• HaberciGazete

Samsun'dan "beşibiryerde" haberler
Atakum Belediyesi iletişimde engel tanımıyor


Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Uluslararası İşitme Engelliler Haftası’nı kutladı. Başkan Deveci, Atakum Belediyesi’nin işitme engelli yurttaşların hayatını kolaylaştırmak için yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi vererek ‘’Atakum’da iletişimde engel yok‘’ dedi.Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Uluslararası İşitme Engelliler Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada Atakum Belediyesi’nin işitme engelli yurttaşların hayatını kolaylaştırmak için yürüttüğü çalışmaları ve devam eden projeleri hakkında bilgi verdi. İletişim köprüsü olduklarını belirten Başkan Deveci, eğitim çalışmalarından sosyal hayata dair yapılan çalışmaları anlattı.


“İLETİŞİM KÖPRÜSÜ KURUYORUZ’’

İşitme engelli yurttaşların çevreleriyle iletişim bağını güçlendirmek için yoğun mesai harcadıklarını belirten Başkan Deveci açıklamasında şu ifadelere yer verdi: ‘’Birleşmiş Milletler tarafından işitme kaybıyla dünyaya gelen veya sonradan işitme kaybı yaşayan bireylerin yaşadığı sorunlara dikkat çekmek ve bu konuda düzenlemeler yapmak için ilan edilen İşitme Engelliler Haftası’nı kutluyoruz. Belediye olarak işitme engelli yurttaşlarımızın yaşadığı sorunları biliyoruz ve sonuna kadar onların yanındayız. İşitme engellilerimizin yaşam kalitelerini etkilenmemesi için birçok projeyi hayata geçirdik. Hiç kuşkusuz bu konudaki işaret dilinin önemine vurgu yapmadan olmaz. Atakum Belediyesi olarak işaret dili kullanılarak yapılan tercümanlık hizmetleri ile işitme engelli olan bireyler için bir iletişim köprüsü kuruyoruz. Tercümanlık hizmetlerimiz anadili Türk İşaret Dili olan ve uluslararası makamlarca akredite edilmiş Türk İşaret Dili Tercümanı tarafından sağlanmaktadır. Tercümanımız konusunda uzman ve uluslararası çeviri kuralları ile Türk İşaret Dili’nin gramer yapısına uygun hizmet vermektedir. İşitme engelli yurttaşlarımızın belediye hizmetleri hakkında bilgi alabilmesi için belediye meclisimizin tüm oturumları belediyemizin Türk İşaret Dili Tercümanı Tugay Kurtgözlü tarafından çevriliyor. Tüm programlarımızda tercüman arkadaşımızın hazır bulunmasına dikkat ediyoruz.”
13 BİN ÇAĞRI ALINDI

Başkan Deveci karantina döneminde çalışmaların akılı telefonlar ve dijital ortam aracılığı ile yürütüldüğünü belirterek şöyle devam etti: ‘’Pandemi ile beraber işitme engelli olan Atakumluları koronadan korumak ve hastalığın bulaşma riskini ortadan kaldırmak için görüntülü çağrı hizmeti vermeye başladık. Bu dönemde toplam 13 bin farklı çağrı alındı. Bu çağrılar doğrultusunda bir işitme engelli bireyin ihtiyaç duyabileceği tüm alanlarda hizmet sağlandı. Pandemi sürecinde belediyemizin Whatsapp destek hattı aynı zamanda işitme engelli bireyler için görüntülü çağrı merkezi olarak hizmet verdi.‘’


ÜCRETSİZ İŞARET DİLİ EĞİTİMİ

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci işaret dilini yaygınlaştırmak için yürütülen eğitim çalışmaların önemine değinerek,‘’Belediye personelimizin işaret dili eğitimi almasını sağladık. İşitme engelli yurttaşlarımızın iletişim sorunlarını çözmek ve işaret dili bilen kişi sayısını artırmak için bu dili öğrenmek isteyen bireylere de ücretsiz eğitim veriyoruz. Pandemi sürecinde yüz yüze eğitime ara verilmesi nedeniyle belediyemizin kendi kaynaklarıyla Türk İşaret Dili Eğitim Akademisi isimli projemizi hayata geçirdik. Akademi kapsamında açılan web sitesinde işaret diline yönelik sözlük bulunuyor. Önümüzdeki süreçte bu siteye Türk İşaret Dili eğitimleri de ekleyerek herkese hizmet veren ücretsiz bir platform oluşturacağız. Bunun yanında belediyemizin paydaşlığı ile yürütülen eğitim faaliyetleri sayesinde Atakum’da iki işitme engelli yurttaşımız Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ) beden eğitimi öğretmenliğini kazandı. Bundan sonraki süreçte de eğitim hayatlarını diğer bireylerle eşit şartlarda devam ettirebilmeleri için onlara desteğimizi devam ettireceğiz‘’ diye konuştu.


‘’SES OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ’’

İşitme engeli yaşayan bireylerin hayatını kolaylaştıracak yeni projelerinin olduğunun bilgisini veren Başkan Deveci, ‘’Belediye olarak şu anda ‘Sessiz Harita Projesi ‘ ile işitme engeli yaşayanların sıklıkla karşılaştığı iletişim problemini aşmak amacıyla işaret dili bilen personel çalıştıran ticari işletmelerinin listesinin yer aldığı bir web sitesi üzerinde çalışıyoruz. Bu proje sayesinde işitme engelli yurttaşlarımız Türk İşaret Dili bilen personelin bulunduğu yerleri görebilecek ve kendilerine en yakın işletmeden bu konuda destek alabilecekler. Atakum Belediyesi olarak Atakumluların yaşadığı sorunları görüp çözümlerimizi ona göre üretiyoruz. Bundan sonra yapacağımız çalışmalarda da işitme engeli yaşayanlara ses olmaya devam edeceğiz. Atakum’da iletişimde engel yok‘’ dedi.


Bu da pandemi dolandırıcılığı; 'Evden para kazanacaksın'Samsun'da bir kişi pandemide evden iş imkanı ve evden paketleme ile para kazanma vaadiyle vatandaşları dolandırdı.

Samsun Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri bir kişinin "pandemide evden iş imkanı ve evden paketleme ile para kazanma vaadiyle" dolandırıcılık yapıldığını bilgisini aldı. Polisin takibi sonrasında Y.E.P adlı genç yakalayarak gözaltına aldı. Gözaltına alınan Y.E.P.'nin evinde ve aracın da yapılan aramalarda 200'e yakın kullanılmaya hazır başka şahıslar üzerine açılmış telefon hattı ve çok sayıda başka kişiler adına açılmış banka kartları ele geçirdi. Ayrıca dijital materyallere de incelenmek üzere el konuldu. Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğündeki sorgulanması tamamlanan Y.E.P. Samsun Adliyesine sevk edildi.

Kaynak: www.samsunhaber.com/Zeynep Karayel


Lösemili çocuklar için

‘peruk’ dayanışması çağrısıLösemili çocuklara hediye ettiği peruklarla bilinen kuaför Hüseyin Alkan, Atakum Belediye Başkan Av. Cemil Deveci’yi ziyaret etti. Atakumluları saç bağışına davet eden Başkan Deveci, anlamlı projesi için Alkan’a teşekkür etti.SAMSUN - Atakum’da kuaförlük yapan Hüseyin Alkan gönüllü olarak lösemili çocuklar için peruk hazırlıyor. Bağışçılardan gelen saçlarla peruk tasarlayan Alkan, daha sonra bunları lösemili çocuklara hediye ediyor. Bugüne dek yaptığı peruklarla yaklaşık 400 miniği sevindiren Alkan, daha fazla çocuğa ulaşabilmek için saç bağışlarının artmasını bekliyor. Projesini Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci’yi ziyaret ederek tanıtan Alkan, Başkan Deveci’den tam destek aldı. Atakumluları saç bağışına davet eden Başkan Deveci, “Bu çok değerli projede elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız. Duyarlı yurttaşlarımızı bu projeye destek olmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.


BAĞIŞÇILARA ÜCRETSİZ SAÇ KESİMİ

Lösemili çocuklara hazırladığı peruklarla tedavi sürecine katkı vermek istediğini kaydeden Kuaför Hüseyin Alkan, “4 yıldır gelen bağışlarla birlikte lösemili çocuklarımızın yüzlerinde bir tebessüm olmaya çalışıyoruz. Hem acıya hem de mutluluğa tanık oluyoruz. Şimdiye dek Türkiye’nin dört bir yanından miniğimize peruk tasarlayıp hediye ettik. Mutlulukları ise her şeye bedeldi. Daha fazla çocuğumuza umut olabilmemiz için yeni saç bağışlarına ihtiyacımız var. 40 santimetre ve üzeri saçları bağış olarak alabiliyoruz. Geçirdiğimiz işlemlerden sonra bağışlanan saçları peruk haline getiriyoruz. Bağış yapacak kişilerin saç kesimini de kuaförümde ücretsiz gerçekleştiriyoruz. Atakumluları bağış yapmaya bekliyoruz. Desteğini eksik etmeyen başkanımız Av. Cemil Deveci’ye teşekkür ediyorum ” diye konuştu.


“EVLATLARIMIZ GÜLÜMSEYECEK”

Anlamlı proje için kuaför Hüseyin Alkan’a teşekkür eden Başkan Deveci ise, “Atakumlular her konuda olduğu gibi bu konuda da duyarlı olacaklardır. Komşularımızın bağışladığı saçlar minik evlatlarımızı gülümsetecek. Çocukların gülümsemesinden daha değerli ne var hayatımızda? Genç kardeşimi bu önemli projesinde destekliyorum. Bu çok değerli projede elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız. Duyarlı yurttaşlarımızı da bu projeye destek olmaya davet ediyorum” dedi.


3 bin yıllık kafatasında hayrete düşüren ayrıntıSamsun’un Bafra ilçesinde bulunan Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'nde sergilenen 3 bin yıllık kafatasındaki ameliyat izleri görenlerin ilgisini çekiyor.

SAMSUN - Samsun’un Bafra ilçesinde bulunan Arkeoloji ve Etnografya Müzesi teşhir salonları ve tarihi eserleri ile ziyaretçilerini ağırlıyor. Sözlü kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Büyük Camii Mahallesi, Gazi Paşa Caddesi'nde 1850 yıllarında Osmanlı tebaasından Dimitri Ağa konutu olarak inşa edilen tarihi bina Cumhuriyet döneminde farklı kurumlar ve farklı kişiler tarafından farklı işlerde kullanıldı. 2006 yılında müze olmak şartıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredildi. 2011 yılına kadar müzenin restorasyon ve teşhir işleri tamamlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2011 yılında müze olarak açılışı yapıldı. 3 katlı inşa edilen müzenin giriş katında etnografik eserler, birinci katında arkeolojik eserler sergileniyor. Etnografya katında Bafra çevresinden toplanan 19. yüzyıldan günlük kullanımda kullanılan etnografik eserler yer alıyor. Arkeoloji katında Bafra’ya 7 kilometre mesafede bulunan İkiztepe Ören Yeri'nden çıkartılan arkeolojik eserler ve Roma, Bizans ve Helenistik döneme ait eserler bulunuyor. Müze bahçesinde de arkeolojik taş eserler sergileniyor.AMELİYAT İZİ DİKKAT ÇEKİYOR

Bafra Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nin giriş katında etnografik eserler mevcut. Bu katta bulunan odalarda geleneksel Bafra evinin günlük yaşamına uygun olarak hazırlanan mutfak, oturma odası ve yatak odası yer almakta. Müzede de 19'uncu yüzyılın ikinci yarısı ile 20'nci yüzyılın ilk yarısına ait eserler bulunmakta.Sergilenen eserler arasında, pişmiş toprak tanrıça figürleri, çanak çömlekler, bilezik, küpe ve kolye gibi takılar, baltalar, ağırşaklar, cam eserler, amforalar bulunmakta. En dikkat çekici sergilerden biri İlk Tunç Çağı mezarından çıkarılan, üzerinde ameliyat izleri görülen kafatası. 2 bin 152 metrekarelik bir alana sahip müzede İlk Tunç Çağı’ndan yakın tarihe dek uzanan geniş bir tarih aralığında toplam bin 520 adet arkeolojik ve etnografik eser yer almakta.

Kaynak: www.samsunhaber.com/Tahir Ömer Çokluk


Fındığın kilosu kaç TL?

23 Eylül Perşembe il il güncel fındık fiyatları...Fındık sezonunun yaşanması ile birlikte binlerce üreticinin gözü kulağı güncel fındık fiyatlarında çevrilmiş durumda. Şu anda fındığın kilosu ne kadar?

İşte 23 Eylül Perşembe Giresun, Trabzon, Ordu, Samsun ve il il güncel fındık fiyatları... Türkiye'de fındık sezonunun yaklaşması ile birlikte fındık üreticileri bahçe bakımlarını yapmaya devam ediyor. Verimli bir sezon için gerekli tedbirleri alan üreticiler merakla güncel fındık fiyatlarını takip ediyor. Peki 23 Eylül Perşembe fındık fiyatları ne kadar?
27 görüntüleme0 yorum