• HaberciGazete

Samsun'dan 'beşibiryerde' haberBaşkan Deveci: “El birliği ile bu süreçten çıkmak lazım”Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Atatepe Mahallesi’nde kurulan Pazar yerini ziyaret ederek hem esnafı hem de yurttaşları dinledi. Türkiye’nin huzursuz bir dönemden geçtiğini söyleyen Başkan Deveci, “El birliği ile kol kola girip bu süreçten çıkmak lazım” dedi.


SAMSUN - Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Av. Gülay Deveci, Atakum Belediye Meclisi üyeleri ve birim müdürleriyle Atatepe Mahallesi’nde kurulan pazar yerini ziyaret etti. Yurttaşlarla tek tek görüşen Başkan Deveci ekonomik darboğaz yaşayan ve hayat pahalılığından şikayet eden Atakumlularla dertleşti. Esnaflar geçmişte 40 kasa balık satarken bugün 5 kasa satabildiğini, kilosu 9 liraya ulaşan patatesi taneyle sattıklarını, maliyetlerini karşılayamadıkları için borca girerek pazarcılık yapmaya devam ettiklerini ifade etti. Pazarı dolaşan tüketiciler ise alım güçlerinin düşmesi ve evlerine boş pazar arabalarıyla dönmeleri nedeniyle sitem etti.“HUZURSUZ BİR DÖNEM“

Satanın da alanın da pahalı bulduğu bir pazar olduğunu belirten Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Türkiye’de ilk kez böyle bir şey oluyor. Ürünlerin girdilerinin içinde akaryakıt, işçi emeği , gübre var. Bunlar hep dışarıdan ithal ediliyor. İthal olunca Türk parasının değeri düştü, dövizle ithal ediliyor. Doğal olarak Türk parasıyla değerlendirince fiyatlar yükseliyor. Biz kendi ürettiğimiz değerlerin bir kısmını özelleştirdik. Kendi elimizden çıkardık, sübvanse de edemiyoruz yeteri kadar. Tarım ülkesi olmamıza rağmen hem alıcının hem de satıcının huzursuz ve şikayetçi olduğu bir dönem. Alıcının da satıcının da derdi hayat pahalılığı. Alıcı ‘Ucuz alamıyorum, nakliye ücretim pahalı. Arabanın parçası pahalı, ucuza mal edemiyorum. Pazarda üç gün içerisinde satamazsam çürüğe ayırmam lazım, aldığım sattığım malın yerine yenisini koyamıyorum, benim de çocuklarım var, mutfağımda ben de çorba kaynatacağım, mutlu değilim çünkü tüketici tezgahımdan ürün alırken cebindeki parayı kuruş kuruş sayarak alıyor, huzursuz oluyorum’ diyor. Yani herkesin mutlu olmadığı, huzursuz olduğu bir dönemden geçiyoruz ne yazık ki. El birliği ile buradan çıkmak lazım. Türkiye bu tip badireler atlattı ve çıktı. Her sözü olanın sözünü dinlemek lazım. ‘Ben bilirim’ dememek lazım. ‘Bu ülkeye ben de sevdalıyım, benim de katkım olsun ben de şöyle düşünüyorum’ diyenlerin görüşünü almak lazım. Kol kola girmek lazım.” ifadelerini kullandı.Samsun'da mart ayında 2 bin 233 konut satıldıSamsun’da 2022 yılının Mart ayında 2 bin 233 konut satıldı. Bu konutlardan 147’si yabancı uyruklu kişiler tarafından alındı.


SAMSUN - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ülke genelindeki konut satış istatistiklerini açıkladı. Paylaşılan verilere göre ülke genelinde mart ayında 134 bin 170 konut satıldı. Bu konutlardan 2 bin 233’ü Samsun’da, 568’i Tokat’ta, 824’ü Çorum’da ve 425’i de Amasya’da satıldı.


