• HaberciGazete

Mersin'den 'beşibiryerde' haberBaşkan Özyiğit, “Üniversite öğrencilerimiz için eğitim desteği başvurularımız devam ediyor”Yenişehir Belediye Meclisi Ekim Ayı Olağan Toplantısının Birinci Birleşiminde konuşan Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, açtıkları öğrenci yurdu ve misafirhane ile birlikte 718 üniversite öğrencisinin kalacak yer sorununu çözdüklerini ifade etti. Başkan Özyiğit, üniversitelerin 4 yıllık bölümlerini kazanan Yenişehirli gençler için verecekleri 1500 TL’lik eğitim desteği için de başvuruların devam ettiğini söyledi.

Yenişehir Belediye Meclisi Ekim Ayı Olağan Toplantısının Birinci Birleşimi, Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit başkanlığında Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleşti. Meclis toplantısında 15 gündem maddesi görüşülerek, karara bağlandı. Koronavirüs tedbirleri altında yapılan meclis toplantısının açılışında konuşan Başkan Abdullah Özyiğit, Eylül ayında yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi meclis üyelerine verdi.Meclis toplantısı Yenişehir Belediyesinin ve Belediye Başkan Abdullah Özyiğit’in sosyal medya hesaplarından da canlı olarak yayınladı.

318 kişi kapasiteli Yenişehir Belediyesi Mustafa Baysan Yüksek Öğretim Erkek Öğrenci Yurdunu hizmete açtıklarını, öğrencilerin barınma sorununun devam etmesi üzerine Aktif Yaşam Merkezini de 400 kişilik misafirhane olarak hazırladıklarını kaydeden Başkan Abdullah Özyiğit, “Üniversitelerin açılmasıyla birlikte kentimizde bulunan bir devlet ve bir vakıf üniversitesinde öğrenim görmek üzere ülkenin dört bir yanından gençlerimiz geldi. Daha önce bu mecliste sizlerin oylarıyla alınan kararlar doğrultusunda yapılmış olan bir erkek öğrencimiz yurdumuz vardı, bu öğrenci yurdumuzu hizmete açmıştık. Aslında bir yıl önce hizmete hazırdık ancak pandemi döneminde okullar açılmadı ve o süreçte de yurdumuzu bir yıl boyunca sağlık çalışanlarına tahsis etmiştik. Üniversiteler bu yıl açıldı ve 318 erkek öğrencimizi burada ağırlamaya başladık. Bir sabah kayıtların yapılması sürecinde oraya gittiğimizde baktık ki bir günde kontenjanlar dolmuş. Orada bekleyen öğrenciler ve aileleriyle yaptığımız sohbette ihtiyacın fazla olduğunu gördük ve çözüm üretmemiz gerekiyordu. 3 gencimizin de geceyi sahilde geçirdiğini tespit edince Aktif Yaşam Merkezi olarak tamamladığımız ve inşaatı biten, tefrişatı bekleyen binamızı hemen misafirhane olarak hazırlamaya karar verdik. 78 adet 1+1, 18 adet 2+1 odası olan bir tesis, Aktif Yaşam Merkezi olarak düşünüldüğü için havuzundan, hobi bahçelerine ve atölyelere kadar çok geniş bir alanda kurulu, çok güzel bir tesis. Hızlıca tefrişatını yaptık ve 4-5 gün içerisinde hazırladık. Şu anda 300 erkek ve 100 kız olmak üzere 400 öğrenciyi de oraya yerleştirdik. Toplamda da 718 gencimizi uygun koşullarda misafir ediyoruz.Onların yurt ve barınma sorununu çözdük.” dedi.

Başkan Özyiğit, “Yedek başvurular devam ediyor”

Öğrencilerin yedek olarak başvuru yapmaya devam edebileceklerini belirten Başkan Özyiğit, “Yurdumuzda ve misafirhanemizde kontenjanlar doldu, ancak gençlerimiz yedek olarak başvurularını yapmaya devam edebilirler, yurttan çıkmak isteyen öğrencilerin yerine yedekte olanları alacağız. Yenişehir Belediyesi olarak gençlerimizin her daim yanında olmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Yenişehir Belediyesinden 1500 TL’lik eğitim desteği

Yenişehir Belediyesinin Yenişehirli üniversiteli öğrencilere yapacağı 1500 TL’lik eğitim desteği için başvuruların devam ettiğini belirten Başkan Özyiğit, “Üniversitelerin 4 yıllık bölümlerini kazanan Yenişehirli gençlerimize Meclisimizden aldığımız kararla bir eğitim yardımında bulunacağız. 1500 TL’lik yardımı hesaplarına yatıracağız. Başvurularımız 17 Aralık Cuma gününe kadar devam edecek. Öğrencilerimiz başvuru ve detaylı bilgi için 444 33 54 telefon numarasıyla Yenişehir Halk Masasını arayabilirler.” diye konuştu.

2 yıllık ön lisans bölüm kazananlara eğitim desteği önerisi oy birliğiyle komisyonlara havale edildi

Üniversitelerin 2 yıllık bölümlerini kazanan Yenişehirli üniversite öğrencileri için de 750 TL’lik eğitim desteğinde bulunma önerisi de meclis gündemine alındı ve oy birliğiyle kabul edilerek, komisyonlara havale edildi. Komisyonlarda görüşülecek öneri daha sonra meclise gelerek, karara bağlanacak. Kabul edilmesi halinde Yenişehir Belediyesi üniversitelerin 2 yıllık bölümlerini kazanan Yenişehirli üniversite öğrencilerine de eğitim desteği verecek.

Meclis toplantısında komisyonlardan gelen Yenişehir 1,2 ve 3’üncü etap 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planı ile ilgili maddelerin, askı süresinin devam etmesi nedeniyle tekrar ilgili komisyonlara sevk edilmesine oy birliğiyle karar verildi.


Mersin Büyükşehir’in Mahalle Mutfakları Karın DoyuruyorMersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in sosyal belediyecilik anlayışıyla hayata geçirdiği önemli projelerden birisi olan Mahalle Mutfakları’ndan 19 ayda 200 bin yemek vatandaşların sofrasına ulaştı.

-2020’nin Mart ayında kurulan Mahalle Mutfakları, şu an dezavantajlı mahallelerdeki 24 noktada vatandaşlara 3 çeşit yemeği 3 TL’den sunuyor. Mersin’in 24 noktasında 3 çeşit yemek 3 TL Sosyal Hizmetler Dairesi’nin yürüttüğü proje kapsamında Mahalle Mutfakları’nın yemekleri Büyükşehir’in Aşhanesi’nde piştikten sonra tek kullanımlık kaplara yerleştiriliyor. 24 noktadaki Mahalle Mutfakları’ndan vatandaşlar 3 çeşit yemeği 3 TL’den satın alabiliyor. Mahalle Mutfakları, vatandaşların her geçen gün artan mutfak maliyeti nedeniyle yaşadığı sıkıntılara da çare oluyor. Vatandaşlar, içerisinde et de bulunan 3 çeşit yemeğe Mahalle Mutfakları sayesinde 3 TL’ye ulaşabiliyor. Şu ana kadar 200 bin yemeği vatandaşların sofrasına ulaştıran bu mutfakların adreslerine vatandaşlar mersin.bel.tr adresinden ulaşabiliyor. “Temizlik ve hijyen konusunda da üst düzey hassasiyet gösteriyoruz” Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımlar Şube Müdürü Engin Yıldırım, Mahalle Mutfakları’nın kurulduğu günden bu yana yoğun ilgi gördüğünü belirterek, “Özellikle dezavantajlı bölgelerde kurduğumuz Mahalle Mutfakları günden güne sayısını artırarak toplamda 24 noktaya ulaştı. 3 çeşit yemeğin 3 TL’ye verildiği Mahalle Mutfakları’nda sayımız ilk günden bugüne kadar 200 binin üzerine ulaştı. Vatandaşlarımız çok fazla taleple geliyorlar ve biz de bu taleplere en sağlıklı, hijyenik koşullarda karşılık veriyoruz” dedi.


Yenişehir Belediyesi yeni doğan bebeklerin yanındaMersin Yenişehir Belediyesi hayata geçirdiği Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı Projesi ile yeni doğan bebeklere ve annelere destek vermeye devam ediyor. Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, projeden yararlanmak için belediyeye başvuran Eyşe Yıldız ve Sevinç Şen’i uzman hemşirelerle evlerinde ziyaret etti.

Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı Projesi kapsamında emzirmekte güçlük çeken annelere destek olan Mersin Yenişehir Belediyesi, 0-28 günlük bebeği olan annelere danışmanlık hizmeti veriyor ve anne sütünün önemi hakkında bilgilendirmede bulunuyor. Anne sütü ve emzirme danışmanlığı konusunda eğitim alan ve bu eğitimler sonunda Sağlık Bakanlığı onaylı belge alan Yenişehir Belediyesinin uzman hemşireleri bu süreçte annelerin en büyük destekçisi oluyor. Projeden yararlanmak isteyen annelere; anne sütünün önemi, doğru emzirme yöntemleri ve daha birçok önemli bilginin yer aldığı bilgilendirme kitapçığı ile bebek bezi, alt değiştirme bezi, ıslak mendil ve emzirme önlüğünün bulunduğu hediye çantası da veriliyor.

Başkan Özyiğit “Çocuklarımız iyi olursa gelecek de çok güzel olur”

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit de danışmanlık hizmeti için başvuruda bulunan Eyşe Yıldız ve Sevinç Şen’i proje ekibiyle birlikte evlerinde ziyaret etti. Annelerle sohbet eden, onları Erken Çocukluk Eğitimi Projesinden yararlanmak üzere Yenişehir Belediyesi Akademi’ye davet eden ve “Çocuklarımız bizim her şeyimiz, çocuklarımız iyi olursa gelecek de çok güzel olur, iyi çocuklar ülkenin geleceği olacak” diyen Başkan Özyiğit, 0’dan 8 yaşına kadar tüm süreçlerde çocukların yanında olduklarını belirtti. Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı Projesi ile de yeni doğan bebeklere ve annelere destek verdiklerini söyleyen Başkan Özyiğit, anne sütünün çocuğun gelişiminde olmazsa olmaz olduğunu kaydetti.


Yeni doğan Randevu Hattı: 444 29 33

Kısa sürede 100 anneye danışmanlık desteğinde bulunduklarını dile getiren Başkan Özyiğit, emzirmekte güçlük çeken annelerin 444 29 33 numaralı ‘Yeni doğan Randevu Hattını’ arayarak projeden yararlanabileceklerini de ekledi.

Anneler hizmetten memnun

Anneler Eyşe Yıldız ve Sevinç Şen ise Yenişehir Belediyesinin bu hizmetinin çok önemli olduğuna dikkat çekerek, aldıkları destekle emzirme problemlerinin ortadan kalktığını söylediler. Anne Eyşe Yıldız, “Anneler olarak tüm çocuklarımızın iyi yetişmesini istiyoruz, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’e yanımızda olduğu ve bize yol gösterdiği için de teşekkür ediyoruz.” dedi.

Aydıncık'ta Tatlı Patates Hasadı Yapıldı

Proje kapsamında 40 kadın çiftçiye eğitim verildi-Hasat etkinliği Aydıncık Kaymakamı Muhammet Kılıçaslan, Aydıncık Belediye Başkanı Ferhat Aktan, İl Müdür Yardımcısı Mustafa Nevzat Zayim, Aydıncık İlçe Müdürü Ahmet Ömer Kahyaoğlu, Bozyazı, Gülnar ve Anamur İlçe Tarım ve Orman Müdürleri, kadın Kursiyerler ve çiftçilerin katılımıyla gerçekleşti. Proje kapsamında Aydıncık ve Mezitli İlçelerinde 40 kadına çiftçiye eğitim verildiği, 2 dekar alanda demonstrasyon kurulduğu belirtildi.. Hasat sonunda bitkinin bölgeye uyum sağladığı tespit edildi.Yenişehir Belediyesi resim kursları için ön kayıtlar başladıMersin Yenişehir Belediyesinin kültür ve sanat kursları kapsamında açtığı resim kursu için ön kayıtlar başladı.

Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde bulunan sanat atölyelerinde tiyatrodan, klasik baleye, yogadan, halk oyunlarına ve enstrüman kurslarına kadar çeşitli dallarda kurslar açan Yenişehir Belediyesi, kültür ve sanat eğitimlerini genişletiyor. Yenişehir Belediyesi çocuk grubu, yetişkin grubu ve güzel sanatlar hazırlık grubu olmak üzere 3 ayrı kategoride resim kursları verecek. Açılan kurslar çocuk ve yetişkinlerin yanı sıra üniversiteye hazırlanan gençler için de eğitici olacak.

Yenişehirlilerin sanata ve kültüre büyük bir ilgi gösterdiklerini ve Yenişehir Belediyesi olarak bu doğrultuda çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, “Göreve geldikten hemen sonra açtığımız kültür ve sanat kurslarında yaklaşık 2 bin çocuk ve genç eğitim aldı. Ancak pandemi nedeniyle eğitimlerimize ara vermek zorunda kaldık. Tüm tedbirlerimizi alarak tekrar kurslarımızı açtık. Bu hafta itibariyle eğitimlerimiz başladı ve aynı zamanda kayıtlarımız da devam ediyor. Yenişehirli hemşehrilerimiz sanatı seviyor ve ilgileri çok yüksek. Biz de Yenişehir Belediyesi olarak tüm imkânlarımızla bu ilginin karşılığını vermek için çalışıyoruz. Hemşehrilerimizi çocuklarıyla birlikte Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezine bekliyoruz.”dedi.

Vatandaşlar,Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezine giderek veya 0539 576 06 60 numaralı telefonu arayarak kültür ve sanat kurslarına ön kayıt yaptırabilecek.

17 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör