top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Orhan Kemal Ödülü sahiplerine verildi

Türk edebiyatının usta yazarı Orhan Kemal adına verilen roman armağanı sahiplerine ulaştırıldı. 51’incisini Burhan Sönmez’in “Taş ve Gölge” romanıyla aldığı ödül, Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi’nde düzenlenen törenle teslim edildi. “Aile Mezarı” romanıyla 2021 yılında ödülü alan ancak korona önlemleri dolayısıyla ödülünü alamayan Herkül Millas’ın plaketi de öğrencisi Damla Demirözü’ne takdim edildi.


Orhan Kemal Müzesi ve Everest Yayınları tarafından gerçekleştirilen Türk edebiyatının en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen Orhan Kemal Roman Ödülü’nün 51’incisi Orhan Kemal İlk Halk Kütüphanesi’nde yapıldı. Törene yazın dünyasından isimler, Orhan Kemal ailesi ve Saint Benoit Lisesi öğrencileri ile Orhan Kemal okurları katıldı.

Gazeteci-yazar Mazlum Vesek’in sunumunu yaptığı törenin açılış konuşmasını Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi Müdürü Cemalettin Taşkın yaptı. Taşkın, 2001 yılından beri Türk edebiyatının usta ismi Orhan Kemal’in adını taşıyan kütüphanede bu törenin yapılmasının kendileri için büyük değer taşıdığını söyledi.

Yazarın oğlu Orhan Kemal Müzesi kurucusu Işık Öğütçü de ölümün 52’inci yılında Orhan Kemal’in yol göstericiliğinin devam ettiğini ifade etti. Öğütçü, seçici kurul üyelerine de ayrıca teşekkür etti.

Törende konuklar Orhan Kemal ile ilgili sunumlar gerçekleştirdi. Yazar Meral Saklıyan da “Hemşerim Orhan Kemal” başlıklı konuşmasında Orhan Kemal’i işçilerle tanıdığını ve ailedeki Orhan Kemal tutkusunun temellerini anlattı.

Araştırmacı Okan Toygar da, Orhan Kemal’in anlattığı işçilerin Türkiye’yi bir gün karanlıktan kurtaracak kişiler olacağını söyledi.

Etkinlikte Orhan Kemal’in sinemadaki etkilerini anlatan Yalçın Karayağız da, yazarın Türk sinemasının usta yönetmenleriyle sürekli iç içe olduğunu ve çok kaliteli eserler ortaya koyduğunu kaydetti.

Orhan Kemal Roman Armağanı Seçici Kurulu Üyesi Çimen Günay-Erkol da, yarışmanın geçmişi hakkında bilgi vererek, “Bu roman armağanı çok değerli isimlerin eserlerine verilmiş edebiyatımızın çok güçlü bir yarışmasıdır” ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından törene katılamayan Herkül Millas adına yazarın mesajını okuyan Damla Demirözü, Millas’ın Orhan Kemal’le beraber anılmanın kendisi için çok değerli olduğunu ifade etti.

Ödülü bu yıl alan Burhan Sönmez’in mesajını okuyan Emre Bayın da, Sönmez’den , “Orhan Kemal’in anlattığı cezaevleri hala yazarlarla dolu” ifadesini aktardı.

Millas adına ödülü alan Demirözü’ne plaketi gazeteci Yazgülü Aldoğan, Sönmez adına plaketi alan Bayın’a da Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi Müdürü Cemalettin Taşkın verdi.Tören toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

14 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page