top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Prof. Dr. Tuncer Bulutay'ı yitirdik

Güncelleme tarihi: 1 Mar 2022Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (Mülkiye) Öğretim üyelerinden iktisatçı Prof. Dr. Tuncer Bulutay vefat etti. 12 Eylül 1980 askerî darbesi sonrasında üniversiteden ihraç edilen ilk akademisyen olan Bulutay, 88 yaşındaydı.


Bulutay için bugün saat 10:00’da Mülkiye Kültür Merkezi’nde tören gerçekleştirildi. Törenin ardından öğle namazını müteakip Kocatepe Camii’nde cenaze namazı kılınacak ve Bulutay vasiyeti üzerine İstanbul’da defnedilecek.

Mülkiyeliler Birliği'nden yapılan vefat açıklamasında "Ömrünü bilime ve Fakültesi’ne adamış, 12 Eylül darbecilerinin Fakültemizden 1402 sayılı kanunla uzaklaştırdığı öğretim üyelerimiz arasında sarı zarfı ilk alan, sevgili hocamız Prof. Dr. Tuncer Bulutay’ı kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz" denildi.


Prof. Dr. Tuncer Bulutay kimdir?
Ekonometri ve genel denge kuramı konularındaki çalışmalarıyla tanına Prof. Tuncer Bulutay 1934 yılında Trabzon’da doğdu. 1957’de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olduktan sonra aynı yıl İktisat ve Maliye Kürsüsü’ne asistan oldu.

Şubat 1983’te 1402 sayılı sıkıyönetim yasası uyarınca öğretim üyeliği görevine son verildi.

Ekonometri ve genel denge kuramı konularındaki kitapları bu alanlarsa Türkiye’de yayımlanan ilk yapıtlardır.

2017 yılında Mülkiye Büyük Ödülü, Prof. Tuncer Bulutay’a verilmişti


20 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


bottom of page