• HaberciGazete

Mersin'den 'beşibiryerde' haber


Mersin'in kurtuluşunun 100. yılında Şehit Aileleri ve Gaziler de unutulmadı

MERSİN - Mersin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı kent genelinde düzenlenen coşku dolu etkinliklerle kutlandı. Mersin Büyükşehir Belediyesi, etkinliklerin ardından akşam saatlerinde şehit ailelerini ve gazileri yemekte ağırladı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, eşi Meral Seçer ile birlikte şehit aileleri, yakınları ve gazilerle bir araya geldi.


Suphi Öner Öğretmen Evi’nde düzenlenen etkinliğe; Başkan Seçer ve eşi Meral Seçer’in yanı sıra Mersin Valisi Ali İhsan Su ve eşi Zeliha Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik ve eşi Oya Gedik, Büyükşehir Belediyesi bürokratları, Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Beyazıt Yumuk, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Mersin Şube Başkanı Kemal Cındız, Azerbaycan Askeri Dernekler Başkanı Emin Hasanlı ile şehit aileleri, yakınları ve gaziler katıldı.

“Tarihten günümüze yüce milletimiz hür yaşamış bundan sonra da hür yaşayacaktır”


Mersin Valisi Ali İhsan Su, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bu güzel Mersin akşamında, Mersin’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılında sizlerle beraber olmaktan, bu güzel geceyi paylaşmaktan büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum. Tarihten günümüze yüce milletimiz hiçbir zaman esaret altında kalmamış, karakteri olan bağımsızlık, hürriyet uğruna her şeyini ortaya koyarak tarih boyunca günümüze kadar bağımsız ve hür yaşamış; bundan sonra da bağımsız ve hür yaşayacaktır.”

“Bugün Mersin’imiz için çok önemli, tarihi bir gün”


Başkan Seçer, günün önemine değinerek başladığı konuşmasında, “Bugün Mersin’imiz için çok önemli, tarihi bir gün. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yakmış olduğu bağımsızlık ateşinin finalinin kutlu günüdür. Ulusal kurtuluş mücadelesi 1918 yılında Gazi Mustafa Kemal’in Mersin’i ziyareti ile başlamış bir mücadeledir. Tarihçiler genelde 19 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışıyla bunun başladığını yazarlar ama tarihi yorumlayanlar gerçek başlangıç tarihini 5 Kasım 1918’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Mersin’i ziyareti ve bağımsızlık ateşinin buradan ateşlendiği yönünde belirtirler” ifadelerine yer verdi.

“Birliğimiz, beraberliğimiz, kardeşliğimiz, sevgimiz, saygımız daim olsun”

Mersin’in değerli bir kent olduğu vurgusunu yineleyen Başkan Seçer, şöyle devam etti:

“Biz önemli, değerli ve güzel bir kentte yaşıyoruz. Göçle büyümüş bir kentte yaşıyoruz. Yani Türkiye’nin doğusundan batısına, kuzeyinden Orta Anadolu’suna her bölgeden insanların farklı amaçlarla gelip burada çoluğunun çocuğunun geleceğini aramak, onlara daha iyi bir istikbal kurma amaçlı yerleşmeleri ile büyümüş, gelişmiş, serpilmiş bir kentte yaşıyoruz. Burada bir şeyin altını çizmemiz gerekiyor. Bunu söylememiz gerekiyor. Mersin’de maddiyattan öte bir şey var; maneviyat. Yani insanların inançla, hissederek, kalpten birbirlerini sevmesi, sayması, hoşgörü, birlik ve beraberlik düşünceleri. Mersin’de toplumda bir aksırma olursa Türkiye yatağa düşer. Toplumsal barışın öncelikle Mersin’de tesis edilmesi çok önemlidir. Bakın 400 bin Suriyeliye ev sahipliği yapan bir kentte yaşıyoruz. Buradan yola çıkarak böyle bir kentte, böyle stratejik, önemli bir kentte Belediye Başkanlığımın bu duygularla verdiği sorumluluğu yerine getirme huzuruyla görevimi yaptığımı ifade etmek isterim. Sizlerle gurur duyuyoruz. Bu güzel toprakları sizlerin, şehitlerimizin sayesinde biz de çocuklarımıza miras olarak bırakıyoruz. Bir yönetici olarak sizlere ilişkin ne söylersem, ne kadar güzel şeyler söylersem, ne kadar sevgi, saygı dolu sözler söylesem eminim ki kifayetsiz kalacak. Ez cümle; birliğimiz, beraberliğimiz, kardeşliğimiz, sevgimiz, saygımız daim olsun. 3 Ocak kurtuluş günümüz kutlu olsun.”

ÇBK FIBA Avrupa Kupası'nda son 16 tura yükseldiBaşkan Özyiğit “Sözümüz var kentimize bir Avrupa kupası getireceğiz”

Çukurova Basketbol Kulübü(ÇBK) Mersin Yenişehir Belediyesi kadın basketbol takımı, mücadele ettiği FIBA Avrupa Kupası’nda İspanya ekibi Lointek Gernika’yı 29 sayı farkla yenerek, son 16 turuna yükseldi. Maçı binlerce Mersinliyle salondan izleyen Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, “Yenişehir’e ve Mersin’e sözümüz var kentimize bir Avrupa kupası getireceğiz.” dedi.


Ülkemizi Avrupa’da temsil eden ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi, FIBA Avrupa Kupası play-off ikinci maçında Edip Buran Kapalı Spor Salonu’nda oynanan maçta Lointek Gernika’yı 69-40’lık skorla yendi. Turun ilk maçını İspanya deplasmanında 83-59 kaybeden ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi, ilk maçta yediği 24 sayı farkın ardından Mersin’de taraftarının önünde rakibine 29 sayı fark attı ve son 16 turuna yükselmeyi başardı. Müthiş bir oyun sergileyen Mersin ekibi maç boyunca rakibine büyük bir üstünlük kurdu. Salonu tıklım tıklım dolduran Mersinliler de vuvuzela ve ıslıklarla İspanyol ekibi üzerinde büyük bir baskı sağladı.Karşılaşmayı, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ve Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir salondan izleyerek, takıma destek verdi.

Başkan Özyiğit “Kızlarımız Avrupa’yı sallayacak”Maç sonunda açıklamalarda bulunan Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, “Hafta sonu takımın idmanını izledim. Takım çok inançlıydı ve aslında 50 sayı farkla bu maçı alacaktık. Ama birinci maçta yediğimiz farkı yakalayınca biraz rehavet oldu. Son bölümler zor geçti. Ama yine de 29 sayı farkla kazandık. Dolayısıyla Avrupa’da yolumuza devam edeceğiz. Yenişehir’e ve Mersin’e sözümüz var, kentimize bir Avrupa kupası getireceğiz. Kızlarımız Avrupa’yı sallayacak.” dedi.

Başkan Özyiğit, maçın ardından takım oyuncularıyla bir araya gelerek, Mersinlilere yaşattıkları mutluluk nedeniyle teşekkür ederek, başarılar diledi.


Akkuyu Nükleer Kampında İsyan!

Mersin Gülnar Yanışlı'da yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santralinde çalışan işçilerin kaldığı 7 bin kişilik kampta gece saatlerinde isyan çıktı.-İddialara göre her odanın 4 kişilik kapasitede olduğu konteyner kentte bu sayının aşılıp 6 kişilik yapılmak istenmesi, halihazırda temizlik sorunlarının devam ettiği kampta yaşanan bu olumsuz hadiseler isyana neden oldu. Tuvaletlerde sabunun dahi uzun zamandır olmadığını, yemekhanelerin ve öğünlerde çıkan menülerin içler acısı olduğunu ifade eden işçiler "ekmek parası için eşini çocuğunu ailesini bırakıp buraya gurbete gelen biz işçilerin sesini en çokta siz duyurdunuz ve tüm işçiler size minnettar" ifadelerine yer verdiler.


Başkan Özyiğit: “Yenişehir’de hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek”MERSİN - Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, ekonomik olarak zor günler geçiren vatandaşlar için sosyal destek çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, “Yenişehir büyük bir aile. Yenişehir’de o dayanışma köprüsü en üst seviyede kurulacak ve hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek şiarıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

Mersin Yenişehir Belediye Meclisinin 2022 Yılı Ocak Ayı Olağan Toplantısının 1. Birleşimi Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde, Başkan Abdullah Özyiğit’in başkanlığında yapıldı. Mecliste 29 madde görüşülerek, karara bağlandı. Toplantı, meclis üyesi Serdar Çelik’in istifası nedeniyle boşalan üyeliğe Yenişehir İlçe Seçim Kurulu kararı ile seçilen Destina Albayrak’ın Başkan Abdullah Özyiğit tarafından divana davet edilmesiyle başladı. Türkiye’nin en geç belediye meclis üyelerinden biri olarak görevine başlayan Destina Albayrak’ı tebrik eden Başkan Özyiğit, “Serdar Çelik 2,5 yılı aşkın süre görev yaptı. Kendisine emeklerinden dolayı teşekkür ederiz. Yeni görevinde başarılar diliyorum. Onun yerine Destina Albayrak, Yenişehir Belediye Meclis Üyesi olarak görevine başladı. Destina Albayrak’tan beklentimiz yaştaşlarının hakkını, hukukunu en üst seviyede korumak. Onların penceresinden hayata bakıp burada yaptığımız işlerde gençlere yeteri kadar dokunamamış isek bizleri uyarması, önerge vermesi ve gençlerin sesini burada yükseltmesi. Kendisine başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

“Vaka sayıları arttı”Vatandaşlara Covid-19 salgını konusunda daha duyarlı olmaları çağrısında bulunan Başkan Özyiğit, “Dünyayı kasıp kavuran Covid-19 son günlerde maalesef yine çok hareketlendi. Yeni varyantların etkisi olsa gerek. İnsanların ‘2 tane Sinovac aşı oldum’ deyip 1 yıl önce olduğu aşıyla kendini aşı olmuş gibi hissetmesi ya da onu bahane edip o düşünceyle yeni aşıları olmaması büyük bir sıkıntı. Vaka sayıları yüksek ama can kayıpları genelde bu aksamalardan, ‘aşı olmaya karşıyım’ diyen ya da ‘2 tane aşı olmuştum’ deyip tekrarları yapmayanlar oluyor.” dedi.

“100. yılda Mersin tarihi bir gün yaşadı”

Mersin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılı coşkusunu yaşadıklarını ifade eden Başkan Özyiğit, “Bir asır önce bu topraklardan düşman bayrağını indirip Türk bayrağını göndere çekerek bu topraklarda özgür ve bağımsız bir biçimde demokrasinin kurallarını uyguladığımız bir biçimde yaşamımızı sürdürüyoruz. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimize ve gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz” diye konuştu. Başkan Abdullah Özyiğit, temeli atılan Mersin Metrosu projesiyle ilgili değerlendirmelerde de bulundu. Başkan Özyiğit şunları söyledi: “100. yılda Mersin tarihi bir gün yaşadı ve Mersin çağdaş bir ulaşım aracı olan metronun temelini attı. Bu temel atma törenine katılan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’in katılımı bizim için ayrı bir mutluluk vesilesi oldu. Onlara da teşekkür ediyoruz. Bu süreci sürdüren ve bu temelin atılmasında baş aktör olan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Vahap Seçer’e, bütün belediye meclisi üyelerine ve profesyonel ekibe teşekkürü bir borç biliriz. Umut ederim ki açılışı da hep birlikte yapma mutluluğuna erişiriz. İnşallah o belirlenen sürede tamamlanır ve açılışı da birlikte yaparız. Vatandaşlarımıza buradan şunu söylemek isterim. Tabi ki her nimetin bir külfeti var. Yapım aşamasında belli zahmetlere katlanacağız. Şimdiden uyarıyı yapalım. Yarın kazma işlerinden kaynaklı, orada vatandaşımızın hoşgörü ve sabrına sığınıyoruz.”


“Yenişehir büyük bir aile”

Ekonomik olarak zor günler geçiren vatandaşlar için sosyal destek çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Başkan Özyiğit, “Yeni yıla girerken halkımıza dokunmak istedik. Onların sıkıntılı günlerinde destek olmak istedik. Yüzlerce aileye sosyal yardımlarımızı gerçekleştirdik. Gelen talepler ve sosyal hizmet birimimizin yaptığı tespitler doğrultusunda gıda kolisi, kıyafet çantası, tablet, kırtasiye malzemeleri, akülü ve tekerlekli sandalyeler, engelli puseti, medikal yürüteç, bebek ve hasta beziyle bebek maması gibi malzemelerimizi tek tek vatandaşlarımıza ulaştırdık. Bunların bir bölümüne yılbaşı öncesi ben de katıldım. Gerçekten de o duygulu anları yaşadık. Vatandaşlarımızın içinde bulunduğu sıkıntılı süreci de bizzat gördük. Bu çalışmalarımız devam edecek. Yenişehir büyük bir aile. Yenişehir’de o dayanışma köprüsü en üst seviyede kurulacak ve hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek şiarıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu konuda Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğümüz gerçekten 24 saat esasına göre çalıştılar. Gece uykusuz kaldılar. Sabah o yardımların yerine ulaşması için gece uyumadan çalıştıklarına bizzat şahidim” ifadelerini kullandı.


2021-2022 eğitim yardımlarının ilk ödemesi 15 Ocak’ta

Başkan Özyiğit konuşmasında Mersin Yenişehir Belediyesinin üniversite öğrencilerine sağladığı eğitim yardımıyla ilgili bilgi de verdi. 2020-2021 eğitim yılının uzaktan eğitim sistemiyle yapıldığını, bu nedenle geçen yıla ait destekler için okulların yüz yüze eğitime başlamasını beklediklerini kaydeden Başkan Özyiğit, “ O destekleri 31 Aralık itibariyle hesaplarına yatırdık. İyi günlerde harcamaları dileğinde bulunuyoruz. 15 Ocak’a kadar da 2021-2022 döneminde 4 yıllık okullara kayıt yaptıran çocuklarımıza, gençlerimize 750 TL, Nisan ayında da bir 750 TL eğitim yardımı yatacak” dedi.


“Yenişehir Halk Kart ile yerel esnaftan alışveriş yapılmasını önceliyoruz”

Yenişehir Halk Kart’ın Aralık ayı tutarlarının da hesaplara yattığını hatırlatan Başkan Özyiğit, “Şu ana kadar Yenişehir Halk Kart’a yatan bedel 2 milyon TL. Bu 2 milyon TL ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştı ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız bu kartla sadece yerel esnaftan alışveriş yapabiliyor. Zincir marketlere bir alan açmadık. Yenişehir’in bütçesinden artan bu bedel Yenişehir’de iş yapan esnafımızdan alışveriş yapılmasını önceliyoruz.” diye konuştu.

“En zor zamanlarda hemşehrilerimizin yanındayız”

25 yıldır kapısı kapanmayan Yenişehir Belediyesi Aşevinin yaşlı ve engellilerin evlerine sıcak yemek ulaştırdığını, vatandaşların kullanmadıkları eşyalarını ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırabilecekleri bir dayanışma ağı kurduklarını da kaydeden Başkan Özyiğit, “En zor zamanlarda hemşehrilerimizin yanında olmaya gayret ediyoruz. Bu dayanışmayla en güzel günlere ulaşmayı diliyoruz” dedi.

Toplantıda 2022 yılında görev yapacak Meclis Denetim Komisyonu üyeliklerine Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) grubu adına Hasan Togay, Aziz Vural, Güney Nihat Gedik, Hacı Bayram Battı ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) grubu adına Fuat Akbaş seçildi.

Yenişehir Belediye Meclisinin 2022 Yılı Ocak Ayı Olağan Toplantısının İkinci Birleşimi, 7 Ocak Cuma günü (yarın) saat 14.00’te Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde yapılacak.


Akdeniz Belediyesi’nin Hayata Kattığı Örnek Projesi Takdir TopluyorMERSİN - Akdeniz Belediyesi’nin, 2020 yılı başında Mersin’de ilk kez hayata kattığı ve vatandaşların büyük takdirini toplayan örnek sosyal projelerden olan “Hoş Geldin Projesi”, ilk günkü ilgi ve beğeni altında devam ediyor.

Ses getiren proje sayesinde 2 yıl içinde Akdeniz ilçesinde ulaşılan aile sayısı 4 bin 500’ü aştı. Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak’ın, ‘Gönül Belediyeciliği’ ilkesiyle 2020 yılı başında bir ilke imza atarak hayata kattığı “Hoş Geldin Bebek” projesi kapsamında, aradan geçen 2 yıl içinde 4 bin 500’den fazla bebeğe ulaşıldı. Dünyaya gözlerini yeni açan bebekleri için anne-babaları tebrik etmek amacıyla ziyaretlerine devam eden Başkan Gültak, bebek ve annenin ihtiyaçlarının bulunduğu çantaları hediye ediyor. Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri de yeni doğan bebekleri ve ebeveynleri ziyaret ederek içinde onlarca çeşit ürünün bulunduğu çantayı ailelere ulaştırıyor. Hediye edilen çantada, biberondan emziğe, çeşitli mamalara ve bebek bezine kadar bir bebeğin ve annenin ihtiyacını duyduğu pek çok ürün bulunurken, aileler de proje nedeniyle memnuniyet ve teşekkürlerini dile getirdi. “Ziyaret ettiğimiz ilk bebeklerimiz 2 yaşını doldurdu Mersin’de bir ilk olan ve 2020 yılı başında başlatılan projeye büyük önem verdiklerinin altını çizen Başkan Gültak; “Mersin’de bu güzel ve örnek projeyi başlatan ilk belediye olmaktan dolayı gururlu ve sevinçliyiz. Nitekim projeyi ilk başlattığımızda ziyaret ettiğimiz bebeklerimiz bugün 2 yaşını doldurdu. Sevimli bebeklerimize ve anne-babalarına; yeni yılda sağlıklı, mutlu ve huzur dolu bir ömür ve gelecek diliyorum. Hoş Geldin Bebek projemiz ile bu güzel günlerinde anne ve babaların sevincini, heyecan ve mutluluğunu paylaşıyoruz. En mutlu günlerinde insanımızın yanında olmaya devam edeceğiz” dedi. “Annelerin yükünü bir nebze hafifletiyoruz” Mersinhaber sitesindeki habere göre, “Özellikle ilk kez anne olan kadınlara bu desteğin verilmesini önemsiyor, onların yükünü bir nebze de olsa hafifletiyoruz” diyen Başkan Gültak; “Çünkü bebek bakımı gerçekten çok meşakkatli ve fedakârlık isteyen bir süreçtir. Ailelerimize verdiğimiz bu hizmet ile bebeğin aşı takviminin takibi, sağlığıyla ilgili sorunların erken teşhisi ve böylece tedavinin başarılı olması da sağlanmış oluyor. Akdeniz sınırları içerisinde yaşayan ailelerimizin mutluluğu mutluluğumuz, sevinci sevincimizdir. Toplumun en önemli çekirdek birimi ailelerimize her türlü desteğimiz devam edecek” ifadelerini kullandı.

16 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör