top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Mehmet Şimşek'i ziyaret eden CHP gölge ekonomi bakanı Yalçın Karatepe: 'Değişim iradesi olmadığını gördük'
Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) gölge kabinesinde Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan sorumlu genel başkan yardımcısı Yalçın Karatepe, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile görüştü. Görüşmeye CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ve Genel Başkan Yardımcısı Volkan Demir de katıldı.

Görüşme 4 saatten uzun sürdü. Görüşmenin ardından CHP Genel Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenleyen Karatepe, Şimşek'e önerilerini 4 ana başlıkta ilettiklerini ancak anlaşma sağlanamadığını aktardı.

Karatepe, görüşmede özellikle asgari ücrete ve emekli maaşlarına zam gibi, "yoksullaştırıcı ekonomi politikaları" adını verdiği konuların masaya yatırıldığını aktardı.

Gündeme getirmeyi planladıkları başlıkları Cumhuriyet gazetesine anlatan Yalçın, "Biz insanların 10 bin lirayla hayatta kalamayacağını söylediğimizde ‘Bütçede kaynak yok’ diyorlar. Biz de diyoruz ki ‘Kaynak var, çağırın gösterelim.’ Görüşme bu nedenle oluyor. Yoksa onlarla oturup yeni bir ekonomi programı yazmayacağız" demişti.

Karatepe görüşmede asgari ücrete ve emekli maaşı alanların zam beklentilerinin, artırılması istenen tarımsal desteklerin, TÜİK verilerinin, Kamu Özel İş Birlikleri (KÖİ) projelerinin ve Varlık Fonunun ana konular olacağını belirtmişti.


Karatepe: Acı reçeteyi yine vatandaşa çıkaran anlayışta bir değişim iradesi olmadığını maalesef gördük

Karatepe, yaptığı basın açıklamasında, "Biz bu önerilerimizi sunduk ve takipçisi olacağız. Görüşmeye dört talep ile gittik ancak dört saatin sonunda acı reçeteyi yine vatandaşa çıkaran anlayışında bir değişim iradesi olmadığını maalesef gördük.

"Uygulanmakta olan ekonomik uygulamanın Türkiye’de nasıl bir bölüşüm şoku yarattığını hepimiz çok yakından biliyoruz. En üst gelir grubunda bulananların gelirlerinde ciddi şekilde artış olurken, düşük gelirlilerin gelirlerinde bir gerilemenin olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla zenginlerin zenginleştiği, yoksulların yoksullaştığı bir dönemdeyiz." ifadelerini kullandı.

Mehmet Şimşek'e ilettikleri öncelikli gündem maddesinin "talebin baskılanması" yönündeki politikaların emekli ve asgari ücretliler gibi düşük gelir grubuna olumsuz etkisi olduğunu belirtti.

Tarımı, çiftçilere verilen desteklerin önemi kadar bir "ulusal güvenlik meselesi" olarak gördüklerini söyleyen Karatepe, iktidarın bugüne kadar çiftçilere verdiği desteğin milli gelirin yüzde 1'ine ulaşmadığını hesapladıklarını aktardı.

Bunun 2006'dan beri yaklaşık 90 milyar dolarlık desteğin çiftçiye ulaşmadığı anlamına geldiğini söyleyen Karatepe, diğer yandan son 22 yılda yapılan buğday, şeker, soya ve pamuk gibi ithalat kalemlerine yaklaşık 90 milyar dolar ödeme yapıldığını belirtti.

"Çiftçilerimizden esirgediğimiz parayı yurt dışındaki çiftçilere vermiş olduk" dedi.

Üçüncü başlığın vergide adalet olduğunu belirten Karatepe, gelir vergisinde dilimlerin asgari ücret düşülerek kalan kısma göre belirlenmesi önerisini Şimşek yönetimine ilettiklerini söyledi.

Buna ek olarak faiz oranlarındaki artışın, düşük gelir grubundakilerin "zorunlu" olarak kullandıkları kredili mevduat hesabı faizlerini artırdığını ve bunlardan alınan yüzde 30 verginin de "kabul edilemez" olduğunu belirtti.

Karatepe, "İktidar 'kredinin maliyetini artırırsak vatandaş kullanmaz' diyor; oysa muhtaç olan insan kredinin maliyetine bakma imkanına da sahip değil" dedi.

CHP'nin gölge ekonomi bakanı, "KMH’lardaki biriken borç tutarı 116 milyar liradan 7 Haziran itibarıyla 260 milyar liraya yükselmiş durumdadır... Bankalara ödenen faiz üzerinden 2 milyar lira vergi alınıyor. Bu kabul edilemez" diye ekledi.

Bunun yanında 2006 yılından bu yana vergi cenneti ülkelerin listesinin açıklanmadığını söyleyen Karatepe, TÜİK verilerinin şeffaf bir şekilde paylaşılması önerisini de ilettiklerini belirtti.

Şimşek’in CHP heyeti ile görüşme kararı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in CHP Genel Merkezi’nde yaptığı görüşmede alınmıştı.

CHP’nin gölge kabinesinde yer alan isimler daha önce İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ile de görüşmüştü.

Özel, 20 Haziran'da basına yaptığı açıklamada, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile ekonomi programı çalışmayacaklarını, görüşmeleri sırasında Erdoğan'a emekli ve asgari ücretlilerin sorunlarını aktararak vergi reformu yapılması gerektiğini anlattığını söylemişti.

Özel, Erdoğan'ın ise konuyla ilgili olarak Şimşek ile görüşebileceklerini söylediğini ancak Şimşek ile henüz görüşmediklerini belirtmişti.

Kaynak: :BBC

132 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page