top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Prof. Ortaş yazdı: Kadının adı deprem bölgesinde yine yok!8 Mart Kadınlar Gününde, Kadının Adı Deprem Bölgesinde Yine Yok
Prof. Dr. İbrahim Ortaş yazısı...

8 Mart Çalışan Kadınlar Günü Kutlu Olsun. Özellikle Deprem Bölgesindeki Kadınlarımız için

İnsanlığın birkaç bin yıllık tarihini çoğunlukla erkelerin yönettiği Dünyamızda birikimli oluşan devasa sorunlarına karşın, dünyada üreterek var eden ve kucaklayan kadınların varlığı her zaman umut yeşertmektedir. İyi ki yaşamın ve hayatımızın her alanında varlar. Varlıkları ile ve bizleri de var ediyorlar. Nazımın ifadesi ile;

kadınlar

bizim kadınlarımız:

korkunç ve mübarek elleri

ince, küçük çeneleri, kocaman gözleriyle

anamız, avradımız, yârimiz

ve sanki hiç yaşanmamış gibi ölen

ve soframızdaki yeri

öküzümüzden sonra gelen

ve dağlara kaçırıp uğrunda hapis yattığımız

ve ekinde, tütünde, odunda ve pazardaki

ve kara sabana koşulan ve ağıllarda

ışıltısında yere saplı bıçakların

oynak, ağır kalçaları ve zilleriyle bizim olan

kadınlar,

bizim kadınlarımız

şimdi ayın altında

kağnıların ve hartuçların peşinde

harman yerine kehriban başlı sap çeker gibi

aynı yürek ferahlığı,

aynı yorgun alışkanlık içindeydiler.

İnsanlığın birikimli kültüründe 8 Mart 1857 öncesi ve sonrasında kadının hep bir hak gaspı, geri planda önemsenmesi, eksik ücret, gibi konular vardı. “8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde on binlerce dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve ile başlan” ve daha sonra dünya kadınları arasında destek gören çıkışı kadının sesi oldu.

Bu sesin 1975'te Birleşmiş Milletler tarafından kutlanan Dünya Kadınlar Günü iki yıl sonrada 1977 tarihinde ise resmileşen dünya çalışan kadınlar günü kutlanıyor. Ancak halen bir çok ülkede otoriteler çokta gönüllü gözükmüyorlar.

Ülkemizde Kadının Adı Deprem Bölgesinde Yine Yoktu.

Deprem sonrası gittiğim yerlerde gözlemlediğim birçok konu arasında kadınların yine ağır yükü taşımak zorunda olmalarıydı. Özelikle kırsalda yine işlerin kadının omuzlarındaydı. Onca zorluk içinde aşı işi düşünen, hayvanı beslemek zorunda olan yine kadındı Kadın tarım ve deprem ilişkisi bütünlüklü olarak işlenmesi gereken bir konu.

Deprem sahasında kadınların özel durumlarının hiç dikkate alınmadığı konusundaki gözlemlerim çok rahatsızlık vericiydi. Biz erkek anlayışı ile götürdüğümüz yarımlar ve ihtiyaç listeleri içinde başta hijyen ve tuvalet konusu olmak üzere bir çok konuda maalesef ve maalesef kadınları çok düşünmemişiz. Ayrıca çocukların bakımı, beslenmesi, yaşlıların ve evlerin temel ihtiyacı, gelen gıda ve giyecek türü yardımların korunması ve diğer işlerin kadınların üzerinde kaldığı görüldü.

Günün Önemli Daha Çok Önemsenmeli

8 Mart Dünya Çalışan Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun. Kutlu olsun hem de önemini kaybetmeden. Kadını yaşamdaki yerini önemsemekle birlikte yine de kadınların yaşadığı cinsiyet ayrımcılığının sıkça yaşandığını ve çoğumuzun yaşananları göremediği ve fark edemediğimizi fark ettim.

Kadınlarımızdan ben şahsen özrü diliyorum.

Evet, “kadınlar, bizim kadınlar korkunç ve mübarek elleri” ile yaşamı güzelleştiren kadınlar. Selam olsun. Gününüz kutlu ve güzel olsun.

8 Mart 2023, Adana

141 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page