top of page
  • HaberciGazete

Mersin'den "beşibiryerde" haberler

Güncelleme tarihi: 26 Oca 2022Yenişehir Belediyesi sağlıklı yaşama dikkat çektiMersin Yenişehir Belediyesi, her yıl Eylül ayında kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası’nda sağlıklı hareketliliğe dikkat çekmek amacıyla birbirinden renkli ve hareketli etkinlikler düzenledi.

Yenişehir Belediyesi, Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde yetişkinler için yoga ve plates, çocuklar için ise jimnastik etkinliği düzenledi. Marina AVM önünde gerçekleştirilen dans gösterileriyle de sahilde renkli görüntüler yaşandı. Birbirinden renkli dans figürlerinin sahnelendiği etkinlikte, sahilde gezintiye çıkan vatandaşlar da danslara eşlik etti.

Bu yıl ‘Sürdürülebilir Ulaşım: Sağlıklı ve Güvenli Hareketlilik’ teması kapsamında düzenlenen Avrupa Hareketlilik Haftasında ayrıca Mersin Bisiklet Derneği (MERBİSDER ) üyeleriyle birlikte bisiklet turu da düzenlendi. MERBİSDER üyeleri etkinlikte kent içinde bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması ve güvenli bisiklet kullanımına dair mesajlar verdi.


Mersin Büyükşehir, Limonlu Sahili’nde Petrol Atıklarını TemizlediMersin Büyükşehir Belediyesi, Erdemli’de de görülmeye başlanan petrol atıklarına karşı Limonlu Sahili’nde temizlik çalışması yürüttü.

Suriye’de bulunan bir termik santralden 24 Ağustos’ta denize sızan petrol, Mersin’de önce Tarsus, şimdi de Erdemli sahillerini etkiledi. Büyükşehir, petrol atıklarına karşı denetimlerini ve temizlik çalışmalarını artırdı. Mersin Büyükşehir Belediyesi, Suriye’de bulunan bir termik santralden 24 Ağustos’ta denize sızarak Mersin’de önce Tarsus, şimdi de Erdemli ilçesinde görülen petrol atıklarıyla mücadelesini sürdürüyor. Limonlu Sahili’nde temizlik çalışmaları yürüten ekipler, denetim ve temizlik çalışmalarına devam ediyor. Atıklar Mersin’in önce doğusunda şimdi de batısında görüldü 24 Ağustos’ta Suriye’de bulunan bir termik santralden denize sızan ve 15 bin ton olduğu bildirilen petrol, Doğu Akdeniz sahillerinde etkisini göstermeye devam ediyor. Türkiye’de ilk olarak Hatay Samandağ ve Adana Karataş sahillerinin yanı sıra Mersin’in doğusunda bulunan Tarsus sahillerine vuran petrol atıkları, şimdi de kentin batısında yer alan Erdemli sahillerini etkiledi. Erdemli’de Limonlu Sahili’nde görülen petrol atıklarına karşı Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi harekete geçti. Muhtarlık İşleri Dairesi koordinesinde Park ve Bahçeler Dairesi personeli tarafından yürütülen temizlik çalışmasıyla kıyıya vuran petrol atıkları temizlendi. “Denetimlerimizi sürdürürken petrol atığına rastladık” Mersin Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanı Zeki Aksoy, Erdemli’de yürütülen çalışmayla ilgili bilgiler vererek, “Şu an Limonlu sahilindeyiz. Her türlü kirlilik konusunda rutin denetimlerimizi sürdürürken petrol atığına rastladık. Maalesef bu petrol atıkları kıyılarımıza kadar geliyor. Biz de bu konuda sürekli alarm halindeyiz. İlk tespitimiz Limonlu Sahili’ndeydi. Kocahasanlı yönüne doğru temizliğe devam ediyoruz” dedi. “Silifke sahilimizi de kontrol altında tutuyoruz” Büyükşehir Belediyesi Sahil Denetim ve Tatil Yerleri Şube Müdürü Resul Özpınar ise Erdemli’de görülen petrol atıklarıyla ilgili durumu değerlendirerek, “Burada da atık söz konusu ama çok yoğun bir durum yok. İnsanlarımızın denize girmesini etkileyecek bir yapıya sahip değil. Şu anda vatandaşlarımız denize girebiliyor. Aynı zamanda Silifke sahilimizi de kontrol altında tutuyoruz. Şu anda orada atıkla ilgili herhangi bir durum söz konusu değil. Burada tek tük petrol atıklarına rastlandı. Bunların temizliği personellerimiz tarafından yapıldı ve yapılmaya devam ediyor” diye konuştu. Kaynak: www.mersinhaber.com


Yenişehir Belediyesi ISO 9001 Belgesi için çalışmalarına başladıMersin Yenişehir Belediyesi, hizmet kalitesini arttırmak ve Yenişehirlilere daha iyi hizmet vermek amacıyla kalite yönetim sistemi uygulamaları ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi almak için çalışmalarına başladı. Uluslararası gözetim ve denetim şirketi Bureau Veritas temsilcileri tarafından belediye başkan yardımcılarına ve müdürlere Kalite Yönetim Sistemi Gereklilikleri Bilgilendirme Eğitimi verildi.

Yenişehirliler için hizmette toplam kalite yolculuğuna başlayan Mersin Yenişehir Belediyesi, Uluslararası Standardizasyon Teşkilatı (ISO) 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi almak için harekete geçti. Hizmette verimliliğin arttırılması, şikâyetlerin ve hataların azaltılması ile vatandaş ve çalışan memnuniyetinin sağlanması gibi birçok konuda fayda sağlayacak ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi ile Yenişehir Belediyesi hizmet kalitesinde yeni bir sayfa açacak.Bureau Veritas Başdenetçisi Egemen Belet tarafından Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde belediye başkan yardımcılarına ve müdürlere kalite yönetim ilkeleri, ISO 9001 standardı, yararları ve getirdiği değişiklikler ve ISO 9001 standardının temel maddeleri hakkında bilgiler verildi. Uluslararası geçerliliğe sahip olan ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi’ni almak için eğitimlerle ilk adımını atan Yenişehir Belediyesi, belge almaya hak kazanmak için çalışmalarını sürdürecek.


Mersin’in Tarsus İlçesinde İlçe Belediyesinin Yapımına Başladığı Yol Yarım BırakıldıYarım yolun yapıldığı mahallede yaşayanlar bu duruma şaştı kaldı. 2021-09-27 18:15:18 -Garip olay ilçeye bağlı 82 Evler Mahallesi 3113 sokakta yaşandı. İddiaya göre geçtiğimiz günlerde Tarsus Belediyesi tarafından yapımına başlanan sokağın asfaltının yarısı döküldü. Mahalleli yolun diğer yarısının da asfaltlanmasını beklerken günlerdir belediyeden kimsenin gelip gitmemesi tepkilere neden oldu. 3113 sokakta yaşayan vatandaşlar, "Yolumuz yapılıyor diye sevinirken, Tarsus Belediyesi’nin tamamlamayı unuttuğu "yolcuk" 25 gündür böyle bekliyor. Lütfen sesimizi duyurun" ifadeleriyle yolun tamamlanmasını istedi.


Yenişehir Halk Masası 52 bin 525 talebi sonuçlandırdıMersin Yenişehir Belediyesi tarafından vatandaşların talep, öneri ve şikâyetlerine kısa sürede cevap vermek amacıyla kurulan Yenişehir Halk Masası, 2 yılda 54 bin 183 talep aldı. Tüm talepleri kayıt altına alan Yenişehir Halk Masası 52bin 525 talebi sonuçlandırdı. Bin 658 talep için ise süreç davam ediyor.

Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’in göreve geldikten kısa süre sonra vatandaşların sorun ve önerilerine daha hızlı cevap verebilmek adına kurduğu Yenişehir Halk Masası, hizmette fark yaratmaya devam ediyor.Çözüm aradığın an başlıyor!

Yenişehir Halk Masası; 444 33 54 telefon numaralı çağrı hattı, yüz yüze görüşme, Whatsapp hattı, e-posta ve sosyal medya aracılığıyla gelen talep, şikâyet ve önerileri tek tek kayıt altına alıyor. Hizmet talep eden veya aldığı hizmet ile alakalı sorun yaşadığını düşünen vatandaşların talepleri, Yenişehir Halk Masası tarafından hızlı bir şekilde değerlendirilerek belediyedeki yetkili birimlere veya ilgili kurumlara anında iletiliyor. Takibi yapılan talepler çözüme kavuşturulduktan sonra vatandaşa geri dönüş yapılarak bilgi de veriliyor.Sadece çağrı ve danışma merkezi değil aynı zamanda çözüm merkezi

20 Eylül 2019 tarihinden bu yana halkın taleplerine yanıt veren Yenişehir Halk Masası, aldığı talepleri yüzde 97 oranında çözüme kavuşturdu. Ancak yüzde yüz hedefiyle çalışan Yenişehir Halk Masası, tüm isteklerin yerine gelmesi amacıyla çalışmalarını yoğun olarak sürdürüyor. Yenişehir Halk Masası personelleri belediyeye işlem yapmak için gelen vatandaşlara da yardımcı olarak vatandaşların işlemlerini kısa sürede yapmalarını sağlıyor.Yenişehir Halk Masası sadece çağrı ve danışma merkezi olarak değil aynı zamanda çözüm merkezi olarak da hizmet üretiyor.Sokağa çıkma kısıtlamalarında 7/24 hizmet verdi

Yenişehir Halk Masası, korona virüs nedeniyle getirilen sokağa çıkma kısıtlamalarında 7 gün 24 saat esasına dayalı olarak hizmet verdi. Yenişehir Belediyesi, özellikle pandeminin en yoğun olduğu dönemde gelen tüm taleplere cevap vererek, vatandaşların yanında oldu.

Not: Yenişehir Belediyesi haberleri için belediyenin basın birimine teşekkür ederiz-BRT Yayın grubu

15 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page