top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Zeynettin Maraş, Necati Karakaya, Taylan Özgür, Ali Sami Boyar, Ali Kemal İskenderBugün 23 Eylül. Zeynettin Maraş, Necati Karakaya, Taylan Özgür, Ali Sami Boyar ve Ali Kemal İskender'in ölüm yıldönümleri.

BRT Yayın Grubu olarak bu değerlerimizi sevgiyle, saygıyla anıyoruz.


Zeynettin Maraş kimdir?


Zeynettin Maraş, müzisyen bir ailenin çocuğu olarak İstanbul Suadiye’de 1927 yılında dünyâya gelmiştir. Annesi kendisine Türk musıki zevkini aşılayan ve bu alanda ilk çalışmaları yaptıran udi Muazzez Hanım, babası da son görevi Bafra Noterliği olan Memduh beydi. 1947 yılında ablası Necla Tarzi’nin yazdığı “ Gözyaşlarımı derdime derman ettiğim akşam ” sözleriyle başlayan güfteyi, Hicazkâr makamında ve curcuna usulünde besteledi. Bu ilk şarkısını, 1949 yılında Ankara radyosunda, o yılların ses sanatçısı Muzaffer İlkar okudu. 1966 yılında yaptığı 26. şarkısı İnleyen Nağmeler büyük bir çıkış yaptı ve böylece besteciliğe bir nevi profesyonelce adım atmış oldu. Çalışmalarında eşi Yıldız hanım, Oğlu Danyal, kızı Ayla ve kardeşi udi Siyami Maraş kendisine devamlı destek oldular. 23 Eylül 2022'de aramızdan ayrılan Zeynettin Maraş'ı, 1. ölüm yıldönümünden saygıyla anıyoruz.


Eserlerinden Bazıları: İnleyen Nağmeler ( Söz ve Müzik Zeynettin Maraş ) Gizli Aşk ( Söz: ve Müzik: Zeynettin MARAŞ ) Anladım Sonbaharın Son Ödülüsün Bana ( Söz ve Müzik: Zeynettin Maraş ) Aşk Aşk Deyip Çırpınma ( Söz ve Müzik: Zeynettin Maraş ) Bâzen Ümit Bâzen Neş'e Bâzen Keder Geldi Gitti ( Söz: Taner Şener, Müzik: Zeynettin Maraş ) Ben Bahar Bekliyordum Goncalar Neden Soldu ( Söz: Bilinmiyor, Müzik: Zeynettin Maraş ) Hazan Yaprağı ( Söz: Atılay Erge, Müzik: Zeynettin Maraş )


Necati Karakaya kimdir?1928'de doğdu. Gazeteciliğe 1955 yılında Milliyet gazetesinde başlayan Karakaya, TRT'de spor spikerliği yaptı.

Birçok önemli organizasyonda maç anlatan Karakaya, Türkiye Futbolcular Sendikası'nın da bir dönem başkanlığını yaptı. 2019'da 91 yaşındayken vefat etti.

Taylan Özgür kimdir?Mustafa Taylan Özgür (23 Şubat 1948, Ankara - 23 Eylül 1969, İstanbul), 1968 öğrenci hareketi liderlerinden, Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu'nun kurucularından devrimci. 68 Kuşağı'nın faili meçhul cinayete kurban gitmiş ilk ismidir, katilleri hâlâ yakalanamamıştır.

23 Şubat 1948'de doğdu. Annesi Necla, babası emekli bir subay olan Hasan Özgür’dü. Ankara Atatürk Lisesi’nden mezun olduktan sonra ODTÜ'ye girdi ve gençlik hareketlerine katılmaya başladı. ODTÜ Sosyalist Fikir Kulübü ve ODTÜ Öğrenci Birliği Denetleme Kurulu üyesiydi. ABD'nin Ankara büyükelçisi Robert Komer'in arabasının yakıldığı 6 Ocak 1969 tarihli eyleme katılanlardan birisiydi. Eylemden sonra tutuklanan 13 öğrenci arasındaydı ve iki ay kadar tutuklu kaldıktan sonra 12 Mart 1969'da tahliye edildi. ODTÜ Stadyumu'ndaki büyük "Devrim" yazısını yazan üç öğrenciden biri olduğu iddia edilir (diğerleri Hüseyin İnan ve Alparslan Özdoğan).

Öldürülmesi

23 Eylül 1969'da İstanbul Üniversitesi'nde katıldığı Öğrenci Birliği Kongresi sırasında güvenlik güçleri tarafından Beyazıt Meydanı'nda öldürüldü. Failleri hâlâ bulunamadı.

Cenaze töreni

Ankara'da 25 Eylül 1969'da düzenlenen cenaze törenine 5.000 kadar öğrenci katıldı. Bir gece önce ODTÜ'de kaldığı öğrenci yurdunun bahçesinde hazırlanan katafalkta tutulan naaşı başında öğrenciler nöbet tutmuştur. ODTÜ Öğrenci Birliği'nin Taylan Özgür'ün ODTÜ kampüsünde gömülmesi talebi rektörlük tarafından kabul edilmedi. Bunun üzerine 25 Eylül sabahı cenazesi önce Tandoğan Meydanı'na getirildi, ardından bir kortej halinde cenaze namazı için Maltepe Camii'ne götürüldü. Yaklaşık 6 saat süren törenin ardından Cebeci Asri Mezarlığı'na gömüldü.

Tanıklıklar ve tartışmalar

Can Dündar kendine ait internet sitesinde, kontrgerilla uzmanlarından emekli yarbay Talat Turhan'ın bu cinayeti bir üsteğmenin yaptığını belirten açıklamasını yazmıştır.

Can Ataklı şahit olduğu olayı köşesinde kaleme almıştır:

"Annem babamla birlikte Beyazıt tarafından Kapalıçarşı'ya gidecektik. O gün meydan çok kalabalıktı. Çünkü birkaç gün önce, Milli Türk Talebe Birliği'nde yaptığı bomba elinde patlayan Mustafa Bilgi adlı sağcı öğrencinin cenazesi vardı. Bu nedenle Beyazıt Meydanı (O günkü adı Hürriyet Meydanı'ydı) çarşaflı, türbanlı kadınlar ve sakallı cüppeli erkeklerle doluydu. Biz o zaman Marmara Sineması olan binanın girişinde durup uzaktaki kalabalığa bakıyorduk. Tam o sırada önümüzde, otobüs durağında, siyah renkli bir otomobil durdu. İçinden iki üç kişi fırladı, 1.5 metre kadar önümüzde yürüyen iki kişinin üzerine çullandılar. Bunlardan biri zorla otomobile bindirildi. Ama bu kişi otomobilin diğer kapısından çıktı. Arkasından biri ceketinin yakasını tuttu. Ceket ve gömlek yırtılarak gencin üzerinden sıyrıldı. Gencin üzerinde sadece kırmızı bir atlet kaldı.Çarşıkapı yönüne doğru koşmaya başlayan genç, yolu ayıran demir bariyerin üzerinden tam atlayacakken, yine 2 metre kadar önümüzde duran, gri takım elbiseli biri, elinde rulo olarak tuttuğu gazeteyi kenara bıraktı, içinden çıkan silahı kaçan kişiye doğru yöneltti, nişan aldı. Mantar tabancası patlar gibi bir ses çıktı. Kaçan genç yere yığıldı, birileri koşup onu aldılar ve bir jipe bindirip götürdüler.Akşam üzeri saat 17.00'de radyo haberlerini dinliyorduk. Spiker 'Bugün Beyazıt Meydanı'nda çıkan silahlı çatışmada Taylan Özgür adlı ODTÜ öğrencisi vurularak öldü. Kurşunun karaciğerine saplandığı bildirilen Taylan Özgür'ün üzerinden iki tabanca çıktı' deyince donup kaldık. Çünkü öldürülen Taylan Özgür'ün üzerinde silah yoktu, çatışma çıkmamıştı, sadece tek el ateş edilmişti. Bu olay ilk kez bir öğrenci liderinin, sokak ortasında, üstelik resmen öldürülmesi Türkiye'nin yakın geleceğini etkileyecek baskı, tehdit döneminin habercisiydi."

Mirası

Deniz Gezmiş idamından önce Taylan Özgür'ün yanına gömülmek istemiş, ancak buna izin verilmemiştir.

1971'de Nurhak'ta öldürülen THKO liderlerinden dönemin ODTÜ Sosyalist Fikir Kulübü Başkanı Sinan Cemgil de oğluna Taylan ismini koymuştur.

Öldürüldüğü an Hatırla Sevgili dizisinin 38. bölümünde canlandırılmıştır.

Ali Sami Boyar kimdir?Türk Ressam Ali Sami Boyar 1880’de İstanbul’da doğdu. Babası, Mühendishaneyi ilk bitirenlerden Mühendis Hüseyin Hüsnü Bey’dir. 1898’de deniz subayı çıkan Boyar, Deniz İnşaiye Resimhanesine verilmiştir. 1902’de Sanayi-i Nefiseye devam etmiş ve 1910’da Paris’e giderek Güzel Sanatlar Akademisi ile Fernand Cormon‘un atölyesinde dört yıl öğrenim yapmıştır.

1914’te memlekete dönünce bir süre Evkaf ve Ayasofya müzeleri müdürlüklerinde bulunmuştur. Bu arada Kız Sanayi-i Nefise mektebi müdürlüğü de yapmıştır. 1944’te emekliye ayrılan sanatçı, bu tarihten sonra kendisini tamamen sanata vermiştir. Empresyonizmden çok realizme yönelen Boyar, bu alanda yağlıboya ve suluboya başarılı eserler meydana getirmiştir.

Bizde, fırçası ile bir hayat sürebilen ressamlardan biri de Ali Sami Boyardır. O, ilk lira ve paralarımızın resimlerini yaparak bunların Londra’da basılmasına nezaret etmiş ve bu arada Londra ve Paris’te sergiler de düzenlemiştir. Başta Resim ve Heykel Müzesi olamak üzere birçok müze ve galerilerle yabancı galeri ve koleksiyoncularda eserleri bulunan Boyar 1967’de ölmüştür.

Ali Kemal İskender kimdir?Ali Kemal İskender 1940 yılında İstanbul’da doğdu. Gerçek adı; Ali Kemal Asıliskender’dir. Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

Türk tiyatro ve sinemasının emektar oyuncusu, “Karga Kemal” takma adıyla bilinirdi. Bir çok sinema ve dizi filmde rol aldı. Karadenizli “laz” tiplemeleriyle tanınan sanatçı, pankreas kanseri nedeniyle öldü.

Filmografisi

İnadım İnat – 2005 Oğlum İçin – 2003 Bizim Aile – 2001 Dedelerimi Evlendirirken – 2000 Şaşıfelek Çıkmazı – 2000 Uzun Gece – 1993 Kurdoğlu – 1991 Çizme – 1991 Devlerin Ölümü – 1990 Silah Arkadaşları – 1986 Yıkılmayan Adam – 1977

33 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page