler kurbanlık seçiminde dikkat edilmesi gereken kritik detayları paylaştı. Öte yandan Ataşehir Belediyesi, bir duyuru yayımlayarak, kurbanlıkların yoksullara sıcak yemek dağıtan Ataşehir Belediyesi Aşevi'ne bağışlanmasını talep etti.

İSTANBUL / ATAŞEHİR- Kurbanlık seçimi konusunda vatandaşları bilinçlendiren uzmanlar kurban edilecek hayvanların hem sağlık, hem de ibadete uygunluğu açısından sorgulanması gereken püf noktalara dikkat çekti. Ataşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Veteriner Hekim Senem Aksoy Kaman, vatandaşları bilinçlendirmek amacıyla kurbanlık hayvanların belirlenmesinde yaş faktörünün oldukça önemli olduğunu vurguladı.

Özellikle kurban edilecek hayvanın; 1 yaşını tamamlamış koyun ve keçi, 2 yaşını tamamlamış sığır, manda ve 5 yaşını tamamlamış deve olması gerektiğini belirtti.

“Kurbanlık hayvanların belirlenmesinde yaş faktörü oldukça önemli”

Kurbanlık hayvanın belirlenen yaş aralığında (genellikle 1 yaşından büyük) olması gerektiğini belirten Veteriner Hekim Senem Aksoy; “Hayvanlarda yaş tayini yapılırken çiftlik kayıtları ve diş gelişimi gibi faktörlerin dikkatle incelemesi gerekiyor. Örneğin, sığırların iki yaşını tamamladığını anlamak için iki ön kesici süt dişlerinin yerini kalıcı dişlerin alması gerekiyor” dedi.

Ancak yaşın yanı sıra, bir hayvanın kurban edilebilmesi için bazı kriterlere de dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Aksoy, “Kurbanlık hayvanın sağlıklı, uzuvları tam ve besili bir görünüme sahip olması, ibadetin amaç ve içeriği ile sağlık kurallarına uygunluğu açısından önemlidir” şeklinde açıklamada bulundu.

Vatandaşlar bu hususlara dikkat ederek hem kendileri, hem de toplum sağlığı açısından sağlıklı ve ibadete uygun kurbanlık hayvanları seçebilirler.

 

Kurbanlık hayvan seçimi yaparken dikkate alınması gereken 9 önemli madde şu şekilde;

 

Kurbanlık Hayvan Seçiminde Şu Hususlara Dikkat Edilmeli;

1.       Bir veya iki boynuzu kökünden kırık olmamalıdır.

2.       Kuyruğu kopuk ya da kuyruksuz olmamalıdır.

3.       Yürüyemeyecek kadar topal olmamalıdır.

4.       Bir veya iki gözü kör olmamalıdır.

5.       Kulakları kopuk ya da kesik olmamalıdır.

6.       Göz, ağız ve burunda akıntı olmamalıdır.

7.       Aşırı zayıf ve gebe olmamalıdır.

8.       Gözleri, derisi ve kılları canlı, dişleri sağlam olmalıdır.

9.       Ayrıca, kurbanlık hayvanın belgelerinin de eksiksiz olması gerekiyor. Pasaport, Veteriner Sağlık Raporu ve il dışından gelen hayvanlar için Nakil Belgesi gibi belgelerin bulunması önemlidir.


ATAŞEHİR BELEDİYESİ AŞEVİ, HAYIRSEVERLERİN KURBAN BAĞIŞLARINI BEKLİYORİhtiyaç sahibi vatandaşların yanında olmayı sürdüren Ataşehir Belediyesi Aşevi, yaklaşan kurban bayramı öncesinde hayırsever vatandaşların kurban bağışlarını kabul ediyor.

Her gün binlerce ihtiyaç sahibi vatandaşın sıcak yemek ihtiyacını karşılayan Ataşehir Belediyesi Aşevi, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle hayırsever vatandaşların kurban bağışlarını bekliyor.

Hayırseverler ile ihtiyaç sahipleri arasında köprü kurmaya devam eden Ataşehir Belediyesi Aşevi, makbuz karşılığı teslim aldığı kurban etlerini, ihtiyaç sahibi ailelerin sofralarına ulaştırıyor.

“Gönül rahatlığı içinde bağışlarınızı yapabilirsiniz”

Hayırseverlere çağrıda bulunan Ataşehir Belediye Başkanı Onursal Adıgüzel, “Bu anlamlı günlerde bayramın bereketini ve mutluluğunu paylaşmanın önemini bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Sizler de, Aşevimize yapacağınız kurban bağışlarıyla ihtiyaç sahibi komşularımıza destek olabilirsiniz. Hayırsever vatandaşlarımız; gönül rahatlığı içinde Aşevimize bağışlarını yapabilir, ihtiyaç sahiplerinin sofralarının bayram sofrasına dönüşmesine katkı sağlayabilir ve bunun için diledikleri kadar bağışta bulunabilirler” açıklamasında bulundu.

Kurban bağışında bulunmak isteyen vatandaşlar; Kurban Bayramı boyunca, kurban etlerini Atatürk Mahallesi Meriç Caddesi No:2/11 adresinde bulunan Ataşehir Belediyesi Aşevi’ne doğrudan ulaştırabilirler. Ayrıca detaylı bilgi almak ve kurban etlerini kendi adreslerinden aldırmak isteyen vatandaşlar, 09.00 – 17.00 saatleri arasında 0216 580 99 10 / 0530 325 24 27 numaralı telefon hatlarından aşevi ekipleriyle iletişim sağlayabilirler.

 

 


 


59 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page