• HaberciGazete

Mersin'den 'beşibiryerde' haberBaşkan Özyiğit “3 yılda samimiyetle hizmet üretmeye çalıştık”MERSİN - Yenişehir Belediye Meclisi Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısının İkinci Birleşiminde konuşan Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, geride bıraktıkları 3 yıllık hizmet süresi boyunca samimiyetle çalıştıklarını ve önümüzdeki süreçte de Yenişehir’e en iyi hizmeti sunmaya çalışacaklarını söyledi.

Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde yapılan ve Yenişehir Belediyesinin sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlanan Yenişehir Belediye Meclisi Nisan Ayı Olağan Toplantısının İkinci Birleşiminde 3 gündem maddesi görüşülerek, karara bağlandı. Mecliste Yenişehir Belediyesinin 2021 yılı faaliyet raporu da oy birliğiyle kabul edildi.


Başkan Özyiğit “Geçen yıl kullandığımız yakıt 3 milyon 700 bin TL iken, bu yıl aynı miktarda yakıtı kullandığımızda bu rakam tam olarak 14 milyon TL’ye tekabül ediyor.”Katılımcılıkla hazırladıkları stratejik planları doğrultusunda çalışmaya devam ettiklerini dile getiren Başkan Abdullah Özyiğit, şu ifadeleri kullandı: “3 yılı geride bıraktık, çok uyumlu bir süreç geçirdiğimizi düşünüyorum. Yaptığımız işlerde her kesimden takdir aldığımızı görüyoruz. 3 yılda samimiyetle hizmet üretmeye çalıştık. Kentimizi daha iyiye taşımak adına büyük bir emek verdik, bu emeği tabi ki tek başımıza vermiyoruz. Başta meclis üyelerimiz, bürokratlarımız ve tüm emekçilerimiz ile Yenişehir’imize en iyi hizmeti sunmaya çalışıyoruz. Önümüze çıkan engeller var mı? Var. Son zamanlarda yaşanılan enflasyonist ortamın getirdiği çok önemli yükler var. Mesela geçen yıl kullandığımız yakıt 3 milyon 700 bin TL iken, bu yıl aynı miktarda yakıtı kullandığımızda bu rakam tam olarak 14 milyon TL’ye tekabül ediyor. Bu hesabı da geçen hafta yaptık, bu hafta belki de daha fazladır. 2021 yılında gelir ve gider bütçemizi yüzde 96 realize ettik. Katılımcılıkla hazırladığımız stratejik planımız doğrultusunda 3 yıllık dönemimizi tamamladık. Bu süreçte büyük bir özveri ve samimiyetle çalıştık, en az hatayla başarılı işlere imza atıyoruz. Katkı sunan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

Özyiğit, “Basına verilen beyanat mesnetsiz ve eksik.”

Geçtiğimiz gün bir meclis üyesi tarafından ortaya atılan iddialara ilişkin Başkan Abdullah Özyiğit, “Burada hep söylediğim bir şey var. Musa Bey de az önce ifade etti. Basında bazen yorum yapılabiliyor. Elbette ki basın bizim her şeyimiz. Onlar bizim çalışmalarımızı halka duyuruyor. Ancak yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmak için bu iletişimin tek taraflı yürütülmemesi gerektiğini her seferinde dile getiririm. Biri ortaya bir iddia atarsa ve o iddia bir kurumu ilgilendiriyorsa kurumun da görüşü alınmalı. Geçen gün basına bir beyanat verilmiş, bu beyanat mesnetsiz ve eksik. Örneğin ‘Emlak vergisi toplansın’ önergesi olmaz. Çünkü bu zaten kurumun görevi. Bir de iç hiyerarşi var, bir kurumun mensubuysanız orada süzgeçten geçer, o başımızın tacı ama zaten yasal olarak yapmak zorunda olduğumuz ve yaptığımız işleri siz önerge olarak oradan yazıp verirseniz benim gündeme almama gerek kalmaz. Çünkü zaten yapılması zorunlu işlerdir. Burada bir önerge veriyorsunuz, böyle bir önergeyi belirli bir kademeden geçirmeniz gerekiyor. Mektup yazar gibi tek imzayla göndermeniz ciddiyetle bağdaşır bir şey değil. Sonra da ‘Efendim halkın hakkını koruyacaktık ama buna izin verilmedi’ diye paylaşım yaparsanız, basına demeç verirseniz, bu diğer meclis üyelerine büyük bir hakaret ve ayrıca kamuoyunu yanlış bilgilendirme olur.” ifadelerini kullandı.

“Yenişehir’de Türkiye’nin en kaliteli binaları yapılıyor.”

Aynı meclis üyesinin başka bir açıklamasına ilişkin yapılan bir haber ile ilgili de konuşan Başkan Özyiğit, “Mesela az önce gördüğüm bir haberin başlığı şu şekilde; ‘Yenişehir’de yüksek katlı binalarda yangın tedbiri yok’ denilmiş. Biz diyoruz ki bilgiyi doğru kaynaktan alalım, ‘Yenişehir’de yüksek katlı binalarda yangın tedbiri yok’ diye bir habere sebebiyet vermek aslında bir özrü de gerektirir. İnsanların can güvenliğinin hiçe sayıldığı ve bizim buna göz yumduğumuz şeklinde manipülasyon içeren bir habere altyapı oluşturuyorsunuz. Arkadaşlar, biz burada anlattık, İmardan Sorumlu Başkan Yardımcımız kalktı, anlattı. Binalar 15 katın üzerine çıktığında özel tedbirler alınıyor, kullanılan malzemeden kendi iç yangın tertibatını alacak uygulamalara kadar, yani akıllı bina uygulaması gerçekleşiyor. Şimdi bunu anlatmış olmamıza rağmen böyle bir tedbirin olmadığı şekilde haber yaptırırsan olmaz, haberi yapan kişinin de kendini sorgulaması lazım. Yenişehir’de yapılan binalar akıllı binalardır ve bu binalarda gerekli tedbirler alınır, bunlar birimlerimiz tarafından en ince ayrıntısına kadar denetlenir. Yenişehir, 0,90’la Mersin’in emsali en düşük bölgesidir, Mezitli’de 1.5’ten başlar, Toroslar’da 3. 40’lara kadar çıkar. Mevcut koşullar içerisinde en iyiye en fazla eleştiriyi yapmışız. Popülizmden uzak durmamız gerekiyor. Siz yetkili biri olarak beyanat veriyorsunuz, haber yapılıyor. Kamuoyunu doğru bilgilendirmemiz lazım. Eksik bir şey varsa sonuna kadar konuşalım. 52 katlı bina var Mersin’de. Orada da benzer tedbirler vardır. Ama o binanın yapıldığı günden bu yana teknoloji çok gelişti ve artık o teknolojiler kullanılıyor. Yenişehir’de Türkiye’nin en kaliteli binaları yapılıyor. Şuan Yenişehir’de LEED Sertifikalı binalar yapılıyor. Bu Mersin’de sadece Yenişehir’de var. Bir başka ilçede LEED Sertifikalı bina olduğunu gösteremezsiniz. Bu kadar hassas bir yönetim varken, tutup da ‘Yenişehir’de binalarda yangın güvenliği yok’ dersen yanlış oluyor. Bu konuda elbette bir eleştiri yapılabilir, ama sadece Yenişehir’i buna mahkûm edersen bu doğru değil.” dedi.


Mersin Büyükşehir, 4 Bin 263 Öğrencinin Sınav Ücretini YatırdıMersin Büyükşehir Belediyesi, YKS’ye hazırlanan 4 bin 263 öğrencinin sınav ücretlerini yatırdı. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezlerinde eğitim alan öğrenciler ile Büyükşehir Belediyesi’nin en beğenilen sosyal projelerinden olan Halk Kart desteğinden yararlanan ailelerin üniversite sınavına girecek çocuklarının sınav ücretleri yatırıldı. Büyükşehir, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) hazırlanan toplam 4 bin 263 öğrencinin sınav ücretini karşıladı. Büyükşehir, üniversite adayı öğrencilerin yanında Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer öncülüğünde sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerini sergileyen Büyükşehir Belediyesi, üniversiteye hazırlanan öğrencileri hem ücretsiz kurslarla sınavlara hazırlıyor hem de maddi açıdan destekliyor. YKS’ye hazırlanan öğrencileri maddi açıdan zorlayan sınav ücretlerini karşılayan Büyükşehir, Mersin’deki 4 bin 263 öğrenciye toplam 935 bin 642 lira destek sağladı. Başkan Seçer de öğrencilerin sınav ücretini belediye olarak karşıladıklarını sosyal medya hesabından duyurmuştu.

Kaynak: www.mersinhaber.com


Başkan Abdullah Özyiğit, şampiyon kızlarla buluştuBaşkan Abdullah Özyiğit “Başarı sizden, destek bizden”

Mersin Yenişehir Belediyesinin desteğiyle Türkiye Okullar Arası Yıldız Kızlar Voleybol Şampiyonası’nda mücadele eden ve Türkiye şampiyonu olan Yenişehir Pirireis Ortaokulu oyuncuları Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’i ziyaret etti. Oyuncuları tebrik eden Başkan Özyiğit, Yenişehir Belediye Meclisinde aldıkları kararla başarılı sporcuları ödüllendirdiklerini ifade ederek, “Başarı sizden, destek bizden.” dedi.

Türkiye Okullar Arası Yıldız Kızlar Voleybol Şampiyonası’nda tüm maçlarını kazanarak şampiyon olan Yenişehir Pirireis Ortaokulu voleybol takımı oyuncuları ve öğretmenleri kendilerine verdikleri destek dolayı Başkan Abdullah Özyiğit’e teşekkür ziyaretinde bulundu. Başkan Özyiğit, takımın büyük bir başarıya imza attığına ve asıl teşekkürü hak edenlerin oyuncular olduğuna dikkat çekti.

Şampiyon kızların her birine 2 bin 692 TL’lik destek

Başkan Özyiğit, “Sizlerle gurur duyuyoruz, inanıyorum ki gelecekte çok iyi yerlere geleceksiniz. Kentimizi ve ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceksiniz. Biz de bugün olduğu gibi yarınlarda da yanınızda olacağız. Her birinizi tek tek tebrik ediyorum. Hem spor hayatınızda hem de eğitim hayatınızda size başarılar diliyorum.” dedi. Başkan Özyiğit, Yenişehir Belediyesi Meclisinde aldıkları kararla başarılı sporculara destek verdiklerini söyledi. Bu doğrultuda Yenişehir Belediyesi olarak şampiyon olan Yenişehir Pirireis Ortaokulu voleybol takımı oyuncularının her birine2 bin 692 TL’lik destekte bulunduklarını ifade etti.

Başkan Özyiğit “Yenişehir, sportif altyapı imkânlarıyla Türkiye’nin en önemli ilçelerinden biri”

Yenişehir Belediyesinin sağladığı olanaklar ve altyapı imkânlarıyla Yenişehirli gençlerin her branşta şampiyonluk hedeflediğini belirten Başkan Özyiğit, “Yenişehir, sportif altyapı imkânlarıyla Türkiye’nin en önemli ilçelerinden biri. Bu gelişiminin altında elbette ki Yenişehir Belediyesinin spora olan desteği ve vizyonu yatıyor. Çocuklarımızı ve gençlerimizi spora teşvik etmek için gayretle çalışıyoruz”diye konuştu.

Yenişehir Belediyesi spor eğitimleriyle çocuk ve gençlerin yanında

Yenişehir Belediyesi olarak tüm branşlara destek verdiklerini ve spor eğitimleriyle Yenişehirli çocukları geleceğe hazırladıklarını sözlerine ekleyen Başkan Abdullah Özyiğit, voleyboldan jimnastiğe, futboldan tenise kadar birçok alanda eğitim verdiklerini ve sportif mekânları halkın hizmetine sunduklarını kaydetti.

Yenişehir Pirireis Ortaokulu beden eğitimi öğretmeni Ahmet Çavuşoğlu ise “ Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz, biran olsun bizi yalnız bırakmadı ve hiçbir zaman geri çevirmedi. Şampiyonadayken de sürekli aradı, desteği gibi kalbinin de bizimle olduğunu hissettik. Bu bizim için çok büyük bir moral kaynağı oldu. Kendisine çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Başkan Abdullah Özyiğit daha sonra Türkiye şampiyonu olan Nilsu, Öykü, Ceylin, Derinsu, Defne, Melis, Doğa, Yağmur, Ada, Lavin, Ceren ve Işılsu ile hatıra fotoğrafı çekti.


Ödül Kazanan Proje Sahiplerine Plaket Verildi“Tarsus Şelalesi Turizm Tesisleri Mimari Proje Yarışması” proje sergisi ve kolokyumu, Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Etüt ve Projeler Dairesi koordinesinde yapılan “Tarsus Şelalesi Turizm Tesisleri Mimari Proje Yarışması”nın proje sergisi ve kolokyumu yapıldı. Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan etkinlikte, Jüri Başkanı Ahmet Tercan moderatörlüğünde ödüle layık görülen projeler değerlendirildi. “Tarsus’a böyle bir eser kazandıracağımız için çok mutluyuz” Kolokyumda; Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili ve Meclis Üyesi Gülcan Kış, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Hasan Gökbel, Ali Rıza Özdemir ve Tarık İrde ile Etüt ve Projeler Dairesi Başkanı Onur Özkale de yer aldı. Gülcan Kış, mimarlığın tasarım düşüncesinin en üst biçimlerinden biri olarak insan hayatında hep önemli görüldüğünü belirterek, yaşama anlam katan yerleri, mekanları biçimlendirdiğini anlattı. Hayatta anlamın ve yaratıcılığın sonu olmadığı gibi mimarlığın da estetik yaratım biçimi olarak bir sonu ve sınırının olmadığını dile getiren Gülcan Kış, “Bu projenin, Tarsus’un ve Mersin’in tanıtımına önemli katkı sunacağına olan inancımızla Tarsus’a böyle bir eser kazandıracağımız için de çok mutluyuz” dedi. “Buradaki en önemli konu sürecin katılımcı ve şeffaf olması” Jüri Başkanı Ahmet Tercan da Büyükşehir Belediyesi'ne katılımcı ve demokratik bir model ile yarışmayı düzenlediği için teşekkürlerini ileterek, şöyle devam etti: “Bugünkü kolokyumda amacımız bir tartışma ortamı yaratarak, ulusal, hatta uluslararası düzeyde bir katkı sağlamak. Yarışma ortamını mimari tasarım ve mimari tasarımın çeşitli süreçlerindeki aşamalarda, bizim beklediğimiz katkıları ve bu katkılarla elde edeceğimiz sonuçların tartışılması, açık bir şekilde ortaya konulması hedeflenmektedir. Umarım bu tartışmalar bu amaca ulaşabilir. Buradaki en önemli konu, sürecin katılımcı ve şeffaf olmasıdır. Biz de jüri olarak bu konuda gerekli özeni göstermeye gayret ettik. Bütün aşamalarda son derece açık, tartışmayı destekleyen, özgürlükçü ve katılımcı bir anlayışı benimsedik. Bu anlayış doğrultusunda süreci sürdürüp sonuçlandırmayı hedefledik.” Konuşmaların ardından yarışmada ödüle layık görülen ekiplere plaket verildi. 1’inciliğe layık görülen proje ekibinde Nil Bıçak, Erol Kalmaz ve Kemal Bal yer aldı. Plaketlerin sunulmasının ardından ödül alan projelerin değerlendirildiği kolokyuma geçildi.

Kaynak: www.mersinhaber.com

Yenişehir Belediyesi eğitim yardımının ikinci ödemesini yatırdıMERSİN - Yenişehir Belediyesi, Yenişehirli üniversite öğrencileri için belirlediği 1500 TL’lik eğitim yardımının ikinci ödemesi olan 750 TL'yi öğrencilerin hesaplarına yatırdı. Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, nakdi eğitim desteğinin özellikle bu zor süreçte öğrenciler için can suyu olduğunu ve Yenişehirli üniversite öğrencilerinin yanında olmaya devam edeceklerini söyledi.

Yenişehir Belediyesi Mustafa Baysan Yüksek Öğretim Erkek Öğrenci Yurdu ve Yenişehir Belediyesi Misafirhanesi ile Yenişehir’de öğrenim gören üniversiteli 718 gencin barınma sorununu çözen Mersin Yenişehir Belediyesi, Yenişehirli üniversite öğrencilerine de eğitim desteği veriyor.

2021-2022 eğitim döneminde devlet üniversitelerinin 4 yıllık bölümlerine veya vakıf üniversitelerinin 4 yıllık bölümlerine tam burslu olarak kayıt yaparak, Yenişehir Belediyesinin eğitim yardımına başvuruda bulunan 669 üniversite öğrencisinin hesaplarına ikinci ödeme olan 750 TL yatırıldı. Yenişehir Belediyesi, Ocak ayında ilk ödeme olan 750 TL’yi de öğrencilerin hesaplarına yatırmıştı.

Yenişehir Belediyesi 2021-2022 eğitim döneminde devlet üniversitelerinin 2 yıllık bölümlerine veya vakıf üniversitelerinin 2 yıllık bölümlerine tam burslu olarak kayıt yapan ön lisans öğrencilerine vereceği 750 TL’lik desteğin ilk ödemesi olan 350 TL’yi de hesaplara yatırmıştı.12 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör