• HaberciGazete

Muharrem İnce: "Erdoğan rodeo yapıyor, atın üzerinde durmaya çalışıyor"Memleket Partisi (MP) Genel Başkanı Muharrem İnce, bu sabah FOX TV'de İsmail Küçükkaya'nın sunduğu Çalar Saat programına katıldı. Siyaset, ekonomi, eğitim, sağlık, ittifaklar hakkında görüşlerini açıklayan İnce, önemli mesajlar verdi.

MP Genel Başkanı Muharrem İnce, bu sabah katıldığı FOX TV yayınında özellikle üniversite öğrencilerinin yurt bulamamaların iktidarın "siyasi tercihi" olduğunu, gençlerin tarikat yurtlarına teslim edilmesinin amaçlandığını, FETÖ ile mücadele ettiğini iddia eden iktidarın aslında FETÖ gibi davrandığını dile getirerek "Türkiye'de yüzde yüz yurt sorunu vardır. Erdoğan'ın deyimiyle 'yatıp yuvarlanmak' için yapılan Millet Bahçelerine harcanan 17 milyar lira ile yurt sorunu kökünden çözülürdü" dedi.

"Gençleri hiç anlamayan parti Ak Parti'dir; biz gençken sigortalı işe girmeyi hayal ederdik, şimdiki gençler özgürlük istiyor. Erdoğan bunu anlayamıyor. Özgürlük bilim demektir, gelecek demektir; gençlerin birincil önceliği özgürlüktür" diyen MP Genel Başkanı Muharrem İnce, pahalılıkla ilgili soruyu da şöyle yanıtladı:"Hayat pahalılığın üç temel nedeni var; Bir, ekim alanları daralmış, üretici durumundaki çiftçiler tüketici durumuna gelmiş. İki, kuraklık olmuş. Üç, tarım girdileri, gübre, mazot, ilaç pahalanmış, verim düşmüş, artık daha az üretiliyor. Polisi, zabıtayı, müfettişi marketlere gönderecek yerde köprülere, otoyollara göndersin Erdoğan. Doğalgaza, elektriğe, temel girdilere zammı sen yapıyorsun, marketlerin zincir olmasını sen sağladın, bunlarla ilgili yasayı sen çıkarmadın, bunların, hayat pahalılığının sebebi sensin."

Merkez Bankası Başkanının göreve getirildiğinde, Ocak 2021'de, "politika faizi enflasyonun üzerinde olacak" dediğini, şimdi Erdoğan'ın baskısıyla faizi indirdiğini, faizin 18, enflasyonun 19.25 olduğunu dile getiren İnce "Merkez Bankası Başkanı tıpkı Erdoğan gibi koltuğunu düşünüyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminde 'Erdoğan seçilirse dolar 8-10 lira olur' demiştim, olmadı mı? Şimdi de 'Erdoğan bir daha seçilirse dolar 18-20 lira olur' diyorum. Erdoğan'ın ABD'ye gidişi iki yönden haber oldu: Biri, en kalabalık heyetle gidişi, ikincisi de ABD'ye arabasını uçakla götüren tek lider oluşu. Böyle itibar olmaz. Böyle bir tutumla hiçbir saygı görmezsin, hiçbir sorunu çözemezsin." dedi. İnce, faiz indirimiyle ilgiyi kararın iktisadi değil, siyasi olduğunu, Erdoğan'ın isteği doğrultusunda alındığını iddia ederek "Merkez Bankası bağımsız değil, o zaman güven ortadan kalkıyor, döviz fırlıyor, üretim azalıyor, fakirleşiyoruz. Erdoğan rodeo yapıyor, koltukta kalabilmek için, at üstünde kalabilmek için uğraşıyor." ifadelerini kullandı.


"Erdoğan'ın yetkilerinin Padişahlarda bile olmadığını" iddia eden MP Genel Başkanı İnce, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin Padişahlıktan daha kötü olduğunu dile getirerek şöyle dedi: "Çünkü Padişah kadı atayamazdı, kadıyı Şeyhülislam atardı, Padişahın partisi yoktu, Padişahın Başbakanı, Sadrazamı vardı. Erdoğan'da bunların bile hiçbiri yok. Herşeyi kendine bağladı. Yargı yılı açılışını bile Saray'da yapıyor. Türkiye'de yargının durumu içler acısı. Buradan bir umut, bir gelecek çıkmaz."

Vergi sistemini de eleştiren Muharrem İnce, çiftçilerin hacizlerle boğuştuğunu, artık yerli çoban bile bulamadığımızı, nohuttan başka hiçbir tarım ürününün tüketimi yetmez duruma gelindiğini, ÇAYKUR'un bile zarar ettiğini, bunda "ya hırsızlık, ya akılsızlık" bulunduğunu belirterek, medyanın %90'ının iktidarın elinde bulunduğunu, geri kalanın da kendilerinin dışındaki "muhalefete" prim verdiğini belirterek ittifaklar konusunda şu görüşleri dile getirdi:

"Seçim sath-ı mailine (eğik düzlemine) girilmeden bir partinin başka bir partiyle kol kola girmesini doğru bulmuyorum. Seçime 3 yal kala yapılır bu işler, ittifaklar. Bu iktidarı değiştirmek lazım, Cumhurbaşkanını değiştirmek yetmez, parlamentoda da çoğunluğu sağlamak lazım. O nedenle seçim öncesi tabii teklif olursa ittifak yaparım."

FOX TV'de yayımlanan Çalar Saat programında İsmail Küçükkaya'nın sorularını yanıtlayan MP Genel Başkanı Muharrem İnce, yeni seçimde, seçilecek kişi ve iktidarı çok zor işlerin beklediğini, partilerde iç demokrasi sağlanmadan Türkiye'de demokrasinin yerleşemeyeceğini de dile getirdi.


Haber ve görseller: BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni Alâettin Bahçekapılı


51 görüntüleme0 yorum