top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Muammer Karaca, Turan EmeksizBugün 28 Nisan. Muammer Karaca ve Turan Emeksiz'in ölüm yıldönümleri.

BRT Yayın Grubu olarak bu değerlerimizi saygıyla, sevgiyle anıyoruz.


Muammer Karaca kimdir?Muammer Karaca, 8 Kasım 1906 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Gerçek ismi Muammer Ruşen’dir. Veterinerlik öğrenimini yarım bırakarak tiyatroya gönül verdi. İlk kez 1923’te Sahir Opereti’nde sahneye figüran olarak çıktı. 1924’te Darülbedayi’ye girdi ve Renkli Fener oyununda rol aldı. 1930’daki kısa süreli Süreyya Opereti deneyiminden sonra tekrar Darülbedayi’ye döndü.1933 de “Karım Beni Aldatırsa” filmiyle sinemaya geçti.

1933 yılında “Safiye Ayla”yla “Alabanda” Revüsü’nde oynayarak ünlendi. 1945’te bir süre Ses Opereti’nde çalıştıktan sonra 1955’de kendi adına tiyatro kurdu. Karaca Tiyatrosu 1955-1971 arası 16 yıl boyunca “Cibali Karakolu” adlı oyunu 3 bin kezden fazla sahneledi. Muammer Karaca aynı zamanda “Cibali Karakolu” oyununun yazarıdır.

Muammer Karaca‘nın ilk oyunu 1950’li yıllarda “Adnan Menderes” hükümeti döneminde politik bir hiciv içeren “Ednan Bey Duymasın” adlı oyundur.Doğaçlamaya dayanan oyunculahnelediği vodvil türü oyunlara kattığı güncel esprilerle bulvar tiyatrosunun önde gelen oyuncu ve yönetmenlerinden sayılan sanatçı, tuluat tiyatrosu geleneğini politik taşlamalarla güncel olana uygulamış, kalın çizgili güldürü kanavası içinde doğaçlamaya bolca yer vererek hem oyunculuk hünerini göstermiş, hem de sahneden doğrudan seyirciye yönelttiği taşlamalarla kıvrak zekasını kanıtlamıştır.

Muaammer Karaca, Atatürk’ün silah arkadaşlarından birisi olan dönemin İzmir valisi Kazım Dirik‘in kızı Şükran Hanım ile evlendi. Ama evlilikleri uzun sürmedi boşandılar.

İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde Karaca çıkmazında yaptırdığı Karaca Tiyatrosu, özel tiyatrolara kiralanan bir tiyatro binası olarak Türk tiyatrosuna hizmet etmeyi sürdürmektedir.

Muammer Karaca, 28 Nisan 1978 tarihinde İstanbul’da vefat etmiştir.

Filmleri : 1975 – Şehvet Kurbanı Şevket

1975 – Hızlım Benim

1974 – Reisin Kızı

1973 – Büyük Şamata

1972 – Ay Aman Of

1967 – Demirel’e Söylerim

1966 – Cibali Karakolu 1952 – İstanbul Yıldızları

1946 – Kızılırmak – Karakoyun

1940 – Akasya Palas

1939 – Bir Kavuk Devrildi 1939 – Allahın Cenneti

1939 – Taş Parçası 1938 – Aynaroz Kadısı 1934 – Milyon Avcıları 1933 – Leblebici Horhor Ağa

1933 – Söz Bir Allah Bir

1933 – Cici Berber 1933 – Karım Beni Aldatırsa


Turan Emeksiz kimdir?


Turan Emeksiz 1940 yılında Malatya'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi'nde öğrenimi sırasında Tahkikat Komisyonu'nun kurulmasına dair kanunun kabul edilmesi üzerine 28 Nisan 1960 sabahı İstanbul Üniversitesi bahçesinde düzenlenen protesto mitingi sırasında öldürüldü.

Üniversite öğrencilerinin düzenledikleri bu miting sırasında, polislerin okul bahçesine girmeleri üzerine olaylar büyümüş ve Beyazıt Meydanı'na kadar genişlemiştir. Bu sırada polisler tarafından öğrencilere ateş açılmış ve Malatya doğumlu Orman Fakültesi öğrencisi 20 yaşındaki Turan Emeksiz öldürülmüştür. Memleketi Malatya'da ismi bir caddeye ve bir liseye verilmiştir. Ancak daha sonra bu caddenin ismi Milli Egemenlik Caddesi, lisenin adı ise Malatya Lisesi olarak değiştirilmiştir.

İstanbul Üniversitesi öğrenci yemekhanesine ismi verilmiştir. Ayrıca İstanbul'da şehir hatları vapuruna ismi verilmiştir. Bu vapur şu anda Mudanya Güzelyalı Yat Limanı'nda restaurant olarak kullanılmaktadır. Ayrıca İstanbul Üniversitesi Beyazıt kampüsünde anıtı ve Malatya'da bir büstü bulunmaktadır. İstanbul Cağaloğlu'ndaki Milli Türk Talebe Birliği önüne dikilen büstü (yanda) yıllar sonra, MTTB'nin sağ siyaset anlayışının bir uygulaması olarak önce yerinden sökülmüş, sonra büst yok edilmiştir.


53 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page