• HaberciGazete

Mersin "Kurtuluşunun" 100. yılına hazır


Mersin 3 Ocak'ta (yarın) düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılını kutlayacak. Kentte 100. yıl etkinliklerinin hazırlıkları süredursun il yöneticileri mesajlar yayımlayarak Mersinlilerin kurtuluş sevincine ortak oldu.


Mersin Valisi Ali İhsan Su'nun 3 Ocak Mersin’in Kurtuluşunun 100. Yıl Dönümü Mesajı şöyle:


"Milli ve manevi değerlerine yönelen her türlü saldırıya bugüne kadar birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhuyla karşı koyan Aziz Milletimiz, bundan sonra da benzeri saldırılara asla geçit vermeyeceğini tüm dünyaya en güçlü şekilde göstermeye devam etmektedir. Milletimiz; daima bu azim ve kararlılıkta olacağını, hürriyet ve bağımsızlığından asla taviz vermeyeceğini, esarete asla rıza göstermeyeceğini, uğruna nice şehitler verilen kutsal vatan topraklarını asla çiğnetmeyeceğini Kurtuluş Savaşı ile en güçlü şekilde kanıtlamıştır. Milletimizin Vatanın dört bir yanında verdiği bu var oluş savaşını Mersinliler de gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine bir ve bütün olarak kahramanlıklarla dolu destansı bir mücadele neticesinde tam bir asır önce 3 Ocak 1922 tarihinde mutlak bir zaferle taçlandırmıştır. Mersinliler olarak bugün 100. Yılını kutladığımız bu büyük bayramda ecdadımıza yaraşır şekilde birlik, beraberlik ve kardeşliğimizi pekiştirerek ilimizi ve ülkemizi her alanda daha da geliştirmek ve milletimizi muasır medeniyet seviyesinin üzerine taşımak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bu duygularla; Mersinli hemşerilerimin 3 Ocak Kurtuluş Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Vatan ve Millet uğrana verilen mücadelelerde şahadet mertebesine erişen şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi minnetle anıyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum."

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de 3 Ocak Mersin’in işgalden kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.


Başkan Seçer, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Bağımsızlık; tarihi zaferlerle dolu, onur ve gururundan asla taviz vermemiş olan milletimizin karakteridir. Biz Mersinliler, 3 Ocak 1922 tarihinde bağımsızlığımıza vurulmak istenen zincirleri kırıp attık. Bağrında taşıdığı nice kahramanla, yokluk ve imkansızlıklar içinde zamanın en güçlü işgalci ordusuna meydan okuyan biz Mersinliler için 3 Ocak, eşsiz onur ve gurur kaynağıdır. Hepimize kutlu olsun!

Ulu Önderimizin “Mersinliler, Mersin’e Sahip Çıkınız” veciz sözlerini ilke edinerek, daima bu hedef ışığında hareket ediyoruz. Yaptığımız ve yapacağımız her çalışma, ‘kentimize sahip çıkma’ irademizin bir ifadesidir. Mersin’in daima refah içinde büyüyen, gelişen, ilerleme kaydeden bir dünya kenti olması en büyük idealimizdir.


Yüzyıllardır farklı inanç ve kültürden insanların bir arada hoşgörü içinde yaşadığı güzel kentimize yapacağımız her hizmetin gelecek kuşaklara bırakacağımız en güzel miras olacağının bilincindeyiz. Bu amaçla, Mersin’de yerel yönetim tarihinin en büyük yatırımlarından biri olan ve kentimize ayrı bir değer kazandıracak Mersin Metrosu’nun inşaatına 100’üncü yılımızda başlayacak olmanın heyecanı ve gururunu taşıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle; zaferimizin 100’üncü yıl dönümünü kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları olmak üzere, gurur kaynağımız olan tüm kahraman şehit ve gazilerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.”


Yenişehir Belediye Başkanı Özyiğit'in, 3 Ocak Mersin'in kurtuluş günü mesajıMersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, yayımladığı videolu mesajla Mersin'in düşman işgalinden kurtuluşunun yüzüncü yıldönümünü kutladı.


Başkan Abdullah Özyiğit, mesajında şu ifadeleri kullandı:


"Kıymetli hemşehrilerim,


Mersinimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 100’ncü yıldönümünü kutlamanın mutluluğunu ve gururunu hep birlikte yaşıyoruz.


Hiçbir zaman esarete ve işgale karşı boyun eğmeyeceğini tüm dünyaya gösteren Türk milleti, Mersin’de özgürlük meşalesini tam 100 yıl önce yaktı.


Biz huzurla yaşayalım diye tüm olumsuzluklara ve zor koşullara rağmen Kurtuluş Savaşı’nda destansı bir duruş sergileyen o güzel insanlar, yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor.


Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önderimizin ilkelerini ve mücadelesini rehber ediniyor, ülkemize ve Mersinimize hep birlikte sahip çıkıyoruz.


'Benim manevî mirasım ilim ve akıldır.' diyen Atatürk’ün izinde bilim ve akılla ilerliyoruz.


Halkımızın verdiği görev ve aldığımız sorumlulukla bize miras bırakılan ve geleceğe emanet edeceğimiz Mersinimizi ileriye taşımak için çalışıyoruz.


Dili, dini, ırkı, rengi ne olursa olsun aynı bayrak altında hep birlikte kardeşçe yaşamaya ihtiyacımız var.

Muasır medeniyetler seviyesi için ihtiyaç duyduğumuz şey budur.

Bu duygu ve düşüncelerle; 3 Ocak Mersin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’ncü yıldönümünü kutluyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Kurtuluş Savaşı’nda vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyor, kahraman gazilerimize şükranlarımı sunuyorum."

28 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör