• HaberciGazete

Sıcaklar arttı, sinekler çoğaldıMeteoroloji'den alınan son dakika bilgisine göre, Marmara Bölgesi'nde, az bulutlu ve açık hava öngörülüyor. Sıcaklıkların 30 derece dolaylarında olacağı bildiriliyor.

Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğünden yapılan son değerlendirmelere göre, sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde olmaya devam edeceği tahmin ediliyor. Bölgede, az bulutlu ve açık hava bekleniyor. Rüzgarın, kuzey ve kuzeydoğu önlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi öngörülüyor.

İstanbul'da temmuz ayı en yüksek sıcaklık ortalaması 31, ortalama yağışlı gün sayısı ise 4 Havanın bunaltıcılığı fazla. Kalp ve tansiyon hastaları fazla hareket etmemeye dikkat etmeli! Hafta sonu hava çok ısınıyor, sıcak çarpması tehlikesi yüksek.Öte yandan, sıcakların tavan yapmasıyla, geceleri sivrisinek, gündüzleri de karasineklerin çoğalması, yurttaşları bezdirme noktasında.İstanbul'da yurttaşların vücutlarında yara oluşmasına neden olan sivrisinekler birçok ilçede görülmeye başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) göl, gölet ve derelerde yaptığı sivrisinek ve haşere ilaçlamasının ardından sivrisineklere karşı SMS yoluyla uyarıda da bulundu.

İstanbul'un, özellikle Avcılar, Sarıyer, Şile gibi yerleşmelerinde yapılan ilaçlamaların yetersiz kaldığı öne sürülüyor. Ara sokak ve parklarda da ilaçlama yapılmasını isteyen ilçe sakinleri, evlerinin camlarına sineklik takarak önlem almaya çalışıyor. Mağazalarda sinek kovucuların ve öteki malzemelerin bulunamadığı da gözleniyor. İBB'den uyarı İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ise sivrisineklere karşı SMS yoluyla uyarıda bulundu. Gönderilen mesajda, "Değerli İstanbullular, belediyemiz, göl, dere gibi büyük alanlarda sivrisinekle mücadele etmektedir. Bidon, havuzlar ve saksı altlığı gibi su birikebilen alanlar sivrisinekler için iyi bir üreme kaynağıdır. Bir bardak suda çevreyi rahatsız edecek kadar sivrisinek üreyebilmektedir. Sivrisineklerle hep birlikte mücadele edelim" denildi. Mesajın sonunda bir de bir animasyon filmi linki paylaşıldı. Sivrisineklerin üreme alanlarının gösterildiği animasyon filminde "Sivrisineklerin üreme alanlarının yüzde 80'i insan eliyle oluşur" gibi bilgilere yer verildi.

24 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör