top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Mersin-Yenişehir'den haberler


Yenişehir Belediyesinden dolu dolu 8 Mart programıMersin Yenişehir Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne özel bir dizi etkinlik programı hazırladı. Bu kapsamda Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde şiir dinletisi, tiyatro oyunu, sergi, panel, kokteyl ve müzik dinletisi etkinlikleri gerçekleştirilecek. Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, tüm vatandaşları 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliklerine davet etti.

Yenişehir Belediyesi ilk olarak Yenişehir Kent Konseyi ile Mersin Şairler ve Yazarlar Derneği işbirliği ile 5 Mart Cumartesi günü Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde bir dizi etkinlik gerçekleştirecek. Program ilk olarak saat 14.00’de “Mor Cepken Şairlerden Şiirlere” etkinliği ile başlayacak. 15.00- 17.00 saatleri arasında ise “Adın Kadın Olunca” şiir dinletisi ile “Çiçekçi Kadın” adlı canlı performansı Mersin Şairler ve Yazarlar Derneği bünyesindeki sanatçılar sahneleyecek. Aynı gün saat 17.00’deise“Mersin’in Kadınları Tiyatroda” adlı tiyatro oyunu sahnelenecek. Yenişehir Belediyesi Kişisel Gelişim Merkezi (KİGEM) müzik ve tiyatro kursiyerlerinin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne özel sahneleyecekleri oyunda kursiyerler performanslarını sergileyecek. Semihi Vural’ın Kilikya'dan Tarsus'a, Mersin'in mitolojik, tarihi ve çağdaş kadınlarını anlattığı metinler, Çağlar Ekinci’nin yönetmenliğinde sahneye uyarlandı. Oyunun özgün müziklerini ise Veli Polat yine KİGEM müzik kursiyerlerinden oluşan bir koroyla seslendiriyor. 14.00-17.00 saatleri arasında da şair ve yazarlarla kitap imza etkinliği gerçekleşecek.

Yenişehir Belediyesi’nin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne özel etkinlikleri 7 Mart Pazartesi günü de devam edecek. İlk olarak 17.30’da Yenişehir Belediyesi Ahmet Yeşil Sanat Galerisi’nde “Seçilmiş Yakınlıklar Çağdaş Sanat Sergisi”nin açılışı gerçekleştirilecek. Saat 18.00’dedüzenlenecek olan kokteyl ve trio müzik dinletisinin yanı sıra saat 18.30’da da Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde eşitlik temasıyla bir panel yapılacak. Tiyatro ve sinema oyuncusu Şenay Gürler “tiyatro ve sinemada eşitlik”, Prof. Dr. Halis Dokgöz “cinsiyet eşitliği ve karikatür”, Dr. Öğretim Üyesi Nurcan Çiçek “iletişimde eşitlik” ve Prof. Dr. Tacettin İnandı ise “kavramsal açıdan eşitlik” konularında panele konuşmacı olarak katılacak. Geçtiğimiz ay Yenişehir Belediyesi tarafından verilen “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” eğitimine katılan katılımcılara sertifikaları da saat 19.30’da düzenlenecek törenle verilecek.Yenişehir’de “Kadına Şiddet İnsanlık Ayıbıdır” paneli düzenlendiMersin Yenişehir Belediyesi, Mersin Çamlıbel Lions Kulübü ve Yenişehir Yaşam Gönüllüleri işbirliğinde “Kadına Şiddet İnsanlık Ayıbıdır” paneli düzenlendi. Şiddet türleri ve şiddete maruz kalınması durumunda yapılması gerekenler hakkında bilgiler verilen panel öncesinde kadınlar boyalı el izleriyle “kadına şiddete hayır” işareti oluşturdu.

Mersin Yenişehir Belediyesi, Mersin Çamlıbel Lions Kulübü ve Yenişehir Yaşam Gönüllüleri işbirliğinde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında “Kadına Şiddet İnsanlık Ayıbıdır” konulu düzenlendi. Yenişehir Belediyesi Toplantı Salonunda düzenlenen panel öncesinde kadınlar boyalı el izleriyle “kadına şiddete hayır” işareti oluşturdular. Panele eğitimci Özlem Fındık, Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi’nden Avukat Funda Üvek, Klinik Psikolog Dilan Duran, Uzman Psikolojik Danışman Damla Yıldız konuşmacı olarak katıldı.

Özlem Fındık “Bu yıl Türkiye’de 435 kadın öldürüldü”

Eğitimci Özlem Fındık, teknolojinin, bilimin, insan haklarının geliştiği yüzyılda dünyada ve Türkiye’de her gün kadınların öldürüldüğünü, fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kaldığını söyledi. Fındık, “Bize bir ayar verilmeye çalışılıyor. ‘Kadın öyle konuşmaz, kadın dediğin öyle oturmaz, gece yarısı bu kıyafetle sokakta dolaşmaz’, bize sürekli bunu yapmaya çalışıyorlar. Ve belki de bazen farkında olmadan biz de bu cümleleri belki korktuğumuz için, belki zarar görmesinler diye, kendi çocuklarımıza, kendi kızlarımıza ve kardeşlerimize karşı kullanıp duruyoruz. Bu yıl Türkiye’de 435 kadın öldürüldü. Her gün bir kadından fazlası ölüyor. Bunun yanında fiziksel, psikolojik, ekonomik şiddete uğrayanlar var. Bunların sayısını bilmiyoruz” dedi.

“Şiddete dur demezsek nesilden nesile devam edecek”

Uzman Psikolojik Danışman Damla Yıldız da, Türkiye’de kadınların neredeyse yüzde 50’sinin fiziksel şiddete uğradığını anlatarak, “O yüzden diğer şiddet türlerine bile maruz kaldığının farkında değiller. Yapılan araştırmalara göre kadınların yüzde 70’inin diğer şiddet boyutlarından bir tanesine maruz kaldığını gösteriyor. Peki, neden biz bunların farkında değiliz. Çünkü bunlar görünmez şiddetler, aslında bizim vücudumuzda herhangi bir şekilde yara çıkarmıyor evet ya ruhumuzdaki yaralar bunların hiç farkında değiliz. Kadınlar en büyük şiddeti aile ortamında görüyorlar. Sadece kadınlar değil kız çocukları da şiddet görüyor. Biz buna bir yerde dur demezsek eğer şiddet nesilden nesile devam edecek” diye konuştu.

Klinik Psikolog Dilan Duran ise yapılan araştırmalara göre kadınların en büyük sorunun işsizlik, eğitim, toplum baskısı, aile baskısı, taciz, kadın erkek eşitsizliği olduğunu söyledi. Duran, “Ancak şiddet yüzde 70 oranında en başta olduğu için diğerleri göz ardı ediliyor ne yazık ki. Ekonomik, psikolojik, duygusal, sosyal ve sözel şiddet türleri kadınlarda çaresizliğe, korkuya ve endişeye neden oluyor” ifadelerini kullandı.“Şiddete uğruyorsanız saklamayın”

Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi’nden Avukat Funda Üvek de, şiddete maruz kalan kadınların neler yapması gerektiği hakkında bilgi verdi. Üvek, “Şiddete maruz kaldığımızda öncelikle gördüğümüz şiddete göre bir sağlık kuruluşuna gitmemiz gerekiyor. Onunla ilgili bir rapor alınması gerekiyor. Koruma tedbirlerinde kadının beyanı esastır. Mahkeme sürecinde elimizde rapor olması çok büyük bir fayda sağlıyor. O sebeple mutlaka küçük bir morluk olsa ya da darp olsa bile bir şiddet belirtisidir. O yüzden küçük bir şiddete maruz kaldığımızda bile onunla ilgili şikayet hakkımızı kullanmamız gerekiyor. Siz veya çevrenizdeki biri şiddete uğruyorsa lütfen bunu saklamayın. Telefonlarınıza KADES uygulamasını lütfen indirin, bu kadınlara yönelik bir uygulama zaten. Acil bir durumda uygulamayı kullandığınızda kısa süre içerisinde olduğunuz yere kolluk kuvveti geliyor. Şiddet çoğunlukla aile içerisinden kaynaklanıyor o sebeple lütfen bu uygulamayı telefonlarınıza indirin ” dedi.Yenişehirliler sosyal yardımlarla daha güçlüSosyal belediyecilik anlayışı ile hizmetlerini sürdüren Mersin Yenişehir Belediyesi, dar gelirli ailelere yönelik sürdürdüğü çalışmalarına aralıksız olarak devam ediyor. Yenişehir Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri, talepte bulunan ve ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen ailelere Yenişehir Halk Kart dağıtımını gerçekleştirerek, çocuklara da kırtasiye malzemelerini ulaştırıyor.

Yenişehir Halk Kart ile her ay vatandaşlara nakdi destek sağlayan Mersin Yenişehir Belediyesi, gelen talepler ve yaptığı tespitler doğrultusunda Şubat ayında 89 yeni haneye daha Yenişehir Halk Kart’ı ulaştırdı. Yenişehir Halk Kart uygulamasından yararlanan hane sayısı 726’ya ulaştı. Yenişehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi vatandaşların hayatını kolaylaştırdığı ve aile bütçesine katkı sunduğu Yenişehir Halk Kart’ın yanı sıra çocuklar içinde kırtasiye desteğinde bulunmaya devam ediyor.

Başvurular titizlikle inceleniyor

İhtiyaç sahibi vatandaşların 444 33 54 telefon numarasını arayarak, Yenişehir Halk Masası üzerinden oluşturdukları başvuruları titizlikle inceleyen Yenişehir Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü hane ziyaretleri sonucunda yapılan tespitlerin ardından uygun görülen yardımları vatandaşlara tek tek ulaştırıyor.

Halk kart ile yerel esnaf da kazanıyor

Yenişehir Halk Kart uygulaması ile her ay 200 TL tutarında nakdi yardım kartlara yatırılıyor. Vatandaşlar da belirlenen tutar üzerinden Belediyenin anlaşma yaptığı yerel esnaftan alışveriş yapabiliyor.

Çocuklara kırtasiye malzemesi desteği

Kırtasiye malzemesi desteği ile çocukları da yalnız bırakmayan Yenişehir Belediyesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için hazırladığı kırtasiye malzemelerinden oluşan çantayı da çocuklara ulaştırıyor. Yenişehir Belediyesi Sosyal Hizmet Ekipleri bugüne kadar 780 çocuğu evinde ziyaret ederek, kırtasiye malzemelerini teslim etti. Yenişehir Belediyesi öte yandan üniversite öğrencilerinin eğitimine destek vermek amacıyla 4 yıllık lisans öğrencilerine 1500 TL, 2 yıllık ön lisans öğrencilerine ise 750 TL’lik eğitim desteğinde bulunuyor.

Başkan Özyiğit “Sosyal Hizmet Ekibimiz mahalle mahalle, hane hane gezerek, vatandaşlarımızın durumunu tespit ediyor”

“Danışmayla daha güçlüyüz” diyen Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, “ Hizmet anlayışımızı oluşturduğumuz 6 temel ilkemizden biri olan ‘Dayanışma’ ilkemiz kapsamında her alanda hemşehrilerimizin yanında olacağımızın sözünü vermiştik. Sosyal yardımlardan, nakdi desteğe, eğitimden spora, giyecekten gıda yardımlarına kadar hangi vatandaşımızın neye ihtiyacı varsa yanlarında olmaya devam ediyoruz. Oluşturduğumuz Sosyal Hizmet Ekibimiz mahalle mahalle, hane hane gezerek, vatandaşlarımızın durumunu tespit ediyor ve ihtiyaçları tek tek not alıyor. Bu doğrultuda Yenişehir Belediyesi olarak gerekli desteği sağlıyoruz. Dayanışmayla daha güçlüyüz” dedi.


ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi adım adım Avrupa şampiyonluğunaÇukurova Basketbol Kulübü(ÇBK) Mersin Yenişehir Belediyesi, FIBA Kadınlar Avrupa Kupası’nda Ukrayna temsilcisi BC Prometey’i 95-66'lık skorla yenerek çeyrek finale yükseldi. Sezona 3 kupa hedefiyle başlayan Mersin ekibi taraftarının büyük desteğiyle Avrupa şampiyonluğuna emin adımlarla ilerliyor.

Bulgaristan'da oynadığı turun ilk maçında rakibini 67-86’lık skorla mağlup eden ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi, Servet Tazegül Spor Salonu’nda oynadığı rövanş maçını da farkla kazandı ve adını çeyrek finale yazdırdı. FIBA Kadınlar Avrupa Kupası’nda son 4 takım arasına kalan turuncu-lacivertliler, FIBA Kadınlar Euroleague’den gelen 4 takımla birlikte yarı final mücadelesi verecek. Seyircisinin önünde oynadığı maçta BC Prometey karşısında üstün bir oyun sergileyen ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi, şampiyonluğun en büyük adayı olduğunu bir kez daha gösterdi.

“Muhteşem oyun ve Mersinlilerin büyük desteği”
Maçlarda takımı yalnız bırakmayan Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit de maç sonrasında sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Avrupa şampiyonluğu yolunda emin adımlarla... Muhteşem oyun ve Mersinlilerin büyük desteği ile FIBA Avrupa Kupası'nda, Ukrayna temsilcisi BC Prometey'yi turun ikinci maçında 95-66'lık skorla yenen ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi kadın basketbol takımımız adını üst tura yazdırdı. Tebrikler takım.” ifadelerini kullandı.


Yenişehir Belediyesi Göçmen Balık Pazarı'nın temeli atıldıMersin Yenişehir Belediyesi, vatandaşların taze ve uygun fiyata balık alabileceği Yenişehir Belediyesi Göçmen Balık Pazarı’nın temelini attı. Eğeriçam Mahallesi’nde yapımına başlanan balık pazarı 1108 metrekarelik alan üzerinde kurulacak ve içerisinde 11 balıkçı dükkânın yanı sıra pişirim alanı, manav ve kafeterya da yer alacak.


Mersin Yenişehir Belediyesi, farklı mahallelerde yapacağı balık pazarlarının ilkine Eğriçam Mahallesi’nde başladı. Yenişehir’in ilk balık pazarı olacak olan Yenişehir Belediyesi Göçmen Balık Pazarı, balıkçı dükkânları, pişirim alanı, manav ve kafeteryasıyla Yenişehir halkına hizmet verecek.

Yenişehir Belediyesi Göçmen Balık Pazarı’nın temelini atan Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, vatandaşlara taze ve ucuz balığı ulaştıracak altyapıyı oluşturmayı amaçladıklarını söyledi. Başkan Özyiğit, “ Eğriçam Mahallemizde, Göçmen diye tabir ettiğimiz bölgede balık pazarı temelimizi attık. 1108 metrekarelik bir alanda 11 tane balıkçı dükkanı, bir tane pişirim, iki tane de manav ve büfe şeklinde hizmet verecek toplam 14 bağımsız alandan oluşan bir alan. Burada amacımız vatandaşımıza en taze ve en ucuz balığı ulaştıracak bir altyapıyı oluşturmak. Bunun için bir tane balıkçı dükkanı Belediyemizde kalmak kaydıyla diğer on tane balıkçı dükkanını ihaleye çıkarmak suretiyle balıkçılara kiralayacağız. Onlar burada sunumlarını yapabilecekler ve insanların daha fazla balığa ulaşmasına vesile olmuş olacaklar. Dolayısıyla burayı yüksek omega tedarik merkezi olarak da tabir edebiliriz. İnsanlar daha sağlıklı beslenebilecekler diye düşünüyoruz. Ekonominin çok zorlaştığı, zor koşulların yaşandığı bugünlerde ucuz balıkla insanların bir nebze o sıkıntılarına çözüm oluşturmak da esas hedeflerimiz arasında” dedi.

İlk balık pazarının yapımına Eğriçam Mahallesi’nde başladıklarını anlatan Başkan Özyiğit, ikincisini ise Hürriyet Mahallesi’nde yapacaklarını söyledi. Başkan Özyiğit, “Buranın şu anda temelini attık birkaç ay içerisinde açılışını gerçekleştireceğiz. Yani en fazla 75 günde burası açılışı yapılacak bir hale gelecek. Başka mahallelerde de yapmayı düşünüyoruz. Şuanda Göçmen bölgemizde yaptık, ismi Göçmen Balık Pazarı olacak, ondan sonra bir tane de Hürriyet Mahallesi’nde pazar yerinin hemen bitişiğinde yapmayı düşünüyoruz. Orada da 8 tane balıkçı dükkanı oluşturacağız. Yine pişirim ve manav şeklinde hizmete yönelik alanlar olacak. Onu da Eylül ayına yetiştirmiş olacağız” diye konuştu.


"Rehabilitasyon Merkezinin temelini 15 gün içerisinde atacağız"

Çevre dostu binalara verilen LEED sertifikasına sahip Yenişehir Belediyesi Ömer Faruk İlbilgen Beceri Temelli Eğitim Merkezini hizmete açtıklarını anımsatan Başkan Özyiğit, yeni başlayacakları projeler ve biten projeleri hakkında da şöyle konuştu: “Hizmete açtığımız Beceri Temelli Eğitim Merkezimiz çevreye saygılı bir sertifika aldı. Gerçekte de çok özel. Yani ben iddia edebilirim ki Türkiye’nin en özel gündüz bakımevini yaptık. Marmara Üniversitesi ile birlikte orada çocuklarımızın becerilerini tespit edip ve ona göre yönlendirdiğimiz bir çalışma yapıyoruz. Onun dışında yine Menteş Mahallemizde, Kültür Kompleksimizi yapıyoruz. Kompleks, kütüphane ve taziyeevinden oluşacak. İnsanların ihtiyaçlarına çözüm oluşturacak, onların meslek edinmesini ve benzeri alanları da kapsayan bir bina. Oranın önümüzdeki günlerde açılışını gerçekleştireceğiz, şu anda iç tefrişatı ile uğraşıyoruz. Rehabilitasyon Merkezimizin temelini 15 gün içerisinde atmış olacağız. Onunda alt yapısı hazır yani bütün teknik alt yapısı detayları tamamlanmış durumda onun temelini de 15 gün içerisinde atmış olacağız. Yenişehir Akademide gelişimsel değerlendirmesini gerçekleştirdiğimizde, desteğe ihtiyacı olan çocuklarımızın desteklerini orada sağlayacağız. Tedavilerini o Rehabilitasyon Merkezinde gerçekleştireceğiz. Rehabilitasyon Merkezi de yıl sonuna kadar tamamlanmış olacak8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page