top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Sami Karaören'i toprağa ektikCumhuriyet gazetesinin eski yazıişleri müdürü ve yazarı Sami Karaören vefat etti. 98 yaşında

aramızdan ayrılan, Cumhuriyet gazetesinin Olaylar ve Görüşler sayfasının da uzun yıllar yöneticiliğini yapan Karaören, yılmaz bir Türkçe savunucusu ve aydınlanmacıydı. Karaören öğleyin gazetenin merkez binasındaki törenin ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlandı.


Cumhuriyet gazetesinin eski yazıişleri müdürü, Olaylar ve Görüşler sayfası yönetisi Sami Karaören vefat etti. Karaören, tüm Cumhuriyet çalışanlarının ağabeyi ve büyüğü olarak saygın bir konuma sahipti. Onun Atatürkçü dik duruşu önünde okurları olarak saygıyla eğiliyoruz.

Sami Karaören, bugün öğleyin Cumhuriyet gazetesi merkez binasındaki törenin ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi. Sami Karaören kimdir?

Sami Karaören, 1924 yılında Fethiye Kaya köyünde dünyaya geldi. İlköğrenimini Fethiye’de, ortaöğrenimini Muğla ve Antalya’da tamamladı. Antalya Lisesi’nde şair Cahit Külebi’nin öğrencisi oldu ve ölünceye kadar onunla ilişkisini kesmedi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ni bitirdi. 1957’de Dünya gazetesinde gazeteciliğe başladı. Burada Falih Rıfkı Atay ile çalıştı. 1961’de Cumhuriyet gazetesine geçti. Burada uzun süre yazıişleri müdürü ve makaleler redaktörü olarak çalıştı. Olaylar ve Görüşler sayfasının uzun süre sorumluluğunu üstlendi. Yeni adı Cumhuriyet Kitapları olan Çağdaş Yayınları’nın yayın yönetmenliğini yaptı. Çeşitli dergi ve gazetelerde gezi notları, dil ve edebiyat üzerine yazılar yazdı. 1962’de Türk Dil Kurumu Gazetecilik ve Dil Ödülü’nü aldı

16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page