• HaberciGazete

Samsun'dan 'beşibiryerde' haberRusya-Ukrayna savaşı: Boğaz’a sürüklenen mayınlarla ilgili Samsun NAVTEX'den uyarı!

Rusya Federal Güvenlik Servisi geçen hafta Odessa açıklarına Ukraynalılar tarafından döşenen mayınlarda kopmalar başladığından mayınların İstanbul Boğazı ve Akdeniz’e ulaşabileceğini uyarısında bulunarak büyük bir panik yaratmıştı... Bu açıklamalara Ukrayna'dan net yanıt geldi.
Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş devam ederken önceki gün Rus istihbarat birimi FSB’nin iddiası hem uluslararası kamuoyunda hem de Türkiye’de gündem olmuştu.

FSB, Odessa açıklarında Ukraynalılar tarafından döşenen mayınlarda kopmalar başladığını iddia ederek bu mayınların İstanbul Boğazı’na ulaşabileceği uyarısında bulunmuştu.

19 Mart’ta yayınlanan resmi basın bülteninde, “Fırtınalı havadan dolayı mayınları tutan halatlar koptu. Rüzgar ve denizdeki akıntı ile birlikte mayınlar Karadeniz’in batısında bağımsız bir şekilde hareket ilerliyor” denilmişti.

“MEŞRU ZEMİN HAZIRLAMAK İSTİYORLAR”

Bu açıklama Türkiye’de endişe yaratırken, 420 mayının serbest kaldığını ve bunların Ukrayna tarafından getirildiği de Moskova yönetimi tarafından açıklanmıştı.

Fakat Ukrayna Denizcilik İdaresi’nin Başkan Yardımcısı Viktor Vyshnov, İngiliz haber ajansı Reuters’a konuştu. Vyshnov, “Bunlar tamamen Rusya’nın bilgi kirliliğidir. Onlar, Karadeniz’e geçişlerin engellenmesi için meşru bir zemin oluşması adına ‘mayın tehdidini’ gündeme getirdiler” dedi.

SAMSUN’DAN UYARI MESAJI GELDİ

Ukrayna donanması da Rusya’nın açıklamalarını yalanladı. Reuters’a konuşan kaynaklar, Türk yetkililerin mayın riski dolayısıyla uyarılarda bulunduğunu aktarırken, Türkiye’nin Samsun’daki NAVTEX istasyonundan da bu konuda uyarı mesajı geçildiğini duyurdu.

Mesajda, “Salınan mayınlara dikkat edilmesi çok önemlidir. Gemilerin mayın ya da mayına benzer bir maddeyle karşılaşması durumunda hemen bilgi vermesi gerekmektedir” denildi.


ADD'den Atatürk Anıtı saldırısı iddianamesine tepki


Samsun'da Atatürk Anıtı'na yapılan saldırıda 2 sanık hakkında hazırlanan iddianame mahkeme tarafından kabul edilirken, ADD Samsun Şube Başkanı Işık Özkefeli iddianamenin eksik hazırlandığını söyledi.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ilk ayak bastığı yere 29 Ekim 1931 tarihinde yapılan ve Milli Mücadele’nin başlamasının sembolü olan görülen Atatürk heykeline, 3 Şubat günü sabaha karşı 2 kişi saldırı yaptı. Atatürk’ün üzerinde bulunduğu atın bacak ve kuyruk kısmına çelik halat bağlayarak yıkmaya çalışan saldırganlar, halatın kopması üzerine kaçtı.

Kısa süre sonra yakalanan saldırganlar Celali Rahman Fidan ve Batuhan Fidan tutuklanarak cezaevine gönderildi. Olayla ilgili Cumhuriyet savcısı tarafından hazırlanan iddianame de ise sanıkların, kamu malına zarar verme ve Atatürk’ün manevi şahsına hakaret suçlarından cezalandırılması talep edildi.

ADD İDDİNAMEYE TEPKİ GÖSTERDİ

Cumhuriyet Savcısı tarafından hazırlanan iddianamenin eksik olduğunu belirten ADD Samsun Şube Başkanı Işık Özkefeli, mahkemeye de müdahil olmak için dilekçe verdiklerini söyledi. Atatürk Anıtı’nda açıklama yapan Özkefeli, sanıkların sadece iki suçtan yargı önüne çıkacaklarını belirterek, “Onur Anıtı saldırısında, sanıklardan Celali Rahman Fidan ifadesinde Atatürk'ü kendi değeri ve atası olarak görmediğini, Samsun'a yalan bir şekilde ihtilal yapmak için gelen doğan bir güneş olarak gösterilmesine artık tahammül edemediğini söylemiştir. Ayrıca ifadelerinde Celali Rahman kaçıp evrelerine gittikten sonra Batuhan'a ‘Heykeli yerinden bile oynatamadım. Yıkabilseydim gönlümü rahatlatır, sonra bir değişikliğin ateşini başlatmış olurdum’ dediği yine ifadelerinde yer almaktadır. Bu olay basit bir saldırı değildir. Her ne kadar dava dosyasında herhangi bir örgüte bağlı olmadıkları söylense de, bu organize suçun gerisindekiler iyi araştırılmalıdır. Bu eylem sadece Samsun halkını değil, tüm Türkiye'yi ayağa kaldırmıştır” diye konuştu.

“ANAYASAL DÜZENE DE SALDIRI VAR”


Davanın ilk duruşmasının 29 Mart 2022 tarihinde yapılacağını dile getiren Işık Özkefeli, sanıkların eylemleri ile hem Atatürk’e hakaret ettiklerini hem de halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiklerini açıklayarak, şöyle konuştu:

“Sanığın ifadesinde, ‘Yıkabilseydim bir değişikliğin ateşini başlatmış olacaktım’ sözleri, Türkiye Cumhuriyeti'nde Mustafa Kemal Atatürk'ün temsil ettiği laik, demokratik, sosyal, hukuk devletinin, Türkiye Cumhuriyeti'nin Anayasal düzenini ihlal suçu da işlediği aşikârdır. Yine bu eylem, devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmaya da yöneliktir.

Bu nefret saldırısının soruşturmasının, çok dikkatle ve etraflıca yapılması, tüm kanıtların toplanması, diğer faillerin de ortaya çıkarılması şeklinde yürütülmesi gerekmektedir. Bu suçun asli failleri yanında destekçi ve özellikle azmettiricilerinin de tespitini ve olayın tüm ayrıntıları ile aydınlığa çıkmasını yüce yargıdan bekliyoruz.”

Özkefeli, duruşma aşamasında sanıkların diğer suçlardan da yargılanmasını talep edeceklerini söyledi.

Kaynak: Sözcü/İSMAİL AKDUMAN


Şiirin kalbi Atakum’da attı


Atakum Belediyesi, Dünya Şiir Günü nedeniyle şiirseverleri ve şairleri bir araya getirdi. Şiirin sevgi ve aşk olduğunu söyleyen Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Sanattan, şiirden; sevgiden, aşktan uzaklaşmayın” dedi.Atakum Belediyesi, Samsun Gazeteciler Cemiyeti, Kuzey Kültür Derneği ve Edebiyat Nöbeti’nin katkılarıyla Dünya Şiir Günü’nde şiirseverler Atakum’da bir araya geldi. Atakum Belediyesi Vedat Türkali Eğitim, Sanat ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen buluşmada şairler Adem Fatih Kılıç, Atilla Küçükala, Cengiz Şenol, Ersin Erge, Fatma Hatun Esen, Haluk Yolsal, Hatice Tarkan Doğanay, İrfan Yıldız, Naile Dire, Naci Şen, Şura Aykan şiirlerini seslendirdi. Programda sevilen şair Nevzat Çelik, okuduğu şiirlerle büyük alkış aldı. Çelik’e eşlik eden müzisyen Uğur Karataş da şarkılarıyla programa renk kattı. Çelik, dinleti sonrasında şiirseverler için kitaplarını da imzaladı.


“SEVGİ VE AŞK GETİRDİNİZ”Bu önemli organizasyona ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu söyleyerek Dünya Şiir Günü’nü kutlayan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Hepiniz hoş geldiniz. Sevgi ve aşk getirdiniz. Şiir sevgi ve aşk demek. Şiirin içindeki söz sevgiyi, aşkı, acıyı daha tatlı ve tılsımlı sözlerle anlatan bir edebiyat dalı. Çok değerli yöresel şairlerimiz bugün bizimle. Her birinize ayrı ayrı şiirli günler diliyorum. Sanattan, şiirden; sevgiden aşktan uzaklaşmayın istiyorum.” ifadelerini kullandı.


“YAYIN SEKTÖRÜ ZOR DÖNEMDE”

Edebiyat Nöbeti Dergisi Sahibi Celal Karaca, 2015 yılında yayın hayatına başlayan Bafra merkezli Edebiyat Nöbeti Dergisi’nin faaliyetlerinden bahsettiği konuşmasında yayın sektörünün ekonomik olarak zor dönemlerden geçildiğini ifade ederek, “Her zaman okuyan kitle daha da azalmaya başladı. Matbaa mürekkebinden tutun da kağıdına kadar hepsi ithal ve yurtdışından geliyor. Kendi ürettiğimiz hiçbir şey kalmadı. Kamu tarafında destek yok denecek kadar az. Geçmişte destekler olmaktaydı” diye konuştu.


“AMAÇ FARKINDALIK YARATMAK”

Dünya Şiir Günü’nün UNESCO tarafından ilk kez 1999 yılında ilan edildiğini belirten Kuzey Kültür Evi Başkanı İzzet Keskin, “Tüm dünyada kutlanan Dünya Şiir Günü’nün amacı farkındalık yaratmak, ulusal, bölgesel, evrensel şehir hareketlerine enerji katmak. Bugün de bunun için toplandık, yöresel şairlerimizle birlikteyiz. Bu enerjiyi hep birlikte katacaklarına inanıyorum” dedi.

Tesadüfen bankanın açığını bulan Samsunlu kardeşler hesaplarına 16 milyar TL transfer etti

Samsun'da yaşayan iki kardeş, özel bir bankanın mobil uygulamasında tesadüfen buldukları açıkla 70’e yakın işlem yaparak 16 milyar TL parayı mevduat hesaplarına aktarmayı başardı. Paranın blokeli olup olmadığını kontrol için hesaptan nakit çekmeyi de deneyen abi kardeş, önce 100 bin TL’ye 3 adet akıllı telefon aldı, sonra da 300 bin liralık otomobil için para transfer etti. Bu arada 2 gün hesaplarında duran 16 milyar liradan, yaklaşık 80 bin TL’yi de borcu olan akrabalarına dağıttılar.Recep (26) ve Emre G. kardeşler özel bir bankada açtıkları yatırım hesabından milyarlarca lirayı buldukları açıkla kendi hesaplarına aktardı. Olayın ortaya çıkmasıyla kardeşler hakkında Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı'nda soruşturma başlatıldı.

Bankanın genel merkezinin İstanbul'da olması sebebiyle soruşturma İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na devredildi. Banka hesapları dondurulan iki kardeş, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

OTOMOBİL VE TELEFON ALDILAR

Soruşturma dosyasına göre Samsun'da bir akaryakıt istasyonunda çalışan Recep G., kendi adına açtığı banka hesabını ağabeyi Emre G. ile ortak kullanıyordu. Emre G., para çekmek isterken tesadüf eseri bankanın bir açığını buldu. Bulduğu açıkla istediği miktarda parayı hesabına geçirebildiğini fark eden Emre G. 2 günde yaklaşık 70 işlem yapıp açıktan yararlanarak hesabına toplam 16 milyar TL aktardı. Bu parayla önce cep telefonu, sonra da lüks otomobil alan kardeşler bazı akrabalarının da borçlarını ödedi.

Emre G., para çekerken bulduğu açığı savcılıktaki ifadesinde şöyle anlattı:

“Banka hesabını kardeşim Recep G. 2018 yılında petrol istasyonunda çalışmaya başladığında maaşının yatması için Antalya Konyaaltı şubesinden açtırmıştı. Kardeşim buraya gelince hesabı ortak kullanmaya başladık.

“HİSSE SENEDİ HESABINDAN PARA ÇEK MENÜSÜNDEN AKTARDIM”


26 Şubat günü hesaba mobil bankacılık sisteminden erişim yaptım. Hesabın bakiyesi sıfırdı. Para yoktu. Daha sonra ben yatırım hesabına baktım. Hisse senedi hesabından para çek yazan menüden, para çekmek istedim.

O kısma tıkladım. Miktar yazma kısmı çıktı. Oraya ben de kafama göre miktarlar yazdım. Her yazdığım para miktarı, mevduat hesabı kısmına geçti. Bu şekilde bu işlemi yaklaşık 60-70 kez tekrarladım. Her defasında talebim gerçekleşti.

Ben bu paralar ile aynı gün cep telefonu, otomobil almak için 300 bin TL havale yaptım. Ben parayı havale yaptıktan sonra hesaba bloke konduğu için parayı hesabına aktaramadı ve para geri bizim hesabımıza geldi. 40 bin TL’ye kadar ATM’lerden nakit çektim.

Aynı gün akşam hesaba yine mobil bankacılıktan erişim yaptım. Hesabın yatırım menüsünden sabah yaptığım gibi hisse senedi para çek kısmından para çekmek istedim, ancak ret verdi.

TEK SEFERDE 7 MİLYAR TL AKTARDI

Cumartesiyi pazara bağlayan gece yani 27 Şubat günü gece saat 01.00 sıralarında hesaba yine erişim yapıp aynı menüden hisse senedi para çek menüsünden 7.000.000.000,00 TL (7 milyar lira) yazdım çek diye tıkladım ‘onaylanmıştır' dedi ve yazdığım miktar hesabımın mevduat hesabına bakiye olarak geçti.

İki defa çekim talebinde bulundum hesabıma iki sefer para yansıdı. Hesapta cumartesi yaptığım çekim işlemleri ile birlikte 16.000.000.000,00 TL (16 milyar lira) para yansıdı. Bu durumu aile büyüklerimize anlattık. ‘Kimin borcu varsa bize gelsin' dedik 80 bin TL parayı borcu olan, ekonomik durumu kötü olan akrabalara aynı hesap üzerinden eft/havale yaptık.

BANKANIN BLOKESİNİ TELEFONLA KALDIRDILAR

Ben ve kardeşim bu işlemleri yaparken hesap blokeleniyordu. Bankayı aradığımızda ‘güvenlik sebebiyle hesaplar blokelenmiştir' diyordu. Biz blokenin kaldırılması için talepte bulunduğumuzda blokeyi kaldırıp hesabı aktifleştirdiler.

Pazartesi günü yani 28 Şubat günü hesap kardeşim Recep G. adına kayıtlı olduğu için bankadan kardeşim Recep G.’yi aradılar. Kardeşime ‘hesabına yüklü miktarda para girişleri var, bunun kaynağı nedir bilginiz var mı?' diye sordular. Kardeşimde ‘haberim var' dedi. Banka görevlisi ‘nereden geldi' diye kardeşime sordu. O da yatırım hesabından mevduat hesabına aktardığını söyledi.

Banka görevlisi kardeşime ‘bu kadar yatırımınız var mıydı' dedi. Kardeşim de ‘olmasa çekemezdim' dedi. Banka görevlisi ‘paranın karşılıksız olduğunu’ söyledi. Kardeşim de kimseyi dolandırmadığını, kendi hesapları arasında yaptığı işlem olduğunu söyledi. Bu görüşme esnasında hesap blokelendi” dedi.

KARDEŞİNE İNANMAMIŞ

Recep G. ise ifadesinde şunları söyledi:

“26 Şubat günü evden ayrılıp işe gittim. Ben iş yerinde iken kardeşim hesabıma erişim yapmış. Yatırım hesabıma erişim yaptığında hisse senedi para çek kısmına miktarlar yazıp çekim talebinde bulunmuş. Yaptığı işlemler sonucu hesapta 800.000.000,00 TL (800 milyon lira) civarı para bakiye meydana geldiğini bana söyledi.

Ben bu duruma çok şaşırdım ‘nasıl oldu anlat' dediğimde, bana hesabın yatırım hesabı menüsünden hisse senedi para çek kısmına miktarlar yazıp ‘çek' dediğinde paranın hesabın mevduat hesabı bölümüne bakiye olarak yansıdığını söyledi. Ben inanmadım.

Kardeşim hesaba erişim yapıp benim başka bir bankaya ait hesabıma 100 bin TL havale yaptı. Bu havale miktarı başka bankadaki hesabıma bakiye olarak yansıdı. Hesaptan çıktık. Bir süre sonra dışarı çıkıp, ATM'den 10 bin TL çektik. Sonra bir teknoloji mağazasına gidip 100 bin TL’ye üç adet telefon aldık. Telefonun ücretini pos cihazından ödedik.

“AYNI İŞLEMİ TEKRAR ETTİK”

Eve döndük ve kardeşime ‘bu işlemi nasıl yaptın göster' dedim. O da hesaba erişim yaptı. Yatırım hesabı bölümünden hisse senedi para çek menüsüne girdi. 7.000.000.000,00 TL (7 milyar lira) yazdı, onayla dedi ve mevduat hesabıma bu miktar bakiye olarak geçti. Tekrar aynı işlemi yaptı yine 7.000.000.000,00 TL hesabımın mevduat hesabı bölümüne bakiye olarak yansıdı.

Hesapta bakiye miktarı yaklaşık 16.000.000.000,00 TL (16 milyar lira) oldu. Hesapta başka işlem yapmadık ve çıkış yaptık. Cumartesiyi pazara bağlayan gece tarih değiştiği için tekrar dışarı çıkıp yine ATM’den 5 bin TL ben çektim.

Kardeşim de kendi hesabına aktardığı paradan kartla 8 bin TL çekti ve eve geri geldik. Ben pazar sabah tekrar saat 06.00 sıralarında işe gittim. Saat 16.00’ya kadar hesaptan hiçbir işlem yapmadık.

Ben eve geldikten sonra araç almak için kardeşimin iletişim kurduğu bir oto galeri ile görüştük. Pazarlık yaptık 300 bin TL’ye anlaştık. Parayı hesaptan galeri sahibinin hesabına havale yaptık. Para hesabına geçti. Biz arabayı pazartesi teslim alacaktık daha sonra galeri sahibinin hesabına banka bloke koyduğu için araba alamadık.

Ayrıca akrabalara haber verip ‘borcu olanlar bize haber verin yardım edeceğiz' dedik. Akrabalara bu hesaptan yaklaşık 80 bin TL havale yaptık. Hesabın ekstresine bakıldığında tespit edilir. Para gönderdiğimiz akrabalardan parayı çekip kullananlar oldu.” (İHA)Atakum Belediyesi’nden aralıksız kar mücadelesi


Atakum Belediyesi kent genelinde etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşımın aksamaması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Belediye ekiplerinin çalışmalarını yerinde inceleyen Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci ‘’Hava koşulları nedeniyle hiçbir yurttaşımızın mağduriyet yaşamaması için çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam edecek.’’ dedi.Atakum Belediyesi, şiddetli kar yağışı nedeniyle ulaşımda herhangi bir sorunun yaşanmaması için kent genelinde kar temizleme ve yol açma çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.


ÇOK SAYIDA İŞ MAKİNESİ

KULLANILDI

Atakum Belediyesi, Fen İşleri Müdürlüğü ve Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından kentin kırsal mahallelerinin yanı sıra merkezdeki ana arterler, üst geçit, kaldırım gibi işlek yerlerde kar küreme çalışması yapıldı. Çalışmalarda buzlanmalara karşı tuzlama araçlarının yanı sıra greyder, kepçe, lastikli dozer, kar küreme kamyonu gibi birçok iş makinesi kullanıldı.


BAŞKAN DEVECİ

ÇALIŞMALARI İNCELEDİ

Çalışmaları yerinde inceleyip bilgi alan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci ‘’Ekiplerimiz Atakumluların hiçbir şekilde mağduriyet yaşamaması için görevleri başındalar. Özellikle acil hastalarımızın sağlık hizmetlerinden zamanında faydalanabilmesi için ulaşımda hiçbir aksaklığa izin veremeyiz. Yurttaşlarımızın hava koşullarından olumsuz etkilenmemesi için çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam edecek’’ dedi.


21 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör