top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Nuran Alptekin: "68 kuşağını yokettiler, cahil kalalım diye"Bu sabah Halk Tv'de yayımlanan "Görkemli Hatıralar" programının Rize-Fındıklı'dan yapılan canlı yayınına katılan 68 kuşağının devrimci önderlerinden Cihan Alptekin'in ablası Nuran Alptekin Kepenek, kardeşiyle ilgili anılarını aktardı. "Yüreğimde yangın, yüreğimde isyan var" diyen Nuran Alptekin Kepenek, 1968'lerin devrimci kuşağının "emperyalistler ve CİA tarafından hedef alındığını, aydınlanmacı, devrimci bu kuşağı yok ederek halkın cahil kalmasının amaçlandığını" dile getirdi.


Halk TV'nin ünlü program yapımcısı ve sunucusu Serkan Asker'in Görkemli Hatıralar programı, bu sabah Rize'nin Fındıklı ilçesinden canlı olarak yayımlandı. Programa Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, Fındıklı Belediyesi Kadın Korosu ile birlikte Prof. Dr. Yakup Kepenek ve Cihan Alptekin'in ablası Nuran Alptekin Kepenek konuşmacı olarak katıldı.
Programın büyük bölümü, Fındıklı doğumlu olan 68 kuşağının devrimci önderlerinden Cihan Alptekin ile ilgili "anılara" ayrıldı. Ablası Nuran Kepenek, Cihan Alptekin'in çok çalışkan, çok okuyan, şiir yazan, ülke sorunlarıyla yakından ilgilenen bir genç olduğunu, o ve devrimci arkadaşlarının ülkenin tam bağımsızlığı ve üstün refahı için mücadele ettiklerini, şayet yaşasalardı bugün Türkiye'nin bambaşka bir yerde bulunabileceğini vurgulayarak şöyle dedi: "Cihan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde okudu. Çok iyi bir öğrenciydi. Şayet yaşasaydı belki de bugün ülkenin en büyük Anayasa profesörlerinden biri olacaktı. Tam bağımsız Türkiye yolundaki onu ve devrimci arkadaşlarını, emperyalizm hedef almıştı, CİA'nın hedefindeydiler ve birer birer ya da topluca yok edildiler. Onları yokedenlerin amacı halkımızın cahil kalması, karanlıklarda kalmasıydı. Bütün bunları düşündükçe yüreğim yanıyor, yüreğimdeki isyan büyüyor."


Rize'nin Fındıklı ilçesinden bu sabah canlı yayımlanan Halk Tv -"Görkemli Hatıralar" programında Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu da, "halkın mutluluğu için bütün değerlerimize sahip çıkıyoruz, özellikle kadınlara büyük değer veriyoruz; kurduğumuz Kadınlar Korosu bunun bir örneğidir; bu toprakların insanı olan her bireye bu yüzden sahip çıkıyor, Almanya'da yaşayan, hemşerimiz, bilim insanı Özlem Türeci'ye eşinin adıyla hitap edilmesini bu yüzden kabul etmiyoruz, reddediyoruz" dedi.
Haber ve görseller: BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni Alâettin Bahçekapılı

70 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page