• HaberciGazete

Mersin Kanatlarımızın Altında haberleri...


Yenişehir Belediyesinin yurt dışında eğitim projesine başvurular başladıMersin Yenişehir Belediyesinin, kardeş belediyesi Almanya Neustadt an der Weinstrasse Belediyesi işbirliği ile hayata geçirdiği “Yenişehir Gençlere İstihdam için Avrupa’da Eğitim Fırsatları Sunuyor” projesine başvurular başladı.

Yenişehirli gençlere Almanya’da eğitim ve iş imkânı sağlayacak proje ile her yıl 18-30 yaş arasındaki iki genç Almanya’nın Neustadt kentine giderek 3 yıl fizyoterapi eğitimi alacak ve orada çalışma fırsatı yakalayacak. Proje başvuruları “arge.yenisehir.bel.tr” web sitesi üzerinden online olarak alınacak ve 13 Temmuz’da sona erecek. Geçtiğimiz günlerde Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Almanya Neustadt an der Weinstrasse Belediye Başkanı Marc Weıgel ve Diakonissen-Stiftungs-Krankenhaus Speyer Sağlık ve Sosyal Eğitim Merkezi Fizyoterapi Okulu Müdürü Jonas Sewıng arasında işbirliği anlaşması imzalanmıştı.


Başvuru takvimi yayımlandı

“Yenişehir Gençlere İstihdam için Avrupa’da Eğitim Fırsatları Sunuyor” projesinin başvuru takvimi de yayımlandı. Ön başvurusu kabul edilen adayların ilanı 14 Temmuz 2021 tarihinde yapılacak. 13 Temmuz Salı günü Yenişehir Belediyesi Akademi’de yapılacak ve çoktan seçmeli 60 sorudan oluşacak birinci aşama Almanca dil sınavının sonuçları ise 26 Temmuz Pazartesi günü açıklanacak. 28-29 Temmuz tarihlerinde Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde birinci aşama dil sınavını geçen adaylar için Almanca konuşma, yazma ve anlama seviyelerinin ölçüleceği ikinci aşama Almanca sınavı yapılacak. Dil sınavlarını başarıyla tamamlayan adaylar 30 Haziran Cuma günü Yenişehir Belediyesi Akademi’de Psikolojik Değerlendirme Testine tabi tutulacak. 9 Ağustos Pazartesi günü ise mülakata katılmaya hak kazanan adaylar açıklanacak. Mülakatlar ise 11-12 Ağustos tarihlerinde Yenişehir Belediyesi Akademi’de yapılacak. Almanya’da fizyoterapi eğitimi almaya hak kazanan iki kişi 20 Ağustos Cuma günü açıklanacak. Adaylar başvuruları ile ilgili tüm süreçleri “arge.yenisehir.bel.tr” web sitesi üzerinden takip edebilecek.

Kimler başvurabilir:

1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar.

2. İlanın yayımlandığı tarih itibari ile Yenişehir İlçesi sınırları içerisinde ikamet edenler.

a. İlan yayım tarihinden sonra ikametini Yenişehir İlçesine taşıyanların başvuruları kabul edilmeyecektir.

b. Fiili olarak Yenişehir ilçe sınırları içerisinde ikamet etmesine karşın resmi belgelerde bu ilçede ikamet etmediği anlaşılan kişilerin başvuruları kabul edilmeyecektir.

3. İlan yayın tarihi itibari ile 18 yaşını doldurmuş olanlar.

4. İlan yayın tarihi itibari ile 30 yaşını doldurmamış olanlar.

5. En az lise veya dengi okul mezunu olanlar. (Mezuniyet belgelerini sisteme yüklemeleri istenecektir.)

6. Yurtdışına çıkmalarına ve uzun süreli orada kalmalarına mani bir durumu olmayanlar.

7. Başvuru sahibi erkek adayların askerlik durumları için:

a. Askerliğini yapmış olmak, (Terhis belgesini sisteme yüklemesi beklenmektedir.)

b. Askerlikten muaf olmak, (Durumunu ispatlayacak belgeyi sisteme yüklemesi beklenmektedir.)

c. Askerliğini en az 3 yıl süre ile tecil ettirmiş olmak, (Durumunu ispatlayacak belgeyi sisteme yüklemesi beklenmektedir.)


Başvuru yeri, şekli ve yöntemi:

1. Başvurular http://arge.yenisehir.bel.tr/ internet sitesinde bulunan başvuru formu üzerinden 21.06.2021 – 13.07.2021 tarihleri arasında yapılacaktır.

a. Başvuru TC kimlik numarası ile doğum tarihi ve cep telefonu bilgileri ile yapılacaktır. Cep telefonuna gelen güvenlik kodunun sisteme yüklenmesinden sonra başvuruda diğer aşamalara geçilebilecektir.

b. Ad, Soyad, Cinsiyet, Adres, Yaş, Doğum Tarihi, Yenişehir İlçesinde İkamet Durumu vb. bilgileri sistem otomatik olarak getirecektir. (Başvuru koşullarını karşılamayan bilgi olması durumunda başvuru formu açılmayacaktır.)

2. Başvurular online gerçekleştirilecek olup başvuru sırasında talep edilen her evrak sisteme yüklenecektir.

3. Başvuru sırasında adayların sisteme yüklemesi gereken evraklar:

a. Mezuniyet belgesi (Tercihen mezun olunan son okula ait diploma veya diploma yerine geçebilecek belge.) (Zorunlu)

b. Adli sicil kaydı belgesi (E-devlet üzerinden alınan belgeler de kabul edilecektir.) (Zorunlu)

c. Erkek adaylar için askerlik durum belgesi (Kadın adaylar için gerekli değil)

d. Özgeçmiş (Zorunlu)

e. Motivasyon mektubu (Zorunlu)

f. Dil belgesi (Zorunlu değil)


Yenişehir Belediyesi BETEM’de sona doğruMersin Yenişehir Belediyesi Özel Ömer Faruk İlbilgen Beceri Temelli Eğitim Merkezi(BETEM)’nde sona gelindi. Yeşil bina olarak nitelendirilen LEED Sertifikalı olan yapılan BETEM, Yenişehir Belediyesi tarafından Türkiye’de ilk kez hayata geçirilen Erken Çocukluk Eğitimi Projesi’nin devamı niteliği taşıyor.Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Fuat Morel Mahallesinde yapımına devam edilen ve yeni eğitim-öğretim döneminde hizmete açılacak olan Yenişehir Belediyesi Özel Ömer Faruk İlbilgen Beceri Temelli Eğitim Merkezi’nde incelemelerde bulundu. 36 ayı tamamlamış olan çocukların okul öncesi beceri temelli eğitim alabileceği merkezde Marmara Üniversitesi ile işbirliği yapılacak. Oluşturulacak atölyelerle her çocuk için tam zamanlı bireysel ve zenginleştirilmiş eğitimler verilecek.


Başkan Özyiğit, “Çocukların beceri temellerini ortaya çıkaracağız.”

Çocukları 36 aydan-72 aya kadarki süreçte doğru yönlendirerek, beceri temellerini ortaya çıkaracaklarını ifade eden Başkan Özyiğit, “Yenişehir Belediyesi Özel Ömer Faruk İlbilgen Beceri Temelli Eğitim Merkezi( BETEM)’ndeyiz. Buradaki çalışmalarda sona yaklaştık, bu çok özel bir bina. Bu binayı LEED Sertifikalı olarak yaptık, yani yeşil binalar sözleşmesine uygun davrandık. BETEM’de Marmara Üniversitesi ile işbirliğimiz devam ediyor. Marmara Üniversitesi Okul Öncesi Eğitim Birimi’nin seçtiği ve liyakat esaslı olarak, onların yeterli gördüğü öğretmenlerle çalışacağız. Onlar çocuklarımızın bu yuvada yönlendirecek ve eğitecek. Burada çocuklarımızın genlerinde var olan yeteneklerini ortaya çıkaracak bilim, sanat, hareket, tasarım, drama ve spor atölyeleri olacak. Çocuklarımızı 36 aydan-72 aya kadar ki süreçte doğru yönlendirerek, beceri temellerini ortaya çıkaracağız.” ifadelerini kullandı.

“Bu örnek binada örnek bir eğitim verilecek.”


Doğru zamanda doğru hamleler yaparak, çocukları geleceğe hazırlayacaklarını vurgulayan Başkan Özyiğit, “Burada her şeyde sona gelindi, son montajlar yapılıyor. Burası yeni eğitim öğretim dönemine hazır olacak ve çocuklarımızın hizmetine sunulacak. 120 çocuk kapasiteli ama alt yaş gruplarında kapasiteyi daha da düşük tutacağız. Çünkü bilimsel anlamda öyle olması gerektiğini biliyoruz. Bu örnek binada örnek bir eğitim verilecek. BETEM, bizim 0-3 yaş erken çocukluk eğitimi ile başlattığımız, bebek kütüphanesi ve gelişimsel değerlendirme ile devam ettiğimiz o süreçlerin devamı niteliğindedir. Yani Beceri Temelli Eğitim Merkezimiz hem Yenişehir’e hem Mersin’e hem de Türkiye’ye örnek olabilecek özel bir eğitim alanıdır. Burası 0-8 yaş arasında gerçekleştirdiğimiz erken çocukluk dönemi Yenişehir modeli dediğimiz o süreci tamamlayan unsurlardan birisidir. Rehabilitasyon Merkezimizin de temelini atıyoruz, 1 yıl içinde tamamlanacak ve o da bu zincirin bir halkası olmuş olacak. Türkiye’de hiç kapağı açılmamış erken çocukluk dönemi süreci Yenişehir Modeli olarak adlandırarak, Türkiye’ye sunuyoruz. Son derece pozitif geri dönüşler aldık. Dilimizin döndüğün ve sesimiz çıktığı ölçüde bu projeyi Milli Eğitim Bakanlığı ve diğer belediyelere anlatacağız. Yaktığımız bir çoban ateşi ve tüm Türkiye’ye mal olacak. Çünkü çocukların zihinsel gelişimin yüzde 80’i 0-6 yaş arasında gerçekleşiyor. Doğru zamanda doğru dokunuş ve doğru hamleler yaparak çocukları geleceği hazırlayacağız, onlar ülkemizin kurtarıcısı olacaklar.” dedi.
Üretici kadınlar artık Cumhuriyet Mahallesinde de tezgâh açacak

Yenişehir Belediyesinin kadın üreticilere desteği sürüyor

Mersin Yenişehir Belediyesi ve Yenişehir Kent Konseyinin kadınların ekonomik anlamda güçlenmelerini sağlamak ve üretime katılmalarını teşvik etmek amacıyla hayata geçirdiği Pazar Ötesi Kadın Üretici Pazarı projesi büyümeye devam ediyor. Kadınlar el emeği ürünlerini Bahçelievler Mahallesinden sonra Cumhuriyet Mahallesinde de satışa sunacak.

Mersin Yenişehir Belediyesi ve Yenişehir Kent Konseyi tarafından yaklaşık 1 yıl önce Bahçelievler Mahallesi 18.Cadde üzerindeki pazar alanında açılan Pazar Ötesi Kadın Üretici Pazarı’nda tezgâh kuran kadınlar, şimdi de Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan ve Sosyete Pazarı olarak bilinen alanda pazartesi ve salı günleri tezgâh açacak ve daha fazla insana ulaşma olanağı bulacak. Organik ürünlerle elde edilmiş çeşitli gıdalar, meyve ve sebzeler, takılar, örgüler ve birbirinden güzel süs eşyalarının satıldığı Pazar Ötesi Kadın Üretici Pazarı, artık haftanın 4 günü Yenişehirlilerle buluşacak.

Pazar Ötesi Kadın Üretici Pazarı’nda kendilerine el emeği ürünlerini satışa sunma fırsatı sağladığı için Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’e ve Yenişehir Kent Konseyi Başkanı Dilek Çakır’a teşekkür eden kadınlar, Yenişehir halkına kadın üreticilerden alışveriş yapmaları çağrısında bulundular.Yenişehir Belediyesinden engelli bireylere akülü sandalye


Mersin Yenişehir Belediyesi, Yenişehir Yaşam Gönüllüleri ile birlikte akülü tekerlekli sandalye talebinde bulunan ihtiyaç sahibi üç engelli vatandaşa tekerlekli sandalyelerini ulaştırdı. Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, akülü tekerlekli sandalyeleri engelli bireylere bizzat teslim etti.

Mersin Yenişehir Belediyesi ve Yenişehir Yaşam Gönülleri, ihtiyaç sahibi üç engelli vatandaşa akülü tekerlekli sandalye hediye etti. Engelli bireylerin hayatını kolaylaştırmak ve sosyal yaşamda daha fazla yer almalarını sağlamak amacıyla çalışmalarına devam eden Yenişehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi engelli vatandaşların taleplerini de gönüllülerle birlikte yerine getiriyor.

Yenişehir Belediyesi Sosyal Hizmet Birimine akülü tekerlekli sandalye talebinde bulunan ihtiyaç sahibi üç vatandaşa sandalyeleri evlerinde teslim edildi. Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ve Yenişehir Yaşam Gönüllüleri, Güvenevler Mahallesi, Hürriyet Mahallesi ve Batıkent Mahallesi’nde ikamet eden ihtiyaç sahibi engelli bireylere tekerlekli sandalyelerini ulaştırdı.

Başkan Abdullah Özyiğit, Yenişehir Belediyesi olarak daima engelli bireylerin yanında olacaklarını söyledi.


Haberler ve görseller: Yenişehir Belediyesi Basın Birimi

20 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör