top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Samsun'dan 'beşibiryerde' haber


Çamlıyazı’da ölüme davetiye çıkaran sorumsuzluk

Hancıoğlu: “UKOME’yi yönetenler, insanların ölmesini mi bekliyor?”SAMSUN - Atakum’daki taş ocaklarından malzeme taşırken freni patlayan bir TIR’ın, Çamlıyazı Mahallesi’nde sebep olduğu ve bir evin tamamen yıkılmasına sebep olduğu facianın üzerinden bir hafta geçmesine rağmen, bölgede ulaşım güvenliği konusunda hiçbir tedbirin alınmaması mahalle halkını isyan ettirdi.

Mahalle muhtarı Sefer Mırık’ın daveti üzerine mahalleye giden CHP Parti Meclisi Üyesi ve Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, yaşanan kazadan ders çıkartmayan ve gerekli düzenlemeleri yapmayan UKOME yönetimine “insanların ölmesini mi bekliyorsunuz?” sözleriyle tepki gösterdi.

Kazanın meydana geldiği noktada ve yol güzergahında incelemelerde bulunan Hancıoğlu, mahalle içinden geçen yolda yoğun bir TIR trafiği yaşandığına ve insanların ölümle burun buruna yaşadığına işaret ederek şöyle devam etti:

HAYATLAR KARARMADAN BU SORUNU ÇÖZÜN!

“Muhtarımızdan ve mahalle sakinlerinden aldığımız bilgilere göre, mahalleli defalarca şikâyette bulunmuş, önlem alınmasını istemiş, en azından araçların hızını yavaşlatmak amacıyla yola kasis yerleştirilmesini talep etmiş. Bu taleplerin tamamı reddedilmiş. Geçen hafta yaşanan büyük faciadan dâhi ders alınmamış. Buradan bir kez daha uyarıyorum: İnsanların ölmesini mi bekliyorsunuz? Bundan sonra bu noktada yaşanacak her kazanın, her can kabının tek sorumlusu, yetkiyi elinde bulundurup, hiçbir önlemi almayan UKOME yöneticileridir. Geç olmadan, hayatlar kararmadan bu soruna çözüm bulunmalıdır.”

MAHALLELİ CAN DERDİNE DÜŞTÜ

Hancıoğlu’nun mahalleye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Çamlıyazı muhtarı Sefer Mırık ise şu bilgileri paylaştı:

“Köyümüzün ilerisinde 3 ayrı taş ocağı açıldı. Başka bir güzergah oluşturulmadığı için, bu ocaklardan malzeme çeken TIR’lar köyümüzün içinden geçiyor. Köy içinden geçen yol aşırı derecede eğimli, virajlı ve son derece dar. Mahallemiz adına UKOME’ye başvurdum, hız kesici koyalım, kamyonlar hızlı gidiyor diye… Bu konuda bile olumlu bir cevap alamadım. Mahalleli, tarlasını, tapanını, işini, gücünü bıraktı; kendi canını, çoluk çocuğunun canını koruma derdine düştü.Büütn mahalleli bu duyarsızlığa isyan ediyor. Fakat kimse sesimizi duymuyor.”

NE OLMUŞTU?

3 Mayıs’ta, bölgede faaliyet gösteren taş ocaklarından malzeme taşıyan TIR’lardan birinin freni, köyün tam içinden geçerken patlamış ve TIR’ın çarptığı ev tamamen yerle bir olmuştu. Olayda, araç şoförü ağır yaralanırken, yıkılan evde o esnada kimsenin bulunmaması, olası bir faciayı önlemişti.


İmamoğlu’ndan Atakumlu Fatih’le sürpriz görüşme


“Merak etme ben gayet iyiyim”


İBB Başkanı İmamoğlu, Erzurum’da yaşadığı provokasyon sonrası sosyal medyada üzüntüsünü paylaşan Atakum Belediyesi Down Cafe Park çalışanı Fatih Durmuş’u görüntülü arayarak teselli etti. İmamoğlu, “Merak etme ben gayet iyiyim” dedi.SAMSUN - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adayı Ekrem İmamoğlu’nun, Erzurum buluşmasında uğradığı provokasyona toplumun birçok kesiminden tepki geldi. Atakum Belediyesi Down Cafe çalışanı Fatih Durmuş da olaya ilişkin üzüntüsünü sosyal medyada yayınladığı video ile dile getirdi. Durmuş’un videosunu izleyen İmamoğlu, melek yüzlü gence ulaşarak görüntülü görüşme gerçekleştirdi. Hem Durmuş hem de Atakum Belediyesi Down Cafe’nin diğer çalışanları İmamoğlu’nun araması karşısında büyük sevinç yaşadı.


“NE GÜZEL ADAMSIN”

Durmuş ile görüntülü görüşme gerçekleştiren Başkan İmamoğlu, kendisine teşekkür etti. Görüşmede Durmuş ile tanışmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren İmamoğlu, “Seni tanıdığıma çok sevindim. Üzüntülü halini de gördüm, çok üzüldüm. Merak etme ben gayet iyiyim. Ne güzel adamsın. Ben de seni çok seviyorum. En kısa sürede de inşallah buluşuruz” dedi. İmamoğlu ardından görüşmenin videosunu kendi sosyal medya hesabında paylaşarak, “Fatih kardeşim Erzurum'daki saldırıyı televizyonda izleyince çok üzülmüş. Senin o güzel kalbini severim Fatih. Atakum Belediyesi Down Kafe'ye mutlaka uğrayacağım. Tüm arkadaşlarına sevgiler” ifadelerini kullandı.


“SENİN İÇİN DE KAZANACAĞIZ”

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci de bu duygusal anları sosyal medya hesabından paylaşarak, “Koca yürekli Fatih’im, alnından öpüyorum. İBB Başkanımız ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adayımız Ekrem İmamoğlu’nun, Erzurum buluşmasında uğradığı provokasyona toplumun birçok kesiminden tepki gelmişti. Atakum Belediyesi Down Park çalışanımız Fatih Durmuş da olaya ilişkin üzüntüsünü sosyal medyada yayınlanan video ile dile getirmişti. Durmuş ile görüntülü görüşme gerçekleştiren İBB Başkanımız İmamoğlu, kendisine teşekkür etti ve en kısa sürede görüşmek istediğini ifade etti. Yüreği tertemiz kardeşim, senin için de kazanacağız” mesajını paylaştı. Başkan Deveci daha sonra Down Kafe personeli ile bir araya geldi.


İstanbul’da Samsunlular OrmanıKısa adı İSGİD olan İstanbul Samsunlu Genç İş İnsanları Derneği İstanbul’da Samsunlular Ormanı’nı hayata geçirmek için 10.000 fidan ekimi gerçekleştirdi.


İSTANBUL - İstanbul Silivri'de 90 dönümlük bir araziye ekilen 10.000 fidan için Çamlıktepe bölgesinde yapılan temsili dikim töreni İstanbul’dan bir saat mesafe uzaklıkta olmasına rağmen kalabalık bir katılımla gerçekleşti. Etkinlik sonunda ise samsun yöresine ait çok bilinen bir lezzet olan keşkek de ikram edildi. Hayata geçirilen İstanbul Samsunlular Ormanı projesinin Samsunluları ve tüm ülke vatandaşlarını gururlandıracağı düşünülüyor. Hatta İstanbul Silivri’de büyük bir coşkuyla fidan dikim etkinliği gerçekleştirilen organizasyon için büyük bir emek harcayan İsgid ailesinin, katılımcıların tebrikleri ile de güzel ve duygu dolu anlar yaşadılar.Fatih Aşcı, “Bu proje bir başlangıç”

İsgid Genel Başkanı Fatih Aşcı konuşmasında ve sonrasında yaptığı açıklamasında “İstanbul’da Samsunlu genç iş insanları olarak ilk defa böyle bir proje yapılıyor. Onun için bu projeye “Samsun’da doğan güneş, İstanbul’un toprağına nefes oldu” dedik. Orman için fidan ekimi projesinin nedeni ise geçen sene yaşanan orman yangınlarından dolayı yönetim kurulu olarak böyle bir karar aldık. Ormanlar, karbondioksit tüketimini büyük oranda gerçekleştiren bitki topluluklarıdır. Sera gazı salınımının canlı ve cansız varlıklar üzerindeki tahrip edici etkisinin geciktirilmesinde en etkin yöntemlerden biri ormanlaştırmadır. Yani ormanlaştırma, bir yandan karbon salınımının azaltılmasında etkin yöntemlerden biri olurken diğer yandan da doğanın değişen dengesini yeniden kurabilmektedir. Bu açıdan ülkemizde ormanlaştırma çok önemli bir faaliyet olarak karşımıza çıkıyor. İsgid açısından orman fidan ekimi projesi ise sadece bir başlangıçtır. Gelecekteki nesillere yıllarca etkisini sürdürecek projelerle yola devam edeceğiz” dedi.Genç, yaşlı her kes fidan dikti

İSGİD; Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü ve Orman Vakfı ile birlikte gerçekleştirdiği organizasyona ‘’Orman’’ şiiri ile güzel başlangıç yaparak bir hatıra bırakan Samsun Bafralı genç bir kızın ardından Genel Başkan Fatih Aşcı konuşmasını yaptı. Sonrasında da Samkon Genel Başkan Yardımcısı Erol Türkoğlu ve Silivri Orman İşletme Müdürü Murat Çakır da birer konuşma yaptıktan sonra kurdele kesimine geçildi. İstanbul Samsunlular Ormanı kampanyasına ve etkinliğe Nokul Lezzet Grubu Danışmanı Gastronomi Yazarı Talip Bayram, futbol, sanat ve iş dünyasından ünlüler de destek verdi. Fidan dikimi genç, yaşlı her kesimden kişi ve ailelerinin katılımıyla yapıldı.


Başkan Deveci: “Turisti bölgeye çekmek için çalışıyoruz”


Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Samsun Ordulular Buluşmasında, Orta Karadeniz’e turist çekmeye çalıştıklarını belirterek, “Bu çalışmalarımızı takip etmenizi ve katkı sunmanızı rica ediyorum”SAMSUN - Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Samsun’da yaşayan Ordulular tarafından gerçekleştirilen Millet İttifakı Adayları buluşmasında yurttaşlarla bir araya geldi. Yerel yönetimlerin temel görevlerinden birinin kentte demokrasi oluşturmak olduğunu belirten Başkan Deveci, “Hem siyasi partiler, hem sivil toplum örgütleri hem de kentte yaşayanlar el birliği ile bunu yapabilmeliler” dedi.“DEMOKRASİ KÜLTÜRÜNÜ OLUŞTURMALIYIZ”

Başkan Deveci, derneklerin kent yaşamına önemli katkıları olduğunu ifade ederek, “Dernekler içinde yaşadığımız kent kültürünü edinmeliler, kendi kültürlerini de aktarmalılar. Demokrasiyi var edecek, güçlendirecek ve yaşam biçimi haline dönüştürebilecek olan gücün bir ayağı, sivil toplum örgütleridir. Her birey, yurttaşlık bilincine ulaşırsa ve yurttaşlık sorumluluğunu yerine getirebilirse; kim yönetirse yönetsin, halka istediğini yapamaz. Çünkü o, itiraz eden soran sorgulayan ve demokratik bir ülkenin peşinde olan ve o hak ile hukuku anayasadan alan bir yurttaş, bireydir. Bizim bu demokrasi kültürünü oluşturmamız gerekir. Yerel yönetimlerin temel görevi bu. Hem siyasi partiler hem sivil toplum örgütleri hem de kentte yaşayanlar el birliği ile bunu yapabilmeliler” ifadelerini kullandı.


TURİZMİN DEVLERİ

ATAKUM’DA BULUŞTU

Atakum Belediyesi’nin turizmin sektörünün önemli paydaşlarıyla gerçekleştirdiği Orta Karadeniz Turizm Paneli ile ilgili bilgi vererek, “Türkiye’nin turizmde önde gelen isimleri ile Karadeniz için neler yapabileceğimizi konuştuk. Karadeniz’e bir hafta, on günlüğüne gelen turistler için ne yapabiliriz? Karadeniz’e gelen insanları nerelerde ağırlayabiliriz, nereleri gezdirebiliriz ve neyi sunabiliriz? Türkiye’nin başka yerlerinden turistleri buraya nasıl getirebiliriz? Bu konuda çalışma başlattık. Bu çalışmalarımızı takip etmenizi ve katkı sunmanızı rica ediyorum” dedi.


Engelsiz yaşam için “Farkındalık Yürüyüşü”


Atakum Belediyesi’nin ev sahipliğinde Engelliler Haftası'na özel "Farkındalık Yürüyüşü" düzenleniyor. Etkinlik,16 Mayıs Salı günü saat 17.30’da Türkiş mevkiinde başlayacakSAMSUN -Atakum Belediyesi ile Atakum Kent Konseyi iş birliğinde 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle "Farkındalık Yürüyüşü" düzenleniyor. Etkinlik, engelli bireylerin yaşadığı sorunlara dikkat çekmek amacıyla; sivil toplum kuruluşu temsilcileri, inisiyatifler, aktivistler ve engelli haklarına destek sağlayan kişilerin katılımıyla gerçekleştirilecek. Katılımcıların adımlarını, Cumhuriyet Kadınları Bandosu eşliğinde atacağı yürüyüş;16 Mayıs Salı günü saat 17.30’da Türkiş mevkiinde (Taşocak arkası) başlayacak. Etkinlik, Atakum Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Nadide Döktür’ün Çobanlı İskelesi’nde yapacağı basın açıklaması ile son bulacak.6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Bình luận


bottom of page