• HaberciGazete

Necmi Tanyolaç, Rüştü Şardağ, Abdullah YüceBugün 27 Kasım. Ünlü gazeteci, spor yazarı Necmi Tanyolaç 8 yıl önce ayrıldı aramızdan, Bestekâr, edebiyatçı, gazeteci-yazar ve 1983-1987 arasında Halkçı Parti'den milletvekili olan Rüştü Şardağ da 27 yıl önce vefat etti. Türk müziği sanatçısı Abdullah Yüce de 26 yıl önce bırakıp gitti bizi.

BRT Yayın Grubu olarak tüm bu değerlerimizin anısı önünde saygıyla eğiliriz.


Necmi Tanyolaç kimdir?20 Kasım 1928'de İskeçe’ de doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsünde eğitim gördü. Mesleğe 1950 yılında Zaman Gazetesi’nde adliye muhabiri olarak başladı. Son Posta, Milliyet, Tercüman, Güneş gazetelerinde çalıştı. Yazarlık ve Spor Yönetmenliği yaptı. Meydan ve Gözcü gazetelerinde köşe yazıları yazdı. ”Arka Pencere”,”Taçsız Kral” ve “8.15 Vapuru” kitapları yayınladı. Spor ansiklopedisi yayınlayan kurulun yöneticisiydi.

Necmi Tanyolaç TGC’de 1969–1976 yılları arasında Yönetim Kurulu üyeliği ve 1977–1991 yılları arasında da Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 1992 yılı Mart ayında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Başkanlığına seçildi. 1994 Mart’ında Genel Kurulda adaylığını koymayarak görevden ayrıldı. Hizmet süresinde Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin geleneksel hakları ve basın hürriyetlerini gölgeleyen pürüzlerin giderilmesi konusunda çaba gösterdi. Ayrıca Basın Müzesi ile Darıca Huzurevi’nin kurulmasında büyük emeği geçti. TGC’nin Ramazan ve Kurban Bayramlarında yayınladığı Bayram Gazetesi geleneğinin basın organları tarafından bozulması girişimine bütün imkanlarını kullanarak direndi. TGC Basın Senatosu Başkanlığı yaptı. Burhan Felek Basın Hizmet Ödüllerini alan ilk Cemiyet Başkanı oldu. Tanyolaç kurucu üyesi olduğu TSYD’nin İki dönem Genel Başkanlığını yaptı. TGC ve TSYD ‘den 20 ödülü bulunuyor. Basın Şeref Kartı sahibi Tanyolaç İngilizce biliyordu, iki çocuk sahibiydi. 27 Kasım 2013'te vefat etti.

Rüştü Şardağ kimdir?Mehmet Rüştü Şardağ, 1916 yılında, babası Mehmet Âtıf Bey’in görevli olarak bulunduğu Halep şehrinde dünyaya geldi.

Babası I. Dünya Savaşı nedeniyle alay kâtibi ve emini olarak Romanya cephesine gönderildiği için; annesi Kilisli Melek Hanım, iki ablası, bir ağabeyi ile beraber, Rüştü Şardağ bir yaşındayken, İstanbul’a dönmek zorunda kalarak Beylerbeyi’ne yerleştiler. Daha sonra babası da İstanbul’a gelmiş ve orada emekli olmuştur.

Babasının doğduğu Şardağı’ndan ilham ile “Şardağ” soyadını aldılar.

Ankara’da; 4. Ortaokulda Türkçe, Mûsikî Muallim Mektebi, Devlet Konservatuvarı ve Maarif Kolejinde edebiyat dersleri verdi.

1948’de, Milli Eğitim Bakanlığında “Tercüme Kurulu Üyeliği” yaptı.

İzmir Özel Türk Koleji ve Özel Çamlaraltı Lisesi edebiyat öğretmenliği görevlerinde bulundu.

Ege Üniversitesi Gazetecilik Yüksekokulu, Devlet Türk Müziği Konservatuvarı ve Manisa Gençlik ve Spor Akademisinde öğretim görevlisi olarak dersler verdi.

Rüştü Şardağ, mûsikî ile ilk diyaloğunu, henüz on üç yaşındayken, Bağlarbaşı’nda, Teneffüs Sokağındaki evlerinde, büyük ablası Lütfiye Hanım’ın ud ve küçük ablası Münevver Hanım’ın keman çaldığı toplantılarda kurdu. Bu toplantılara katılan, Kadıköylü Tanbûri Fuat Bey, Üsküdarlı Kemânî Ziya Bey ve Lem’i Atlı’dan istifade etti. Bu arada “Üsküdar Mûsikî Derneği”nin çalışmalarına katıldı.

Aynı yıl, İzmir Radyosunun kuruluşu için büyük çaba harcadı, bütün kadroyu oluşturup müdürlüğünü yaptı ve 1652’de Basın Yayın Genel Müdürlüğüne devretti.

“İzmir Sanatçılar Derneği Başkanlığı’nı on sekiz yıl yürüttü.

1985’te kurulan Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosunun kuruluşunda önemli katkılarda bulunarak Sanat Danışmanlığı yaptı. 5 Şubat 1988’de, Başbakan Turgut Özal tarafından, Türk Sanat Müziği’ne hizmeti nedeniyle takdir plaketi verildi.

TRT 1 ve TRT 2’de çok sayıda programda konuşmacı olarak yer aldı ve programlar yaptı.

Güneri Tecer, Sezen Aksu, Sevim Tuna, Gönül Yazar gibi pek çok ünlü sanatçının hocası oldu.

Şarkıları, beste yarışmalarından ödüller aldı.

Rüştü Şardağ, 27 Kasım 1994’te aramızdan ayrıldı. Kabri İzmir Narlıdere Mezarlığındadır.


Abdullah Yüce kimdir?4 Aralık 1920 tarihinde İstanbul'da doğdu. Türk müziği sanatçısı, şair, oyuncu. Zor ve yoksul bir çocukluk yaşayan sanatçı, eğitimini ortaokulda yarıda bıraktı. Sanata 18 yaşında ilgi duyup beste çalışmalarına başladı. Dört yıl süren askerliğinin ardından ilk çalışmalarını Ali Rıza Beyle yaptı. 1946 yılında en bilinen şarkısı "Bu Ne Sevgi Ah, Bu Ne Izdırap" adlı bestesini yaptı. Aynı yıl sahneye çıktı. 1949'da ilk 45'lik plağı basıldı. 50 civarrında Taş plağı çıktı. Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Kemani Hacı Maksut, Kadri Şençalar, İsmail Şençalar, Edip Erten ve Ali Rıza Bey gibi ustalarla sanatını geliştirdi. Çeşitli sinema filmi ve dizilerde rol aldı. Kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdi. Diskografisi Taş Plaklar Bu Ne Sevgi Bu Ne Izdırap / Mahpushane Çeşmesi Bir Sigara İç Oğlan - Türkü / Garip Garip Dolaştım - Şarkı Semaverim Fıkırdar - Halk Şarkısı / Yürüyen Davara - Türkü Gül Doldurdum Sepete - Şarkı / Leyla mı Sevdim Seveli - Şarkı Yaşamak Mümkün mü / Yanarım Ömrüme, Odeon Plak 270656 Akan Göz Yaşım - Bazı Gece Ay Dogar / Bu Senin Şarkın Olsun - Tren , Yolundan *Geçtim 45'lik Plakları Yollar Niçin Bitmiyor / Ne Kadar Dolmaz Çilem Var Kalbime Girdin / Ah Diye Diye Endamı Güzel / Gül Kokulu Saçların Ne Yumurcak Şeysin Sen / Viran Dağlar, Viran Dağlar Hiç mi Gülmeyecek Benim Yüzüm / Gurbette Sevdiğim Bir Gonca İdi Aşkınla Harap Oldum / Bana Ne Kader ki Gülmez Yüze / Her Sabah Yollarda Beklerim Seni Hıçkırarak Ağlarım / Aman Gönül Canım Gönül Aşıkım Ben Selma'ya / Şu Fani Dünya Seherin Vaktinde / Söyle Bana Doktor Ahlarla Geçti Ömrüm / Bence Bayram Ufukta Gün Bitincedir Evvelce Hüdayi / Ne Olur Kimseye Bırakma Beni İnme Turnam İnme / Yeter Artık Bunca Çile İntizar / Leylasını Arayan Bu Ne Sevgi Ah / Hiç mi Gülmeyecek Benimde Yüzüm İntizar'ın devamı / Ne olurdu kalsaydım dizlerinde bir akşam Izdırabım Bitmiyor - Yaşamak Mümkün mü / Uzayıp Giden O Tren Yolları - Gurbette Sevdiğim Yine Sen Bize Arkadaş Oldun / Beni Hatırla Yüce Derdim Büyüktür / Yıllar Boyunca Annem Annem Babam Yok mu / Boş Ver Filmografisi Süper Baba - 1993 Üç Arkadaş Karasevda Hicran Yarası Meyhanecinin Kızı - 1958 Ne Sihirdir Ne Keramet - 1951

30 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör