top of page
  • HaberciGazete

Nebahat Akın yazısı: Çocuklar, size bir öykü anlatayım mı?Denizin üstünden yürümek ister misiniz?

Bütün çocuklar akşam yatağa girince, heyecanla annelerinin anlatacağı hikâyeyi beklerler. Çoğunlukla da aynı hikâyenin anlatılmasını isterler. Çocuk, babasına her akşam, “baba leyleğin hikâyesini anlat”. Baba başlar: “Ben çocuktum leylekleri çok seviyordum. Yuvadaki yavru leyleği sevmek için ağaca tırmandım, tam elime yavruyu alacakken ana leylek başıma bi dimdik vurdu, yüzümden gözümden kan akarken kendimi yerde buldum.” Gördünüz mü Bütün anne babalar gibi leylek de yavrusunu korumuş.

Bir varmış bir yokmuş… Develer tellal, pireler berber iken, ben babamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken, Güzelce köyünde bir site varmııış… Sitedeki sokaklara hep kuşların adlarını koymuşlar… Bizim sokağın adı “Papağan sokak”. Biliyor musun, papağan bizim gibi konuşuyor ne söylesen aynısını tekrar ediyor… Bi de güzel, rengârenk tüyleriyle sevimli bir kuş, bi görsen sen de çok çok seversin.

Papağan sokakta Neboş yaşarmııış… Ben ona çok gülüyorum; olur mu ya, bi 90 yaşındayım diyor, bi 24 yaşındayım diyor. Küçükle küçük, büyükle büyük oluyormuş. Çok okuyup yazıyormuş, yeni yeni şeyler öğreneyim diyormuş. Masallarda anlatılır ya, elindeki sihirli değneği bi çevirdi mi yaz kışa dönermiş, denizin üzerinden de yürünürmüş… Bak masallar gerçek oluyor. Bilgisayarda “Google” varmış, (gelin biz ona gogol diyelim. Hem değil mi ki, bütün oyunlar onun paltosunun altından çıkmış, Dostoyevski’nin ünlü sözü) bi düğmeye bastın mı yemeklerin pastaların yapılış tariflerini verirmiş, hele istediğin şarkıları türküleri anında söylermiş.

Bi akşam, Neboş, bilgisayarda gogola, oynak, neşeli bir türkü söyletmiş. Bütün kuşlar ve kuşlarla birlikte mahallenin bütün çocukları Neboş’un balkonunun önüne üşüşmüşler; el çırpıp güle oynaya dinlemişler. Tepelerinden tane tane üzümler dökülmüş. Kapışmışlar, Neboş da ‘hani bana hani bana’ derken kuşlarla birlikte sokağın bütün çocukları sağlıklı güzel bir sabaha uyanmak için gözlerini kapamışlar, mışıl mışıl uyumuşlar. Bi de büyümüşler… 17-08-2022

Neboş9022 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page