top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Rıza Tevfik Bölükbaşı, İhsan Sabri Çağlayangil, İlhan Koman, Erdoğan Ersever, Pele, Ayşe Gencer, Kerim Kerimol
Bugün 30 Aralık. Osmanlı döneminin siyasetçilerinden, Sevr Anlaşması imzalayıcılarından Rıza Tevfik Bölükbaşı, 1960'dan sonraki yıllarda siyasette etkin rol almış, Dışişleri Bakanlığı, Senato Başkanlığı ve Cumhurbaşkanı vekilliği yapmış İhsan Sabri Çağlayangil, ünlü heykeltraş İlhan Koman ve sunucu, tiyatro oyuncusu Erdoğan Ersever'in ölüm yıldönümü bugün. Dünyaca ünlü eski futbolcu Pele, ünlü caz şarkıcısı Ayşe Gencer ve moda yaratıcısı iş insanı Kerim Kerimol'un ölümünün de 1. yıldönümü.

BRT Yayın Grubu olarak tüm bu değerlerimizi saygıyla anıyoruz.

Rıza Tevfik Bölükbaşı kimdir?  • Doğum : 1869/Svilengard’

  • Ölümü : 30 Aralık 1949/İstanbul

  • Meslek : Şâir, filozof, devlet adamı

Türk kültür ve edebiyat tarihinde "feylesof" lakabıyla tanınan ve asıl adı Ali Rıza olan Rıza Tevfik Bölükbaşı, babası Hoca Mehmet Tevfik Efendi’nin kaymakamlık yaptığı Edirne vilayetine bağlı, bugün Bulgaristan sınırları içerisindeki Svilengard’da dünyaya geldi. Çerkez asıllı Münire Hanım’dan doğma Bölükbaşı, eğitimine babasının yanında başlasa da, farklı yerlerde eğitim görerek hocasının tavsiyesi üzerine Tıp eğitimi aldı. Siyasi kimliği ve sivri kişiliğiyle karşımıza çıkan Rıza Tevfik, buradaki öğrenimi sırasında birtakım öğrenci olaylarına karışması sebebiyle birkaç defa hapse atıldı. Rıza Tevfik’in bu karmaşık hayatının düzene girmesi arzusunda bulunan akrabaları, kendisine münasip bir eş olarak Darülmuallimat Müdüresi Ayşe Sıdıka Hanım ile evlendirdi. Ayşe Hanım’ın erken vefatı üzerine ise Rıza Tevfik, hayatının geri kalanını geçirmek üzere Nazlı Hanım ile evlendi. İttihat ve Terakki Cemiyeti’nde üst kademelerde görev alan Rıza Tevfik, aktif siyasi faaliyet yürütmesiyle birlikte Edirne Mebusu olarak Meclis-i Meb’ûsan’a girdi, ancak siyasi hayatı kesintilerle devam etti. Politikadan uzaklaştığı dönemlerde tutkusu olan felsefe alanında dersler verdi. Paris Barış Konferansı’na Osmanlı Devleti adına delege olarak katılan Rıza Tevfik’in en önemli siyasi faaliyeti ise Serv Antlaşmasını imzalayan heyette yer alması oldu. Gerek Serv Antlaşması’nı imzalaması gerek de Milli Mücadele döneminde muhalif tavır takınması, TBMM tarafından 150’likler listesine alınmasına neden oldu. Ancak çıkan af ile birlikte İstanbul’a döndü. Doğu ve Batı dünyasına ait oldukça geniş bir felsefi birikime sahip olan Rıza Tevfik, yeni bir ekol kurmaktan ziyade mevcut felsefi bilgileri yorumlayarak bunlarla modern görüşler arasında dikkate değer benzerlikler üzerinde durdu. Günümüzde şair kimliğiyle öne çıkan Rıza Tevfik, asıl şöhretini hece vezniyle yazdığı şiirleriyle kazandı. Milli Edebiyat fikrini benimseyen Bölükbaşı, elliye yakın makalesiyle görüşlerini desteklemeye çalışsa da devrin Türkçüleri tarafından tenkit edilmekten kurtulamadı.

İhsan Sabri Çağlayangil kimdir?

1908 de İstanbul'da doğmuş, 1931 de İstanbul Hukuk Fakültesinde mezun olmuş, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Koleji ve Yüksek Polis Enstitüsünde öğretmenlik yapmış, Emniyet Genel Müdür Muavinliği görevinden sonra , sırasıyla Yozgat, Antalya, Çanakkale, Sivas, ve Bursa Valilikleri görevlerinde bulunmuş, 1947 de İsviçre'de toplanan Uluslararası Pasaport ve Hudut Formaliteleri Konferansında Türk Heyeti Başkanı olarak katılmıştır. Yunanistan, İtalya, İsviçre, Fransa Hükümetlerinin zabıta teşkilatlarında resmi araştırmalar yapmış, 1956 da Amerika ICA teşkilatının davetlisi olarak 2 ay süreyle Birleşik Amerika'da 16 eyalette çeşitli sahalarda araştırmalarda bulundu. Münih Uluslararası İpekçilik Kongresine Türk Heyeti Başkanı olarak katılmış. Kendisine Afgan Krallığı ve Mısır Cumhuriyeti tarafından nişan verilmiştir, 1961 de Bursa Senatörlüğüne, Cumhuriyet Senatosu Adalet Partisi Grup Başkanlığı ve Genel Kurul Üyeliğine seçilmiştir. 4. Koalisyon Hükümetinde Çalışma Bakanı olarak görev almış, 1965'te Demirel Kabinesinde Dışişleri Bakanı olmuştur. 1975'te Dışişleri Bakanı, 1977'de Dışişleri Bakanı olarak görev yapmış ve 1979'da Cumhuriyet Senatosu Başkanı olmuş, 06.04.1980 - 12.09.1980 tarihleri arasında Cumhurbaşkanına Senato Başkanı olarak vekalet etmiştir. 1983 de Büyük Türkiye Partisini Kurucu üyesi olmuş, Parti kapatılınca bir süre Zincirbozan'da gözaltında tutulmuş 30.09.1983 de serbest bırakılmıştır. Daha sonra DYP'ye katılmış ve 1990'da aktif politikadan ayrılmış ve 30 Aralık 1993'te vefat etmiştir. Çağlayangil evli olup bir kızı vardır. Bildiği yabancı diller : Fransızca, İngilizce ve Rusça'dır. Eserleri : Arşiv İlmi, Polis Psikolojisi ve Anılarım adlı üç eseri vardır.

İlhan Koman kimdir?

1923 yılında Edirne’de doğdu. Bir yıl İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümünde (şimdiki adı ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) okuduktan sonra Heykel bölümüne transfer oldu ve orada Profesör Belling’den ders aldı. 1945 yılında Avrupa Sınavını geçtikten sonra Paris’e gitti ve Louvre Okulu’nda Julien Akademisinde öğrenim hayatına devam etti. 1948 yılında ilk kişisel sergisini Paris’te açan Koman, bu sergiden sonra dünya çapında birçok farklı yerde kişisel sergiler açtı ve grup sergilerine katıldı.

Bir çok önemli bienal ve sergilerin yanında, 1956, 1962 ve 1979 yıllarında Venedik Bienali, 1957’de Soa Paolo Bienali, 1966 yılında 5. Tahran Bienali, 1961 yılında Paris, Rodin Müzesinde gerçekleştirilen 2. Uluslararası Çağdaş Heykel Sergisine katıldı ve aynı zamanda hem Türkiye’de hem de İsveç’te bir çok kamusal sanat çalışmalarına bulundu. 30 Aralık 1986 yılında İsveç’te vefat eden Koman, Türk heykelinde, orta kuşağın, kalıplaşmış formu parçalamakta ve yeni arayışlara yönelmekte etkili olan üyeleri arasında önemli bir yere sahiptir.Erdoğan Ersever kimdir?

İSTANBUL DEVLET TİYATROSU'nun USTA SAN'ATÇISI ,TV YAPIMLARI'nın, RADYO TİYATROSU-SESLENDİRME'nin USTA OYUNCUSU, BİR DÖNEM (TRT ANKARA)--TV'de TİYATRO--YAPIMCI ve YÖNETMENİ ERDOĞAN ERSEVER'i SAYGI, SEVGİ ile ANIYORUZ.

6 Kasım 1947'de Burhaniye'de doğan Erdoğan Ersever Haydarpaşa Lisesi'nde okudu. Konservatuvar Tiyatro Bölümü'nden mezun oldu.

Erdoğan Ersever ilk defa sahneye Kadıköy Halkevi'nde "Sağlık Yurdu" oyunu ile amatör olarak çıktı. Kent Oyuncuları'nda profesyonel oldu. Bu tiyatroda "Üç Kuruşluk Opera", "Hamlet", "İhtilal Var", "Batak Göl", Avni Dilligil Halk Tiyatrosu'nda "Ayaktakımı Arasında", Şehir Tiyatrosu'nda "Utanç Dünyası" oyunlarında sahneye çıktı. Daha sonra İstanbul Devlet Tiyatrosu kadrosunu giren sanatçı "İlk Yıllar" - Roksolan", "Altı Kişi Yazarını Arıyor", "Kapıların Dışında", "Lodos" ve "Mariana Pineda" gibi eserlerde oynadı.

Erdoğan Ersever "Tatlı Hayat" ve "Kurtlar Vadisi" dizilerinde de rol aldı.

İstanbul Devlet Tiyatrosu emekli sanatçılarından Erdogan Ersever 30 Aralık 2018'de vefat etti. Ersever için, 2 Ocak 2019 Çarşamba günü Üsküdar Tekel Sahnesi'nde saat 10.45’de tören düzenlendi. Ersever'in cenazesi, Erenköy Galip Paşa Camii'nde öğle namazının ardından kılınan cenaze namazından sonra Karacaahmet mezarlığına defnedildi.


Pele kimdir?

Tarihin en iyi futbolcuları arasında gösterilen Pele, Tres Coraçoes kentinde 23 Ekim 1940'ta dünyaya geldi. Pele, kulüp ve bireysel başarılarıyla futbol dünyasında iz bıraktı.

Tarihin en iyi futbolcuları arasında gösterilen Pele, Tres Coraçoes kentinde 23 Ekim 1940'ta dünyaya geldi.

Pele, kulüp ve bireysel başarılarıyla futbol dünyasında iz bıraktı.

Tam adıyla Edson Arantes do Nascimento, kariyerini ABD'nin New York Cosmos ekibinde noktalamadan önce ülkesinde 19 yıl Santos forması giydi. 


"Siyah İnci", "Futbolun Kralı", "Kral Pele" gibi lakaplar takılan efsane futbolcu, bin 363 maçlık kariyerine bin 281 gol sığdırarak bin gol barajını aşan nadir oyunculardan oldu.

Pele, 1 Ekim 1977'de Muhammed Ali ile tokalaşırkenAP Photo

Brezilya Milli Takımı ile 1957-1971 yıllarında 92 kez sahaya çıkan ve 77 gol kaydeden Pele, ülkesinin en golcü futbolcusu olmayı başardı. 

Pele'ye FIFA, Uluslararası Olimpiyat Komitesi, UNICEF ve TIME dergisi tarafından yüzyılın futbolcusu ve atleti unvanları verildi.

Efsane futbolcunun heykeli, Brezilyalılar için futbolun doğduğu yer Maracana Stadı'nın önüne dikildi.


Futbol efsanesi

İki çocuklu yoksul bir ailenin büyük çocuğu olan Brezilyalı efsanevi futbolcuya, okul arkadaşları tarafından o dönem örnek aldığı Vasco da Gamalı oyuncu Bile'ye istinaden "Pele" takma adı verildi.

Küçük yaşlarda kafelerde garson olarak çalışan, belli yaşa kadar bir futbol topu dahi bulunmayan Pele, yeşil sahalara ilk adımını, Bauru Athletic Club ile attı ve Sao Paulo Gençler Eyalet Şampiyonası'nda 1954-1956 yıllarında üst üste 3 kez şampiyonluk yaşadı.

Genç takımdaki antrenörü Waldemar de Brito tarafından Santos Kulübüne denenmeye götürülen Pele'nin başarılarla dolu kariyeri, 1956'da burada ilk profesyonel sözleşmesini imzalayarak başladı.

Milli takım kariyeri

Pele, genç yaşından itibaren forma giymeye başladığı Brezilya Milli Takımı'na altın çağını yaşattı.

İlk maçına 1957'de Maracana Stadı'nda Arjantin karşısında 16 yaş 9 aylıkken çıkan genç Pele, 2-1 kaybettikleri mücadelede takımının tek golüne imza atarak o dönem milli takımlar düzeyinde en genç yaşta gol atan futbolcu oldu.

İsveç 1958, Şili 1962 ve Meksika 1970'teki dünya kupalarında "Sambacılar" ile 3 kez şampiyonluk yaşayan Pele, organizasyonda 3 kupa kaldıran tek oyuncu konumunda.

Brezilya Milli Takımı ile 1957-1971 yıllarında 92 kez sahaya çıkan "Siyah İnci" lakaplı Pele, 77 gole imza attı.


ABD'de futbola veda etti

Pele, Santos'tan ayrıldıktan sonra futbol kariyerine yine Amerika kıtasında devam etti.

ABD ligi ekiplerinden New York Cosmos'ta 1975-1977 yıllarında mücadele eden Brezilyalı efsanevi oyuncu, son senesinde lig şampiyonluğu yaşadı.

Futbol yaşamının ardından ülkesinde spor bakanlığı, FIFA ve Santos'un futbol elçiliğini yapan Pele, New York Cosmos'un onursal başkanlığı, Birleşmiş Milletler ve UNESCO'nun iyi niyet elçiliği gibi görevler üstlendi.

Kişisel başarıları

Pele, Brezilya liginde 3, eyalet liginde 11, Libertadores Kupası ve Copa America'da birer kez gol krallığı yaşadı.

Dünya Kupası Rüya Takımı'nda yer alan Pele, 1952 FIFA Dünya Kupası'nda "en iyi genç oyuncu", 1958 FIFA Dünya Kupası'nda "gümüş top" ödülleri kazandı, 2013'te ise FIFA Altın Top Onur Ödülü'ne layık görüldü.

Ayrıca Pele'ye FIFA, Uluslararası Olimpiyat Komitesi, UNICEF ve TIME dergisi tarafından yüzyılın futbolcusu ve atleti unvanları verildi.

"Siyah İnci", "Futbolun Kralı", "Kral Pele" gibi lakaplar takılan efsane futbolcu, bin gol barajını aşan oyunculardan biri oldu. Pele, 1363 maçlık kariyerine 1279 gol sığdırarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi.

30 Aralık 2022'de 82 yaşındayken vefat etti.


Ayşe Gencer kimdir?Refie Ayşe Demirer (d. 10 Ocak 1956, İstanbul; ö. 30 Aralık 2022, İstanbul), Türk caz müziği sanatçısı ve söz yazarıdır.


Gencer, 10 Ocak 1956'da İstanbul'da sanatçı çift Ayten Alpman ile İlham Gencer'in kızı olarak doğdu. Piyanist olan babaannesinden ilk müzik eğitimini aldı. 1977'de TRT İstanbul Radyosu'nun düzenlediği bir yarışmada birinci olduktan sonra Galata Kulesi’ndeki bir eğlence mekanında sahne alarak caz söylemeye başladı.[3] Ardından Bodrum'da profesyonel olarak müzik yapmaya başladı. İlk albümünü 2011'de Bud Beatiful adıyla piyasaya sürdü. Akbank Caz Festivali, Yapı Kredi Caz Festivali, Antalya Caz Festivali, Bodrum Caz Festivali, Alanya Caz Günleri, Borusan Kültür ve Sanat Etkinlikleri, Ankara Türk Amerikan Kültür Derneği Caz & Blues Festivali ile Ankara Caz Festivali gibi kültür ve sanat etkinliklerinde TRT Caz Orkestrası ve İstanbul Klarnet Korosu'yla beraber sahne aldı. Ayrıca sanatçılar Tuna Ötenel, Erol Pekcan, Nezih Yeşilnil ve Cankut Özgül'le ortak müzik çalışmaları yaptı.[4] Son olarak 2022 yapımı Bergen adlı filmde annesi sanatçı Ayten Alpman'ı canlandırdı.


Sanatçı Bora Gencer'in ablası ve İlhan Gencer'in kız kardeşiydi. 1988'de trompetçi İmer Demirer ile evlenen Gencer, bir süredir mücadele ettiği kanser hastalığı nedeniyle 30 Aralık 2022'de doğum yeri İstanbul, Türkiye'de 66 yaşında vefat etmiştir.[5] Cenazesi Levent'teki Afet Yolal Camii'nden kaldırılarak Ulus Mezarlığı'nda toprağa verilmiştir.


Albümleri

  • Bud Beatiful (2011)

Filmografi


Kerim Kerimol kimdir?(d. 18 Kasım 1927, İstanbul - 29 Aralık 2022), Türk iş insanı.


1947'de İstanbul High School'dan mezun olup İskoçya'ya Scottish Wollen Technical College Tekstil Mühendisliği Bölümüne kabul edildi. Buradan 1950 senesinde birincilikle mezun oldu.

1954 senesinde döşemelik kumaş üretimine başladı ve bir şirket kurdu. 1961 senesinde Türkiye Büyük Millet Meclisinin bütün döşemelik kumaşlarını yaptı.

1962 senesinde Osman Boyner'in daveti üzerine kendi şirketini kapatıp Altınyıldız'ın teknik sorumlusu ve yönetim kurulu üyesi oldu. Altınyıldız'ın yönetim kurulundan 1995 senesinde ayrıldı.

1969 senesinde Osman Boyner ile Beymen'i kurdular. Başta sadece erkek giyimi yapan marka zamanla kadın giyimine de başladı.

1976-1980 yılları arasında Uluslararası Moda Konseyi Başkanı, 1977-1980 seneleri arasında ise Türkiye Moda Konseyi Başkanı oldu.

1989 senesinde Angelo Zegna'nın teklifi üzerine Türkiye'de ilk Ermenegildo Zegna mağazasını açtı. Aynı sene Beymen'deki bütün hisselerini şirkete satıp kariyerini Ermenegildo Zegna'da yönetim kurulu üyesi olarak devam ettiriyor.

Kerim Kerimol evli ve üç çocuk babasıdır.

29 Aralık 2022 tarihinde vefat etti. Cenazesi 2 Ocak 2023 tarihinde Teşvikiye Camii'nde kılınan öğle namazından sonra Edirnekapı Şehitliği'ne defnedildi.


33 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page