SAMSUN'DA 355 KONUT YABANCILARA SATILDI

Mart ayında ülke genelinde satılan 134 bin 170 konuttan 14 bin 491’i yabancılara satıldı. Türkiye’de 2022 yılı ilk 3 ayında en çok konut satın alan yabancılar 2 bin 256 konut ile İranlılar, 1887 konut ile Iraklılar, 1535 konut ile Ruslar ve 617 konut ile Almanlar oldu. Yabancılara en çok konut satışı yapılan ilk 10 il şöyle: İstanbul (5 bin 974 konut), Antalya (3 bin 447 konut), Ankara (904 konut), Mersin (664 konut), Bursa (452 konut), Yalova (392 konut), İzmir (473 konut), Samsun (355 konut), Sakarya (331 konut) ve Trabzon (243 konut).


YABANCIYA KONUT SATIŞINDA 8. İL SAMSUN

Samsun’da yabancı uyruklular Ocak’ta 92, Şubat’ta 116 ve Mart’ta ise 147 konut satın aldı. Samsun, 2022'nin 3 aylık döneminde yabancıya 355 konut satışı ile Türkiye'de 8'inci sırada yer aldı. TÜİK verilerine göre Samsun’da 2014-2021 yılları arasında konut satan alanlardan 14 bin 53’ü erkek, 8 bin 844’ü de kadınlardan oluştu.

Kaynak: www.samsunhaber.com


Başkan Deveci: “Dayanışmayla bu yükün altından çıkarız”Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Atakum Muhtarlar Meclisi’nde muhtarlarla bir araya geldi. Başkan Deveci, “Dayanışmayı sağlayabilirsek, bu yükün altından çıkarız. Bu yükü birlikte taşıyabilme gücümüz var” dedi.


SAMSUN - Atakum Belediyesi Muhtarlar Meclisi, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci başkanlığında toplandı. Atakum’da görev yapan muhtarların yoğun ilgi gösterdiği meclis toplantısına Atakum Belediye Meclisi üyeleri, belediye başkan yardımcıları, başkan danışmanları ve birim müdürleri de katıldı. Başkan Deveci, toplantıda gerçekleştirilen çalışmalar hakkında muhtarlara bilgi verirken yeni projelerle ilgili de fikir alışverişinde bulundu. Muhtarların mahalleleriyle ilgili taleplerini tek tek dinleyen ve not alan Başkan Deveci, “Önceliklerimizi birlikte planlayalım. Taşın altına elimizi birlikte sokacağız, yükün altına birlikte gireceğiz. Böyle bir dayanışma sağlayabilirsek, bu yükün altından çıkarız. Bu yükü birlikte taşıyabilme gücümüz var” ifadelerini kullandı. Toplantının ardından Başkan Deveci ve belediye yöneticileri muhtarlarla iftar yaptı.“HEPİNİZ BELEDİYE BAŞKANISINIZ”

Belediyenin mali durumuyla ilgili muhtarlara detaylı bilgi veren Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, belediyenin gerçekleştirdiği çalışmalarla ilgili de açıklamalarda bulundu. Başkan Deveci, “Bu sene kırsal mahallelerde gerçekleştirilecek su çalışmalarının ardından biz de yol çalışmalarını yapacağız. Özellikle dokuz mahallemizde yoğunluğumuz olacak. Benim belediye başkanı olarak değil bir komşu olarak sizden isteğim var; çünkü hepiniz de ayrı ayrı birer belediye başkanısınız. Benim sorumluluğum neyse sizin de o. Hepiniz Cemil Deveci olmak durumundasınız. Var olan bütçemizi ve olanaklarımızı birlikte en ihtiyaçlı, en öncelikli hangi mahalle ise el birliği ile oradan başlayarak ihtiyaçlarını karşılamamız gerekiyor. Önceliklerimizi birlikte planlayalım. Taşın altına elimizi birlikte sokacağız, yükün altına birlikte gireceğiz. Böyle bir dayanışma sağlayabilirsek, bu yükün altından çıkarız. Bu yükü birlikte taşıyabilme gücümüz var.” sözlerini kaydetti.


Başkan Deveci: “Amacımız tarım ve hayvancılığı desteklemek”Atakum Belediyesi ile Samsun Karadeniz Rotary Kulübü iş birliği ile hayata geçen “Jersey Irkı İnek Dağıtım Projesi” kapsamında bir süre önce Jersey ırkı ineklerin dağıtımlarının gerçekleştirildiği üreticileri ziyaret eden Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Amacımız hayvancılığı ve tarımı desteklemek” dedi.


SAMSUN - Atakum Belediyesi ile Samsun Karadeniz Rotary Kulübü iş birliği ile kırsal mahallelerde hayvancılık faaliyetlerini desteklemek amacıyla özel olarak ihtiyaç sahibi 25 kadının belirlenerek 50 adet Jersey ırkı ineğin hibe edildiği, "Bir Kadına Bir İnek Verin ve Dünyayı Değiştirmesini İzleyin’’ sloganıyla yola çıkan ‘Jersey Irkı İnek Dağıtımı Projesi’ kapsamında üreticileri ziyaret eden Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci proje yararlanıcılarına hayvan pasaportlarını takdim etti. Ziyarette Başkan Deveci’ye Samsun Karadeniz Rotary Kulübü Geçmiş Dönem Başkanı Dr. Teoman Kaynar, Samsun Karadeniz Rotary Kulübü Geçmiş Dönem Başkanı Diyetisyen Merve Kaynar, Samsun Karadeniz Rotary Kulübü 2021-2022 Dönem Başkanı Dt. Mehmet Demirel, Atakum Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü personeli de eşlik etti.“PROJEYİ DAHA DA BÜYÜTECEĞİZ”

Jersey projesini seçimden önce de anlattıklarını ifade eden Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Samsun Karadeniz Rotary Kulübü ile birlikte başlattığımız projede 50 Jersey düve hamile kaldı ve kırsal mahallelerimizde yaşayan gelir düzeyi düşük, ihtiyaç sahibi 25 kadına muhtarlar vasıtasıyla ulaştık ve düveleri teslim ettik. Yem desteği vermeye devam ediyoruz. Bugün de proje yararlanıcılarından olan hemşehrimizi ziyaret ettik. Hayvanları da gördük. Amacımız hayvancılığı ve tarımı desteklemek, belediyenin bir elinin kendi yurttaşı üzerinde olması. Bu bölgeler mahalle oldu ama biz burada yaşayanların tarım ve hayvancılık yapmalarını, mahalleleşmemelerini ve köy kültürü ile kalmalarını istiyoruz. Bu projeyi daha da büyüteceğiz” dedi.


“HALKIMIZA OLAN GÖREVİMİZ”

Samsun Karadeniz Rotary Kulübü Geçmiş Dönem Dr. Başkanı Teoman Kaynar ise projenin güzel bir noktasında olduklarını belirterek, “Artık hayvanlarımızı teslim ettik. Bir kısmı gebe kaldı. Diğerlerinin de tohumlamaları yapıldı. Doğum yapanlar da var. Mutluluk bu olsa gerek. İnsanların gözlerindeki mutluluğu görünce biz daha fazla mutlu oluyoruz. Bu bizim halkımıza olan bir görevimiz, çünkü bu halk bize çok şeyler verdi. Bizim de halkımıza destek olmamız gerekiyor. Şu anlaşıldı ki tarım ve hayvancılık çok önemli. Sevgili Atakum Belediye Başkanımız Av. Cemil Deveci uzun süredir bu konu üzerinde duruyor. Bizim de bunu desteklememiz gerekiyor. Bu projemiz burada bitmeyecek, Allah izin verirse süt ürünlerine yönelik Atakum’un adını yaşatacak ve uzun süreler tanıtacak bir projeyi daha yapacağız. Umuyorum küresel bağışlarla onu da kısa sürede gerçekleştireceğiz. Bize destek veren Başkanımız Av. Cemil Deveci’ye, Atakum Kırsal Hizmetler Müdürlüğü personeline, Başkan Yardımcımız Atilla Küçükala’ya çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.


“KADINLAR GÜÇ KAZANIYOR”

Projenin yararlanıcıları arasında bulunan Kesilli Mahallesi’nden Nazife Koç, “Böyle bir destek sağladıkları için herkese teşekkür ederiz.Çok güzel bir proje. Diğer haneler de çok memnun bizim gibi. Aile bütçesine önemli katkıları olacak, çoluk çocuğumuz okuyor şu anda. İneklerimiz doğum yaptıktan sonra biz de süt üretimi yapabileceğiz. Pazara gidiyoruz ve süt satıyoruz. Projeden sadece kadınların faydalanması çok iyi bir şey. Kadınlar güç kazanıyor ve ellerine para geçiyor. İhtiyacı olan herkesin bu projeden faydalanmasını umut ediyorum” dedi. Meyvalı Mahallesi’nden Nevin Metin ise, “Çok mutluyum. İneklerim süt vermeye başlayınca peynir, çökelek ve süt üretip satacağım ve aile ekonomisine destek olacağım. Bize destek olan herkese çok teşekkür ederim. Allah herkesten razı olsun” ifadelerini kullandı. Alanlı Mahallesi’nden Hatun Çakır, “Şu anda ineklerden çok memnunum. Bir tane kendi ineğim vardı iki tane de bu proje sayesinde ineğim oldu. İnekler şu an gebeler. Gebeliklerinin ardından süt vermeye başladıklarında süt satacağım. Vesile olan herkese çok teşekkür ederim” diye konuştu. Kesilli Mahallesi’nden Hanife Karagöz de, “Başkanımız Av. Cemil Deveci’ye özellikle teşekkür ediyorum. Allah razı olsun. Bizi saydı, sevdi ve ilgi gösterdi. Sütümüz bol olduğunda peynir üretimi yapmak istiyorum” sözlerini kaydetti.


Samsunspor kampa girdiKırmızı beyazlılar, Pazar akşamı oynayacağı kritik Eyüpspor maçı için Nuri Asan Tesisleri'nde kampa girdi. Teknik direktör Fuat Çapa, futbolcularıyla bire bir toplantılar yaparak onları mental açıdan kritik müsabakaya hazırlıyor.


SAMSUN - Samsunspor dış dünyaya kapılarını kapattı. Galibiyet serisini yakaladıkları taktirde ilk 6 içerisinde olacaklarına inandığını ifade eden Fuat Çapa, “Yaptığımız toplantılar var. Normalde maçtan 1 gün önce oluyordu ama bugünden itibaren takımı kampa alacağız. Bu karşılaşmaya en iyi şekilde hazırlanmaya çalışacağız. Ümit ediyorum ki pazar günü güzel bir karşılaşma olur. İnşallah kazanır ve pazartesi günü umutları yeşermiş bir camia olarak haftaya başlamış oluruz. Ne istediğimiz çok önemli. Zaman zaman her şeyin kaybedildiği, gelecek sezon ile ilgili planların yapılması ve gençlere şans verilmesi gerektiği söyleniyor. Ama hala daha matematiksel olarak şansımız devam ediyor" dedi.

PES ETMEDİK

Kırmızı beyazlı ekibin teknik direktörü Çapa, "Büyükşehir Belediye Erzurumspor maçı ile birlikte gelmiştik. Ardından Royal Hastanesi Bandırmaspor’a mağlup olup, Manisa Futbol Kulübü’nü yenerek görevi başlamıştık. Sonrasında da çok iyi bir seri yakalamıştık. Aynı seriyi yakalarsak ilk 6 da olacağımıza inanıyorum. Rakiplerimizin puan kayıpları yaşayacağını öngörüyoruz ama bizim de diğer taraftan puan kaybetmememiz gerekiyor. Ne zaman ki matematiksel olarak hedefimiz kalmaz o zaman yeni bir yapılanmaya gideriz. Ama yönetimle yaptığımız görüşmelerde şu anda böyle bir yapılanmanın tamamen sezonu kapatmak olacağına karar verdik” diye konuştu.

Kaynak: www.samsunhaber.com
22 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör