top of page
  • HaberciGazete

Sıvas katliamı unutulmadı...mesajlar

CHP’Lİ BÜLBÜL’DEN SİVAS KATLİAMI ANMASI

“MADIMAK HÂLÂ YANMAYA DEVAM EDİYOR”

CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül, “Madımak 29 yıl sonra hala yanmaya devam ediyor.” Sözleriyle Sivas Katliamı’nda hayatını kaybedenleri andı.


Sivas Katliamı’nın 29’uncu yıl dönümünde mesaj yayınlayan CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül şu ifadeleri kullandı: “29 yıl önce 2 Temmuz 1993’te Pir Sultan Abdal Kültür Şenlikleri’ne katılmak için Sivas’ta olan 33 sanatçı ve aydınımız, canımız Madımak Oteli’nde canice yakılarak katledildi. Cumhuriyetin laik, demokratik yapısını hedef alan bu kalkışmanın ardından 29 yıl geçmesine rağmen asıl failler yargı önüne çıkarılmadı. Ceza alan sanıklar tek adamın aklıyla cezaevinden çıkarıldı. Madımak 29 yıl sonra hala yanmaya devam ediyor. Bu katliam unutulmak isteniyor ama bu katliamı yapanları da katliamın sanıklarını aklayanları da unutmayacağız. Bu davanın peşini asla bırakmayacağız. Adalet yerini bulana kadar mücadele edeceğiz, bunun hesabını elbet bir gün soracağız”

CHP’Lİ ADEM SİVAS KATLİAMINI UNUTMADI


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde İl Başkanı Erhan Adem, Sivas Katliamının yıl dönümü nedeniyle mesaj yayınladı.


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde İl Başkanı Erhan Adem, Sivas Katliamının yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayınladığı mesajda katliamın ateşinin hala sönmediğini söyledi.

Başkan Adem şu sözlerle katliamda yitirilen canları andı: “Sivas’ta katiller, insanlığa kıydılar. Allah’ın adını kullanarak insanlığı yakan gerici yobaz zihniyet bugün hala aramızda dolaşıyor. O gün yanan ateş, yakılan otelin kan ağlatan ateşi 29 yıldır içimizde sönmeden yanmaya devam ediyor. 2 Temmuz 1993’ü hiçbirimiz unutmadık ve unutmayacağız. Katillerin ve canilerin gerçekten yargılanacağı günler elbette gelecektir. O gün gelene kadar ve geldikten sonra her zaman diyeceğiz ki ‘unutMADIMAKlımda’. Katliamda can verenlere bin selam olsun.”

CHP’Lİ BİNZET’TEN SİVAS KATLİAMI ANMASI

CHP Adıyaman İl Başkanı Burak Binzet, 2 Temmuz Sivas Katliamının 29’uncu yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.CHP’li Binzet, “Tarihler 2 Temmuz 1993’ü gösterdiğinde bu memleketin öz evlatları alçakça ve kalleşçe katledilmiştir. Canilerin tertiplediği bu vahşetin ve utancın üstünden 29 yıl geçti fakat geride bıraktığı izler hala taze. Karanlık dolu, zehir saçan bu zihniyetin düzenlediği hain tezgâh, ülkemizdeki kardeşlik, birlik ve beraberlik duygusunu da yaralamıştır. Yakın Türkiye tarihinin utanç vesikalarından olan Sivas Katliamına yol açanları, gerçekleştirenleri ve canilerin hesap vermesinin önünü kapatanları lanetliyor, yitirdiğimiz canları saygı ile anıyorum.” dedi.CHP’Lİ SARI’DAN SİVAS KATLİAMINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, 2 Temmuz Sivas Katliamı nedeniyle mesaj yayınladı.

CHP’li Sarı, “Sivas Katliamı aradan 29 yıl geçmesine rağmen hepimizin hafızasında taze bir şekilde durmaktadır. Katliamı zaman aşımı ile kapamak isteyen AKP zihniyeti, o karanlığın günümüzdeki savunucusu olmuş ve bu utanca ortak olmuştur. Bir katliamı kapatmak, o katliamı yapmak kadar kötüdür. O gün insanları yakanlar, bugün yakanları koruyanlar da insanlığı, vicdanı ve kardeşlik duygularının alevini harlatmaya devam etmektedir. Bu düşüncelerle 2 Temmuz 1993’te canice katledilen, diri diri yakılan aydınlarımızı saygı ve rahmetle anıyor, katliamcıları ve katliamcı zihniyetin savunucularını lanetliyorum” dedi.

Başkan Yılmaz, Madımak Katliamını Unutmadı


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sincan İlçe Başkanı Ömer Yılmaz, Sivas Katliamının yıl dönümünde hayatını kaybeden aydınları andı.

Başkan Yılmaz, “Bugün yakın tarihimizin en karanlık ve acı olaylarından bir olan, Sivas katliamının yıldönümü. Bundan 22 yıl önce gözünü kan bürüyen, insanlıktan nasibini almamış güruhun Madımak Oteli’ni yakması sonucu, 33 yazarımız, ozanımız, aydınımız ile 2 otel çalışanı 35 kişi yanarak ya da dumandan boğularak yaşamlarını yitirmiştir. Tarihe kara bir leke olarak geçen Sivas katliamı, halen toplum vicdanında bir yara, bir sızı olarak kalmaya devam etmektedir. Çünkü aradan geçen uzun yıllar içerisinde Devlet kendinden beklenen sorumluluğu yerine getirecek bir irade ortaya koyamamış, olayların failleri yargı önüne çıkarılmamıştır. Madımak, Çorum, Malatya, Maraş… Hepsi insanlığa karşı işlenmiş en büyük suçtur. Bu ülkenin, ‘ben insanım’ diyen ve vicdanı olan herkesin acısı, ortak yarasıdır ve asla unutturulamaz” Dedi.14 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page