• HaberciGazete

Nâzım'ın Bursa yıllarının son tanığı Dr. Uzunca vefat etti


1922 yılında Bursa’nın Osmangazi ilçesine bağlı Çekirge semtinde dünyaya gelen Doktor Galip Uzunca 100 yaşında yaşamını yitirdi.


51 yıl hekimliği dışında şiirle de ilgilenen Bursa Sevdası, Bursa Nağmeleri, Tarihten Esintiler ve Gönül Çiçekleri adlı 14 şiir kitabı olan Uzunca’nın cenazesi bugün Çekirge Murad Hüdavendigar Camii'nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından defnedileceği öğrenildi.Yazar Güney Özkılınç, sosyal medya hesabındaki paylaşımında Dr. Uzunca'nın bir başka özelliğine dikkat çekti:

"Nâzım Hikmet’in Bursa’daki son tanığı Dr. Galip Uzunca yaşamını yitirdi. Işıklar içinde uyusun. 1940’lı yılların başında Servinaz Otel’in katipliğini yapan Uzunca, bacağındaki siyatik ağrısı nedeniyle Bursa kaplıcalarına izinle giden Nâzım Hikmet’le tanışır. Birçok şiir kitabı da bulunan sevgili doktorumuz bu kitaplardan birinde Nâzım’la ilgili bir şiire de yer vermiştir. İşte o şiirden bir bölüm:


“Bin dokuz yüz kırk iki yılı Temmuz ayında Liseyi bitirdiğim henüz gençlik çağımda Servinaz Oteli’nde sekreterlik yaparken Dayımın yanında tıp hayalleri kurarken … Hoş bir taksiden indi aniden iki adam Birisi kıvırcık saçlı mavi gözlü bir endam Meşhur Nâzım Hikmet’miş eşiyle sarıldılar Diğeri bir jandarma yıllarca anıldılar İki kişi gelip oturdu karşı masaya Polis olup görevleri uymakmış yasaya Nâzım Hikmet’i kontrol için geldik dediler Samimi olmamamı da tavsiye ettiler Nâzım sabah dokuzda gelip akşam giderdi Her gün değişik bir jandarma eşlik ederdi Böyle on beş gün sürdü bu tarihî ziyaret Gün geldi bu macera hitam buldu nihayet…’ #nâzımınbursayılları #nâzımhikmetaraştırmaları #nâzımhikmet

Kaynak: Güney Özkılınç / Bursa Hakimiyet

22 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör