top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Mersin'den "beşibiryerde" haberler6 bin çocuk Yenişehir Belediyesinin uluslararası bilim festivalinde buluştuMersin Yenişehir Belediyesinin düzenlediği Sürdürülebilir Çevre ve İklim Değişikliği Uluslararası Bilim Festivalinin açılışı yapıldı. Çocuklar başta olmak üzere tüm vatandaşların ilgisini bilime yöneltmek ve temiz çevre konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla gerçekleştirilen festivalde 6 bin çocuk bilim gösterilerinde buluştu. Açılışta çocuklara seslenen Başkan Özyiğit, “Sizlere güvenim ve inancım sonsuz. Eminim ki ülkemizin kurucusu Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan ayrılmayacak ve çok güzel işler başaracaksınız.” dedi.


Sürdürülebilir enerji politikalarını destekleyen İklim ve Enerji İçin Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi’ni geçtiğimiz yıl imzalayan Mersin Yenişehir Belediyesi, Avrupa Komisyonunun Avrupa Araştırmacılar Gecesi etkinliği için yayımladığı çağrıya Sürdürülebilir Çevre ve İklim Değişikliği Uluslararası Bilim Festivali projesi ile katıldı. Proje, Avrupa Komisyonu tarafından kabul edildi ve Avrupa Komisyonunun resmi sitesinde yer almaya hak kazandı.


Başkan Abdullah Özyiğit bilim gösterisinde deney yaptıYenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, bilim gösterileri ve onlinebilim atölyelerinin yapıldığı festivalin açılışını çocuklarla birlikte gerçekleştirdi. Başkan Özyiğit, bilimin renkli, eğlenceli ve heyecan dolu yanının görsel şovlarla sunulduğu bilim gösterisine katılarak, bilimi seven çocuklar için deney yaptı. Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen festivalin açılış törenine; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanvekili Gülcan Kış, Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Necmettin Dinç, CHP Yenişehir İlçe Başkanı Tayar Tahiroğlu, İYİ Parti Yenişehir İlçe Başkanı Kahraman Turgutkaya, Toroslar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof Dr. Adnan Mazmanoğlu, belediye meclis üyeleri, oda ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar, proje paydaşları, öğretmenler ile öğrenciler katıldı.


Başkan Özyiğit “Çocuklarımıza bırakacağımız en büyük miras güzel ve sağlıklı bir yaşam alanıdır”


Festivalin açılış konuşmasını yapan Başkan Abdullah Özyiğit, “Göreve geldiğimiz günden bu yana canlı yaşamını ve ekolojik dengeyi her şeyin üzerinde tutan bir anlayışla çalışıyoruz. Çünkü biliyoruz ki çocuklarımıza bırakacağımız en büyük miras güzel ve sağlıklı bir yaşam alanıdır. İçerisinde bulunduğumuz pandemi süreci ile bugün çok daha iyi anlıyoruz ki temiz hava, sağlıklı gıda ve yeşil doğa gelecekte en çok ihtiyaç duyacağımız şeyler olacak. İşte bu farkındalık ve sorumlulukla; yaklaşık bir yıl önce tam da bu merkezimizde Yenişehir Belediyesi olarak sürdürülebilir enerji politikalarını destekleyen İklim ve Enerji için Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi’ni imzaladık. Türkiye’de sözleşmeye imza atan 23 belediye arasına girerken Mersin’de ise ilk belediye olduk. Ayrıca Başkanlar Sözleşmesi’nin 2020- 2030 dönemi kriterlerine uyacağını taahhüt eden ilk belediye de olduk. Sözleşme ile 2030 yılına kadar bölgemizde karbondioksit ve diğer sera gazı emisyonlarını en az %40 oranında azaltma ve yenilenebilir enerji kaynaklarının daha fazla kullanılmasını sağlama sözünü verdik. İklim değişikliği konusunda farkındalık oluşturmak, toplumu bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacıyla projeler geliştireceğimizi de taahhüt etmiştik.”diye konuştu.


“Gelecekte toplum yararı için çalışan çok kıymetli birer bilim insanı olacaksınız.”Bu festivalin çocuklar için belki de dönüm noktası olacağını vurgulayan Başkan Özyiğit, “Bu festival ile yüz yüze eğlendirici ve eğitici bilim gösterileri ve online atölye çalışmaları düzenliyoruz.

Bireylerde bilimsel ve ekolojik farkındalık oluşturmak ve toplumun ilgisini bilime yöneltmek amacıyla gerçekleştirdiğimiz bilim gösterileri ile bilimin renkli, eğlenceli ve heyecan dolu yanını görsel şovlarla sunuyoruz. Bu festival siz katılımcı çocuklarımız ve gençlerimiz için belki de bir dönüm noktası olacak. Ve gelecekte toplum yararı için çalışan çok kıymetli birer bilim insanı olacaksınız. Tabi ki doğayı koruyan ve canlı yaşamını her şeyin üstünde tutan duyarlı bireyler.”şeklinde konuştu.


Başkan Özyiğit, Türkan Saylan’ı, Aziz Sancar’ı, Gazi Yaşargil’i ve Uğur Şahin ile Özlem Türeci’yi örnek gösterdi


Çocuklara seslenerek,“Sizlere güvenim ve inancım sonsuz.”ifadelerini kullanan Başkan Abdullah Özyiğit, “Eminim ki ülkemizin kurucusu Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan ayrılmayacak ve çok güzel işler başaracaksınız. Tıpkı adını tüm dünyaya duyuran Uluslararası Gandhi Ödüllü Dr. Türkan Saylan gibi, ‘Atatürk ve Cumhuriyet’in bilimsel devrimlerine çok şey borçluyum.’ diyen Nobel Ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar gibi, Yüzyılın Beyin Cerrahı ve Dünya Tıp tarihine geçen 50 hekimden biri olma unvanını kazanan Prof. Dr. Gazi Yaşargil gibi, COVİD-19 aşısını bulan Uğur Şahin ve Özlem Türeci gibi sizler de çok büyük işler başaracaksınız.” dedi. Bugün olduğu gibi yarın da çocukların yanınızda olmaya devam edeceklerini kaydeden Başkan Özyiğit, “Bu yolda bizim de görev ve sorumluluğumuz size destek olmak ve elinizden tutmak.” İfadelerini kullandı. Başkan Abdullah Özyiğit, son olarak festivale katkı sunan tüm kurumlara ve organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Avusturya, Portekiz, Polonya ve Romanya ile işbirliği yapılan projede bu ülkelerin oluşturduğu konsorsiyumlarla 21 faklı kurum, ulusal boyutta ise 12 proje ortağıyla 7 farklı coğrafi bölgeden 59 kurum yer alıyor.

Vatandaşlar arge.yenisehir.bel.tr adresindeonline olarak yapılacak bilim atölyelerine de zoom üzerinden katılabilecek.


Yenişehir’de yapı kullanma izni olmayan binalara mühür uyarısıMersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, yapı kullanma izni bulunmayan binaların tehlike arz ettiğini ve vatandaşların can ve mal güvenlikleri nedeniyle bu konutları satın almamaları gerektiğini söyledi. Mağduriyetleri önlemek amacıyla yapı kullanma izni olmayan konutları mühürleyeceklerini vurgulayan Başkan Özyiğit, “Hemşehrilerimizin can ve mal güvenliğini korumak bizim öncelikli sorumluluğumuz” dedi.

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit Yenişehir’de konut ve ticari alanlarının gelişmekte olduğunu ifade etti ve inşaat ruhsatı alarak tamamlanan ancak kullanma izni bulunmayan binaların hukuki ve teknik açıdan tamamlanmamış sayıldığına dikkat çekti. Başkan Özyiğit, kullanma izni olmayan binaların hukuki ve teknik açıdan inşaat olarak değerlendirildiğini ve vatandaşların can güvenliğini riske attığını belirtti.

Yapı kullanma izni olmayan binalarda yasa gereği bağımsız bölüm aboneliği yapılarak binalara su, elektrik ve doğalgaz bağlanamıyor. Ayrıca izni bulunmayan binaların çoğunda “şantiye elektriği ve suyu” kullanılıyor. Bu durum elektrikli ev aletlerinde arızalara sebep olurken, yangın gibi kötü sonuçlara da yol açabiliyor.

İzni olmayan yapılara altyapı hizmeti yok

3194 Sayılı İmar Kanunu’nun 31. Maddesi’nde konuyla ilgili olarak “İnşaatın bitme günü, kullanma izninin verildiği tarihtir. Kullanma izni verilmeyen ve alınmayan yapılarda izin alınıncaya kadar elektrik, su ve kanalizasyon hizmetlerinden ve tesislerinden faydalandırılamazlar. Ancak kullanma izni alan bağımsız bölümler bu hizmetten istifade ettirilirler.” hükmü bulunuyor.

Yapı kullanma izin belgesi nasıl alınır?

Müracaat üzerine yapının ruhsat ve eklerine uygun olduğu ve kullanılmasında fen ve sağlık bakımından sakınca görülmediğinin tespiti ve evrakların tamamlanmasıyla yapı kullanma izni düzenlenir. Vatandaşlar yenisehir.bel.tr adresini de ziyaret ederek detaylı bilgi alabilecek.


Mersin’de FETÖ Operasyonu! Çok Sayıda Gözaltı VarYakalanan zanlılardan 6’sı serbest bırakıldı 3’ü tutuklandı. Firari durumdaki şüphelilerin yakalanması için başlatılan çalışmalar ise devam ediyor. -Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Mersin Kaçakçılık ve Organize Şube Müdürlüğünce FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün eylem ve faaliyetlerinin deşifresine yönelik çalışma gerçekleştirildi. Yapılan araştırmalar sonrası örgütün gizli haberleşme programı Bylock kullanıcı kaydı bulunan, mahrem yapılanma içerisinde faaliyet yürüttüğü tespit edilen ayrıca örgüt içerisinde evlendirme- İzdivaç mesulü olan ve örgütsel faaliyetlere katıldığı anlaşılan şahıslara yönelik 21 Eylül günü Mersin merkezli 3 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyon neticesinde 9 şahıs yakalanarak gözaltına alındı. Şüphelilerden 6’sı adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken 3 şüpheli tutukladı. Firari 2 şahısın yakalanması için çalışmalara devam edildiği bildirildi.

Kaynak:www.mersinhaber.com


Mersinli Genç Futbolcu Emre Demir Kayserispor’dan Barcelona’ya Transfer Oldu!
Peki Emre Demir Kimdir? Boyu ve Kilosu Kaç? Oynadığı Mevki Neresi? İşte Merak Edilen Soruların Yanıtları…

Barcelona B, Kayserispor'da top koşturan Mersinli Emre Demir'i 2 milyon Euro bonservis bedeli + bonuslar karşılığında transfer etti. -2027'ye kadar anlaşmaya varılan oyuncu mevcut sezonu Türk ekibinde geçirecek. 17 yaşındaki oyuncunun serbest kalma bedeli 400 milyon Euro olarak belirlendi. Daha önce de Barcelona altyapısında denenen Emre Demir, PSG altyapısında eğitim almıştı. Emre Demir Kimdir? Genç yetenek, 15 Ocak 2004 yılında Mersin’de doğdu. Henüz 8 yaşındayken Kuvayı Milliye Spor’da top koşturmaya başlayan Emre’nin yeteneği kısa sürede keşfedildi. 2012 yılında babasına iş garantisi ve dayalı döşeli bir ev karşılığında Kayserispor’a transfer olan oyuncu; U14 Takımı'nda 49 maçta 49 gol, U15 Takımı'nda 3 maç 5 gol, U16 Takımı'nda 30 maç 10 gol, U17 Takımı'nda ise 7 maçta 3 gol attı. 2019 yılı Ocak ayına gelindiğinde Emre Demir, Kayserispor A kadrosuna dahil oldu. 2019/2020 sezonunun 11. haftasında Kayserispor'un Gençlerbirliği'ne 2-1 yenildiği maçın 68. dakikasında oyuna giren Emre oyuna girdikten 3 dakika sonra 71'de golünü attı. Henüz 15 yaşındayken attığı bu golle Süper Lig tarihinde gol atan en genç futbolcu ünvanını alan genç yetenek aynı sezonda 13 resmi maçta 1 gol, 2020/2021'de ise 16 resmi maçta 2 gol, 1 asistle adından söz ettirdi. Emre Demir’in Boyu ve Kilosu Kaç? Emre Demir, 1.75 boyunda ve 67 kg ağırlığında. Sol ayağını çok iyi kullanan futbolcu bir röportajında yakın çevresinin kendisini ‘Messi’ olarak çağırdığını söylemişti. Esasen merkez orta saha mevkiinde oynayan genç oyuncu, sağ ve sol kanatta da görev alabiliyor.

Kaynak:www.mersinhaber.com


Çevre Koruma Ekipleri Kenti Haşerelere ve Virüslere Karşı KoruyorMersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi ilaçlama ve dezenfeksiyon ekipleri, salgının Türkiye’de görülmeye başladığı 2020 yılının Mart ayından bu yana 18 ayda toplam 78 bin 200 kez dezenfeksiyon uygulaması yaptı.

MERSİN Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi, Mersin genelinde yürüttüğü başarılı ilaçlama ve dezenfeksiyon hizmetleri ile kenti hem haşerelerden hem de hastalığa neden olabilecek bakteri ve virüslerden koruyor. Mersin’de haşere ile etkin mücadele Haşeresiz bir Mersin için ilaçlama alanında yürütülen titiz çalışmalarla vatandaşların her mevsimi rahat geçirmesi için aralıksız çalışan ekipler, merkezle birlikte 13 ilçede rutin bir şekilde dere ve dere yatağı, rögar, kanalizasyonlar, su birikintileri, apartman bodrum katları, su kanalları gibi alanlarda haşere ile mücadele ediyor. Mevsim geçişleri ve değişen sıcaklıklara bağlı olarak ortaya çıkan sivrisinek, karasinek, larva, uçkun, mucuk, yakağan, çayır sineği gibi haşere ve hamam böceği gibi canlı türlerine ve üremelere karşı sürekli mücadele halinde olan ekipler, 2020 yılının Mart ayından bu yana 18 ayda toplam 1 milyon 912 bin 220 kez ilaçlama çalışması gerçekleştirdi. 18 ayda 78 bin 200 kez dezenfeksiyon uygulaması yapıldı Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı dezenfeksiyon ekibi, salgının Türkiye’de görüldüğü 2020 yılının Mart ayından bu yana büyük bir özveri ile yürüttüğü dezenfeksiyon çalışmaları ile kenti virüs ve bakterilere karşı koruyor. Ekipler, 18 ay boyunca her gün yüzlerce kişinin kullandığı yaya üst geçitlerini, ATM’leri, otobüs duraklarını, çocuk oyun alanlarını, parklar ve spor alanlarını halk sağlığını korumak amacıyla titizlikle dezenfekte ediyor. Kent genelinde 126 araç, 92 adet ULV, 37 adet holder, 40 adet atomizer ve 14 adet mistblower gibi teknik ekipmanlar ile gerekli ilaçlama ve dezenfeksiyon işlemlerini gece-gündüz yapan ekipler, 18 ayda 78 bin 220 kez dezenfeksiyon uygulaması gerçekleştirdi.

Kaynak:www.mersinhaber.com

17 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page